۲۳ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۷
شمارش معکوس تا سوم آذرماه

۱۲ روز مانده به ضرب‌الاجل ۴ ماهه/ رویترز: احتمال توافق موقت مشابه توافق ژنو

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی گزارش داد حصول توافق هسته‌ای تا روز ۲۴ نوامبر(سوم آذر) بعید است و طرفین احتمالاً توافق موقت جدیدی مشابه توافق ژنو امضا می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، شهر وین قرار است ۲۷ آبان ماه میزبان دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ (آلمان،‌فرانسه،‌روسیه، چین، انگلستان و آمریکا) باشد.

مذاکرات وین

نهمین دور مذاکرات ۲۰ آبان ماه در شهر مسقط برگزار شد ولی جزییاتی از این مذاکرات و همچنین چهار دور نشست سه جانبه ظریف،‌کری و اشتون منتشر نشد و سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران بعد از دو روز رایزنی‌های سه جانبه وزرای خارجه ایران، آمریکا و هماهنگ کننده شش کشور عنوان کرد که نه پیشرفت و نه پسرفتی حاصل شده است.

تحریم‌ها و میزان و ظرفیت غنی سازی از جمله مهمترین موارد اختلافی بین ایران و شش کشور است.

در ششمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای که اواخر تیر ماه در وین برگزار شد پس از آنکه طرفین به این نتیجه رسیدند که حصول توافق جامع هسته‌ای امکانپذیر نیست، این مذاکرات را برای چهار ماه دیگر تمدید کردند که سوم آذر ماه زمان پایان این ضرب الاجل چهار ماه است.

خبرگزاری فارس در همین راستا اقدام به انتشار روزانه گزارشات، واکنش‌ها و خبرهای مرتبط با مذاکرات هسته‌ای تا سوم آذر ماه خواهد کرد.

*سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت به عقیده کاخ سفید تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران اقدامی مضر است و نمایندگان کنگره باید پیش از قضاوت، ابتدا به طور کامل محتوای توافق احتمالی با ایران را مورد بررسی قرار دهند.

*سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد پنج‌شنبه اعلام کرد هواپیمای «جان کری» وزیر خارجه این کشور برای سوخت‌گیری در فرودگاه مسقط به زمین نشسته و در این فرصت کری با وزیر خارجه عمان دیدار کرده است.

* خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی گزارش داد حصول توافق هسته‌ای تا روز ۲۴ نوامبر(سوم آذر) بعید است و طرفین احتمالاً توافق موقت جدیدی مشابه توافق ژنو امضا می‌کنند.

* خبرگزاری رویترز گزارش داد آژانس اطلاعات مربوط به ذخایر اورانیوم ایران را اصلاح کرده و این رقم را به میزان ۱۰۰ کیلوگرم کاهش داده است.

*وزارت خزانه‌داری انگلیس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد بابک زنجانی، دانشگاه شریف و شرکت سورینت بار دیگر به حکم اتحادیه اروپا در لیست تحریم‌های این کشور قرار گرفته‌اند.

* وزارت خارجه روسیه روز پنج‌شنبه اعلام کرد ممکن است برای حصول توافق هسته‌ای به زمان بیشتری نیاز باشد.

* کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه آمریکایی‌ها ۳۴ سال ایران را تحریم نکرده‌اند که یک شبه آنرا لغو کنند گفت: ملت ایران امضا و قول آمریکایی‌ها را قبول ندارند زیرا آنها برای وقت‌کشی در مذاکرات شرکت کرده‌ و آنرا جدی نگرفته‌اند.

*وزیر خارجه فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با همتای ایتالیایی خود گفت: «سوالات مهمی همچنان در مذاکرات هسته‌ای ایران وجود دارد که باید حل شوند.

*مشاور بین‌الملل رئیس مجلس با بیان اینکه مجلس باید توافق نهایی را تأیید و اعلام کند جنس این توافق ارزش خرید دارد یا خیر، گفت: طبق قانون اساسی هر توافق درازمدتی باید به تأیید مجلس برسد.

*سناتور جمهوری‌خواه حامی افزایش تحریم‌های ایران در مصاحبه با پایگاه المانیتور گفته است که تصویب تحریم‌های جدید به نتایج مذاکرات در روز سوم آذر بستگی دارد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: