عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگویی مطرح کرد

معلم های مازاد در مدارس تهران و روستاهای خالی از معلم/ حاکمیت شیوه‌های قدیمی در آموزش و پرورش

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: پیشنهاد دادیم آموزش و پرورش باید بودجه خود را عملیاتی کند؛ چرا باید در جاهایی مثل تهران ده‌ها معلم مازاد در دفتر بنشینند و برخی روستاها فاقد معلم باشند

به گزارش عیارآنلاین، موسی‌الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگویی در پاسخ به این پرسش که «در جلسه وزیر آموزش و پرورش با کمیسیون برنامه و بودجه پیرامون چه موضوعاتی صحبت شد؟»، اظهار داشت: وزیر آموزش و پرورش گزارشی از عملکرد برنامه‌ها و کارهای آموزش و پرورش در خصوص برنامه برون‌سپاری، مقاوم‌سازی و بازسازی مدارس ارائه کرد.

موسی الرضا ثروتی

وی ادامه داد: بودجه‌های آموزش و پرورش در طول این دوره‌ها به نسبت درصد سهم از بودجه کاهش داشته و از ۱۸ درصد به ۱۳ درصد رسیده است و وزیر آموزش و پرورش گفت بودجه‌ها از جهت عدد و رقم افزایش یافته است اما به نسبت سهم آموزش و پرورش از بودجه کل کاهش پیدا کرده است.

ثروتی افزود: در این جلسه در خصوص مشکلات گرمایشی مدارس و اینکه غیر از پکیج، بخاری گازی و نفتی قابل قبول نیست و تعداد زیادی از مدارس گاز دارند اما به دلیل فقدان بودجه نتوانسته‌اند سیستم پکیج را اجرا کنند و کماکان به صورت بخاری نفتی ‌مانده است، صحبت شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه یادآور شد: در ارتباط با میزان پرداخت سهم وزارت آموزش و پرورش از سیستم گرمایشی و اینکه ما گفته بودیم درصدی از گازرسانی‌ها و سهم آ‌موزش و پرورش و بخشی که داده نشده بود نیز گزارش داده شد.

وی اضافه کرد: در خصوص کمبود معلم در بعضی مناطق و مازاد معلم در مناطق دیگر و طرح برون‌سپاری تدریس به مدارس غیردولتی صحبت شد و اینکه سرانه دانش‌آموزان را به مدارس غیردولتی پرداخت می‌کنند نیز گزارشی ارائه شد .

ثروتی در پاسخ به این پرسش که «برنامه‌ای برای افزایش بودجه آموزش و پرورش دارید؟»، افزود: بودجه‌ها باید عملیاتی شود؛ از زمانی که به یاد داریم دولت‌ها ادعای عملیاتی شدن بودجه را دارند؛ اما هیچ موقع عملیاتی نمی‌شود و تقریباً دولت‌ها برنامه خاصی در این زمینه ندارند و در همین دولت وزیر از کمیسیون می‌خواهد؛ اما کمیسیون برنامه و بودجه، بودجه جداگانه‌ای ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: کمیسیون باید از بعضی دستگاه‌ها بودجه کم کرده و به بعضی دستگاه‌ها اضافه کند که بهتر است این کار را خود دولت انجام دهد. دولت در لایحه این را پیش‌بینی کند و اگر ظلمی به آموزش و پرورش شده دولت‌ها این کار را کرده‌اند.

ثروتی افزود: در مجلس معمولاً اگر درآمدی به دست بیاورند، به دستگاهی اضافه می‌کنند مانند یک درصد مالیات بر ارزش افزوده که سال گذشته به بهداشت و درمان اختصاص دادیم و رقمی برابر ۳ هزار میلیارد تومان شد.

وی در خصوص عملکرد وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: تعداد دانش‌آموزان از ۱۹ میلیون به ۱۲ میلیون رسیده است و بودجه‌های آموزش و پرورش ۲، ۳ برابر شده است؛ اما تغییر محسوسی احساس نمی‌کنیم و همان شیوه‌های قدیم و تدریس قدیمی وجود دارد و یک یا ۲ درصد مدارس هوشمندسازی شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این پرسش که «چه پیشنهادی به وزیر آموزش و پرورش داده‌اید؟»، خاطرنشان کرد: پیشنهاد دادیم آموزش و پرورش باید بودجه خود را عملیاتی کند؛ چرا باید در جاهایی مثل تهران ده‌ها معلم مازاد بوده و در دفتر بنشینند و برخی روستاها فاقد معلم باشند.

وی افزود: آموزش و پرورش تقاضا داشت که ما مثل وزارت بهداشت و درمان یک درصد از مالیات ارزش بر افزوده به آموزش و پرورش اختصاص یابد؛ اما این هم واقعاً شدنی نیست و به نظر ما دولت باید برنامه منظمی تهیه کند و بودجه کل را توزیع صحیح کند.

منبع : فارس

۱ دیدگاه

  1. ناشناس :

    تعداد مناطق آموزش زیاداست

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: