۲۳ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۰۰
یک فعال بازار فولاد در گفت‌وگویی عنوان کرد

انتقاد از واردات گندله با وجود توان تولید داخل/ تولید ۲۲۰ هزار تن شمش یا فولاد تخت

یک فعال بازار فولاد کشور از واردات گندله سنگ آهن انتقاد کرد و گفت: این ماده اولیه تولید فولاد به اندازه کافی در کشور وجود دارد، ولی به دلیل توزیع نا مناسب، بخشی از آن از طریق واردات تامین می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، فردوس امیری توسلی فعال بازار فولاد در استان هرمزگان با در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها گفت: مواد اولیه شرکت فولاد خوزستان سنگ آهن (گندله) و ضایعات آهن است و دغدغه اصلی ما در تولید کمبود ماده خام است.

کارخانه گندله سازی سنگان

وی افزود: در کشور با کمبود سنگ آهن (گندله) مواجه نیستیم ولی توزیع آن نامناسب است و در حالی که در استان‌های همجوار هرمزگان معادنی وجود دارد که می‌توان ماده اولیه را از آنها تأمین کرد اما به دلیل اینکه اعتبارات به این منابع تخصیص داده نمی‌شود، نمی‌توان مواد اولیه را از آنجا تأمین کرد.

توسلی تصریح کرد: رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان در اسفند ماه سال ۹۲ اعلام کرد که این استان می‌تواند به عنوان قطب فولاد کشور تبدیل شود و باید تلاش کند تا تولید را به ۱۰ میلیون تن در سال برساند.

وی افزود: برای محقق شدن این موضوع همت و اراده ملی لازم است و باید کارگروهی در سطح ملی و استانی در زمینه فولاد تشکیل شود تا مشکلات صنعت فولاد کشور را رصد کند.

فعال بازار فولاد با بیان اینکه یکی از نیازهای اولیه شرکت‌های فولاد آب است، اظهار داشت: با توجه به اینکه کشور در حال حاضر با بحران آب مواجه است احداث کارخانه‌ها در مناطقی که این بحران را دارند، منطقی و اصولی نیست.

وی افزود: اگر کارخانه‌های فولاد در مناطق کم آب احداث شود با کم‌آبی مواجه می‌شوند و قطعاً به فعالیت‌ نمی‌توانند ادامه دهند.

توسلی اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که سرمایه‌گذاران صنعت فولاد کشور در کنار آبهای خلیج‌فارس کارخانه احداث کنند چرا که در بندرعباس زیرساخت‌های لازم از قبیل حمل ریلی و دریایی وجود دارد و همچنین اسکله شهید رجایی یک مزیت به شمار می‌رود و امکان رقابت در زمینه این صنعت با دنیا راحت‌تر فراهم می‌شود.

فعال بازار فولاد تصریح کرد: جزیره‌ای عمل کردن و اینکه هر فرد سرمایه‌گذار در کنار معدن خود کارخانه‌ای تأسیس کند، درست نیست، زیرا احداث چنین کارخانه‌هایی نیاز به کار کارشناسی دارد.

وی افزود: دغدغه اصلی ما سنگ آهن (گندله) است و ما می‌خواهیم بخشی از معادنی که در نزدیکی شرکت فولاد هرمزگان واقع شده است، را به شرکت فولاد خوزستان برای تولید اختصاص دهند و این نیازمند همت مسئولان و متولیان امر در بخش صنعت و معدن است.

توسلی تصریح کرد: در حالی که ماده اولیه سنگ آهن در کشور به میزان کافی وجود دارد، اما تخصیص منابع بهینه و کارشناسی نیست.

وی افزود: نمی توان در یک فعالیت صنعتی مانند تولید شرکت ما گندله یا همان ماده اولیه را با دلار وارد کرد و شمش یا ماده تولیدی را با ریال فروخت و این مسئله توجیه اقتصادی ندارد.

فعال بازار فولاد بیان داشت: در سال برای ۱٫۵ میلیون تولید کارخانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن سنگ آهن (گندله) نیاز است که علیرغم وجود این ماده در کشور به حد کافی مجبوریم بخشی از آن را از طریق واردات تأمین کنیم.

توسلی با بیان اینکه برخی از معادن سنگ آهن در مناطق کم‌آب کشور واقع شده‌اند اظهار داشت: بعضی از استانهای کشور روی خط قرمز آبی قرار دارند، در حالی که معادن مورد نیاز صنایع فولاد هم در آنجا واقع است، ولی با وجود بحران کم‌آبی مجوز احداث کارخانه‌های فولاد در آنجا داده می‌شود.

وی افزود: این کارخانه ۹۵ هزار هکتار وسعت دارد و با ظرفیت ۱٫۵ میلیون تن در سال مشغول فعالیت است که در سال گذشته موفق به تولید یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن شد.

فعال بازار فولاد بیان داشت: این کارخانه در حال حاضر برای ۳ هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی داشته است و در ۶ ماهه اول سال جاری ۲۲۰ هزار تن شمش یا اسلب که در صنایع کشتی‌سازی و لوله‌های انتقال گاز و نفت به کار می‌رود، تولید کرده که بخشی از آن به مصرف داخل می‌رسد و بخشی هم صادر می‌شود.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: