۲۳ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۰
مدیر عامل ایمیدرو در گفت‌وگویی خبر داد

پیشنهاد آزاد سازی و برداشتن محدودیت قیمتی در سنگ آهن به وزارت صنعت/ارزش افزوده بخش معدن یک به چهار است

مدیر عامل ایمیدرو با بیان اینکه ارزش افزوده بخش معدن و صنایع معدنی یک به چهار است، گفت: باید درباره آزاد سازی و برداشتن محدودیت قیمتی در سنگ آهن اقدام شود، چون که قیمت سنگ آهن در سال گذشته رشد قیمتی زیاد داشت.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی کرباسیان با حضور در بیستمین نمایشگاه مطبوعات در گفت‌وگویی در پاسخ به این سئوال که آیا جلسات شورای عالی معدن برگزار می شود، گفت: تا آنجا که مطلع هستم معاونت معدنی تعدادی از این مصوبات را تهیه کرده‌اند و نکته مهم این است که شورای عالی معادن که به ریاست وزیر صنعت معدن و تجارت است، به طور مرتب و منظم تشکیل جلسه می‌دهد و نسبت به گذشته فعال تر است.

کرباسیان

وی افزود:در این جلسات علاوه بر وزیر، نمایندگان تشکل‌های معدنی بخش خصوصی و اسماعیلی از کمیسیون صنایع و معادن مجلس حضور دارند و تصمیمات خوبی را می گیرند.

کرباسیان در پاسخ به این سئوال که مهمترین انتظاری که از اجرای قانون معادن می توان داشت چیست؟ گفت:اجرای قانون معادن سبب توجه بیشتر به این حوزه می شود، چرا که اجرای قانون معادن بخش های مختلفی دارد و ما باید به سرمایه گذاری در اکتشاف و حوزه زمین شناسی بیشتر توجه کنیم.

وی ادامه داد: در این موارد زمینه های خوبی در حال فراهم شدن است و استنباط من این است که حوزه معدن و صنایع معدنی با توجه به تاکید مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی و یک بند از آن که توصیه به دولت در زمینه معدن و صنایع معدنی باید توجه شود، به نظر می رسد که در آستانه تدوین برنامه ششم ، انتظار این است که توجه بیشتری شود.

*محدودیت منابع یکی از مشکلات کشور در بخش سرمایه گذاری

کرباسیان در خصوص ۷ طرح فولادی و فاینانس چین گفت:بپذیریم یکی از مشکلاتی که کشور در بخش سرمایه گذاری دارد، محدودیت منابع است. وی افزود: زمینه سرمایه گذاری درکشور در همه زمینه ها به ویژه بخش معدن و صنایع معدنی بیش از پیش فراهم است یعنی حوزه‌ای که در راستای خودکفایی و خوداتکایی کشور است، چون ریشه آن در خاک ایران است و اگر ما در این زمینه (معدن) سرمایه گذاری کنیم ، ارزش افزوده ای که در مراحل مختلف به دست می آوریم می توانیم بگوییم که به چند برابر می رسد.

* ارزش افزوده بخش معدن و صنایع معدنی یک به چهار است

وی ادامه داد: مهمتر از آن اشتغالی است که بدنبال خواهد داشت و به گفته برخی از کارشناسان ارزش افزوده بخش معدن و صنایع معدنی یک به چهار است، یعنی به ازای یک واحد سرمایه گذاری تا ۴ برابر می توان ارزش افزوده ایجاد کرد، لذا در این زمینه باید بپذیریم منابع و تامین آن مهم است.

وی تاکید کرد: به دلیل مشکلات سیستم بانکی و همچنین تحریم های ظالمانه بیگانگان، ما محدودیت منابع داریم، بنابراین در این زمینه امیدواریم در برنامه ششم راهکارهایی دیده شود و همچنین با به نتیجه رسیدن مذاکرات و برداشتن تحریم های ظالمانه ، سرمایه گذاران دنیا و ایرانیان مقیم خارج که با ما در تماس هستند و برای سرمایه گذاری در ایران اظهار علاقه می کنند، به ایران بیایند.

کرباسیان با اشاره به اینکه اکنون تحریم ها برای جابجایی پول محدودیت ایجاد کرده است، در پاسخ به این سئوال که تعدادی از سهامداران سنگ آهن درباره قیمت سنگ آهن سوال دارند. آیا قیمت سنگ آهن آزاد می شود؟ گفت:ما به عنوان ایمیدرو و به عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده سنگ آهن فکر می کنیم این روزها روزهایی است که باید درباره آزاد سازی و برداشتن محدودیت قیمتی در سنگ آهن اقدام شود.

وی افزود: چون که قیمت سنگ آهن در سال گذشته رشد قیمتی زیادی داشت و الان که افت قیمت کرده، تقریبا قیمت ها مناسب است و به تولید هم لطمه نمی زند و شاید الان بهترین زمان است.

وی ادامه داد:پیشنهاد آن (آزادسازی قیمت سنگ آهن ) را به وزارتخانه داده ایم و فکر می کنیم جزو تصمیمات خوبی است که این روزها می توان گرفت.

*انتقاد از واگذاریهای صنایع معدنی

کرباسیان در پاسخ به این سئوال که از واگذاری های صنایع معدنی دولت قبل انتقاد زیادی داشتید، واگذاری ها اکنون در دولت یازدهم چه وضعیتی دارد؟گفت:هنوز هم انتقاد داریم اما فکر می کنم بعضی از واگذاری هایی که دولت جدید در سال ۹۲ انجام داد، به دلیل اینکه تصمیماتش در دولت قبل گرفته شده بود، ادامه پیدا کرد.

وی افزود: بعضی از واگذاریها در قالب رد دیون صنایع معدنی به صندوق های تامین اجتماعی یا فروش بعضی از واحدها را نپسندیدیم.

کرباسیان خاطر نشان کرد:استنباط ما این است و مطمئن هستیم، با تصمیمات جدیدی که هیات واگذاری می‌گیرد، در اواخر سال ۹۳ تصمیمات بهتری گرفته شود.

*در صنایع معدنی دیگر چیزی نمانده که واگذار شود

وی افزود:در صنایع معدنی دیگر چیزی نمانده که واگذار شود زیرا که ۲۱ هزار میلیارد تومان آن رفته و لذا دیگر چیزی نمانده است.

وی تاکید کرد:اینکه تصمیمات بهتری را هیات واگذاری در زمینه واگذاری ها اتخاذ کند، یعنی مردمی و خصوصی سازی واقعی باشد، نه اینکه به اسم خصوصی سازی، رد دیون شود.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: