۲۳ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۰

آیا قیمت گاز صادراتی پس از نفت کاهش یافت؟

با کاهش قیمت جهانی نفت برخی از مسئولان صنعت نفت و کارشناسان بین‌المللی انرژی اعلام کرده بودند، قیمت گاز صادراتی نیز روند نزولی به خود خواهد گرفت که از صحبت‌های اخیر مدیرعامل شرکت صادرات گاز ایران بوی کاهش قیمت به مشام می‌رسد.

به گزارش عیارآنلاین،  پس از کاهش شدید قیمت جهانی نفت در دو ماه اخیر برخی از کارشناسان انرژی جهانی و همچنین مسئولان وزارت نفت ایران اعلام کردند با این شرایط باید منتظر کاهش قیمت گاز صادراتی بود، زیرا قیمت گاز صادراتی تابعی از قیمت نفت است.

صادرات گاز

اخیرا رستم قاسمی وزیر سابق نفت در یک همایش برقی قیمت گاز صادراتی ایران به سه کشور ترکیه، پاکستان و عراق را به ترتیب به ازای هر متر مکعب ۵۰ سنت، ۵۵ سنت و ۴۴ سنت اعلام کرد.

پس از این اظهار نظر مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران اعلام کرد، قیمت گاز بر اساس مولفه هایی مانند قیمت نفت، قیمت فرآورده های نفتی و شاخص های دیگرتعیین می شود و این طور نیست که قیمت گاز در یک قرارداد طولانی مدت یک عدد ثابت مثلا ۴٠ یا ۵٠ سنت در نظر گرفته شود.

وی ادامه داده است قیمت گاز متناسب با شرایط بازار و برای یک دوره سه ماهه ویا ۶ ماهه و حتی یکساله تعیین می شود و قیمت آن در مرزهای مختلف متفاوت است.

این صحبتهای آقای کاملی در حالی مطرح می شود که تا قبل از کاهش قیمت جهانی نفت و براساس اظهارات مسئولان صنعت نفت ترکیه و یا عراق و حتی مسئولان نفتی پاکستان بارها اعلام شده بود که قیمت خرید گاز از ایران چه مقدار است و آنها نیز رقم هایی مشابه ارقام بالا را اعلام کرده بودند و حتی یکی دو سال قبل از سوی پاکستانی ها اعلام شده بود که قیمت ۵۵ سنت برای واردات گاز از ایران بالا است و مقامات ایران باید در این زمینه تجدید نظر کنند.

حتی در قراردادهای گازی که معمولا به مدت ۲۵ سال منعقد می شود در هر دوره سه یا ۵ سال فرصتی برای تجدید نظر در رقم قیمت گاز صادراتی بنابه شرایط بازار وجود دارد که نمونه این فرصت ها مباحث گازی است که اخیرا بین ایران و ترکیه مطرح شده که البته پیش از آن نیز چند بار این مباحث بین این دو کشور مطرح شده بود.

با این حال تنها از گفته های مدیرعامل شرکت صادرات گاز ایران این نکته برداشت می شود که قیمت گاز صادراتی ایران به دلیل کاهش قیمت جهانی نفت و عدم توجه مسئولان وزیر و مسئولان وزارت نفت نسبت به این موضوع کاهش یافته است و شاید این گفته آغازی باشد برای کاهش قیمت گاز صادراتی به ترکیه که چندی قبل خبرگزاری فارس از این موضوع خبر داده بود.

منبع : فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: