رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد

تصمیم گیری درباره عزل رئیس کل بانک مرکزی در جلسه فردای مجمع تشخیص

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه مصوبه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام وزیر اقتصاد و دولت را در قبال سیاست های بانک مرکزی به مجلس پاسخگو می کند، گفت:فردا مجمع تشخیص درباره عزل رئیس کل تصمیم می گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، ارسلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در گفت‌وگویی در ارتباط با مصوبه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره نحوه ادراه بانک مرکزی و تاثیر آن بر استقلال این بانک، اظهار داشت: بنده در این جلسات حضور دارم، براساس این مصوبه باید وزیر اقتصادی پیشنهاد و رئیس جمهور در هیات وزیران مطرح و در نهایت به مدت ۵ سال ریاست وی تصویب شود.

ارسلان فتحی‌پور

وی با بیان اینکه تمام سوالاتی که از وزیر اقتصاد درباره بانک مرکزی مطرح بود همواره با این پاسخ «من چه کاره هستم؟» ختم می شد، تصریح کرد: وزیر اقتصاد همیشه از سوالات مرتبط با بانک مرکزی طفره می رفت اما با این مصوبه نظارت مجلس بر بانک مرکزی و پاسخگویی دولت در قبال مجلس افزایش می یابد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره مدت ریاست بانک مرکزی، افزود: با این مصوبه ریاست بانک مرکزی تثبیت می شود علاوه بر آنکه روز شنبه ساعت ۹ ادامه این بررسی در مجمع تشخیص درباره عزل رئیس کل بانک مرکزی تصمیم گرفته خواهد شد.

فتحی پور با بیان اینکه مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت دستگاه های نظارتی را در قبال بانک مرکزی آزادتر می کند، گفت: بانک مرکزی یک بانک حاکمیتی است و در مقابل تمام سیاست گذاری های خود باید در قبال مجلس هم پاسخگو باشد.

وی ضمن اشاره به اینکه با این مصوبه خلاء پاسخگویی بانک مرکزی به مجلس رفع می شود، تصریح کرد: شرایط ویژه برای عزل ریاست بانک مرکزی موجب تقویت این بانک می شود و دیگر دولت نمی تواند به راحتی و با سلیقه ای عمل کردن رئیس کل را عزل کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به اینکه مگر بررسی ها درباره این مصوبه در مجمع به اتمام نرسیده است؟ گفت: خیر روز شنبه ساعت ۹ صبح در مجمع دعوت هستیم تا ادامه بررسی ها را انجام دهیم.

موارد تاثیر گذار در صلاحیت فرد، بیماری های خاص، فساد مالی و .. از مهمترین شاخص های مورد نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام برای عزل رئیس کل بانک مرکزی است که فتحی پور درادامه این بحث نام برد.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: