رئیس سازمان توسعه تجارت:

صادرات ایران به عراق ۳.۷ میلیارد دلار شد/ روسیه از ۸ بانک غیرتحریمی برای مبادله با ایران استفاده کند

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: صادرات ایران به عراق در ۷ماهه اخیر ۳.۷ میلیارد دلار بوذه است.

به گزارش عیارآنلاین، ولی‌الله افخمی‌راد با حضور در غرفه خبرگزاری تسنیم در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها اظهار کرد: باید سخت‌افزارها و ارتباطات نرم‌افزاری کشور توسعه یابد.

 ولی اله افخمی راد

وی ادامه داد: عراق دومین شریک تجاری ایران محسوب می‌شود که در ۷ماهه اخیر حدود ۳٫۷ میلیارد دلار صادرات به این کشور صورت گرفته است.

او با اشاره به اینکه زیرساخت‌های عراق در تولید وضعیت خوبی ندارد، گفت: باید سهم خود را در بازار عراق در صادرات خدمات فنی و مهندسی و کالا افزایش دهیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: باید توانمندی و ظرفیت‌سازی در حوزه‌های کالا، خدمات، معدن و صنعت کشور صورت گیرد که این موضوع با رفع مشکلات در مرزها می‌تواند به توسعه صادرات کشور کمک شایانی کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: یکی از مشکلات موجود در مرز‌ها تداخل وظایف بین دستگاه‌های مستقر در مرزها است و کنار آن تأسیسات زیربنایی و راه‌های ارتباطی کشور تا نقطه صفر مرزی خوب نیست. باید سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای ارتباطی همچون ارتباط مالی و اعتباری ارتقا یابد.

افخمی در رابطه با بازار هدف روسیه گفت: بازار روسیه و کار کردن با روس‌ها متفاوت‌تر از بازار عراق است و روش‌های کاری‌که در عراق مورد استفاده قرار می‌گیرد در روسیه جوابگو نیست.

وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی و تلاش شده تا کار با روسیه عملیاتی شود، بیان کرد: نباید توقع داشت تا صادرات به روسیه در کوتاه‌مدت وضعیت قابل قبولی به خود گیرد.

او در پایان با ابراز امیدواری به نتایج مذاکرات ۱+۵ گفت: امید است نتایج مذاکرات به‌گونه‌ای باشد تا تحریم‌های بانکی لغو شود و کنار آن باید روسیه از ۸ بانک خارج از تحریم‌ها برای نقل و انتقال مالی استفاده کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: