۲۳ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۰

رتبه پنجم سهولت کسب‌و‌کار در میان ۷ کشور منطقه/ حذف مجوزهای رانتی تا فشار دستگاه‌ها

هرچند ایران در سهولت کسب و کار جایگاه خوبی حتی در میان کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا ندارد، اما زمانی اوضاع اسف‌بارتر خواهد بود سرپرست دفتر بهبود فضای کسب و کار از فشار دستگاه‌ها و عدم حذف مجوزهای رانتی خبر می‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، براساس گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۵ شاخص سهولت کسب و کار ایران جایگاه ۱۳۰ را به خود اختصاص داده است، این در حالی است که در گزارش سال گذشته، ایران جایگاه ۱۳۲ را در میان ۱۸۹ کشور دنیا داشت.

کسب و کار

براساس این گزارش، ایران در میان کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در رتبه پنجم قرار دارد. این کشورها شامل ۷ کشور ایران، امارات، عربستان، عمان، اردن، عراق و لیبی هستند.

همچنین میانگین امتیاز ایران در شاخص سهولت کسب و کار از میانگین این کشورها پایین‌تر بوده و از ۱۰۰ امتیاز ۵۶٫۵۱ امتیاز را کسب کرده است، در حالی که میانگین کشورهای منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) ۵۹٫۲۳ با رتبه ۱۰۶ است.

با این حال امارات با رتبه ۲۲، عربستان رتبه ۴۹، عمان رتبه ۶۶ و اردن رتبه ۱۱۷ به ترتیب مقام اول تا چهارم را در میان کشورهای منا دارند.

به پایه این گزارش پس از ایران نیز تنها دو کشور جنگ‌زده عراق با رتبه ۱۵۶ و لیبی با رتبه ۱۸۸ از میان ۱۸۹ کشور دنیا حضور دارند.

پیش از این حسین میرشجاعیان سرپرست دفتر پایش و بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد و دارایی از وجود ۱۷۰ مجوز برای راه‌اندازی کسب و کار خبر داده و عنوان کرده بود هیأت مقررات زدایی و تسهیل ثبت مجوزها اختیارات قانونی کافی برای تسهیل این فضا ندارد.

وی گفته بود بسیاری از دستگاه‌ها برای حذف مجوزهای غیرضرور تمکین نمی‌کنند و عدم همکاری مراجع صدور در اخذ مجوزها و تأسیس دبیرخانه هیأت مقررات‌زدایی، عدم اطلاع‌رسانی عمومی، نبود مطالبه عمومی برای حذف مجوزهای رانت‌زا و فشار دستگاه‌های اجرایی برای توقف تغییرات از چالش‌های پیش روی هیأت است.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: