۲۲ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۱

معاون وزیر جهاد کشاورزی: در بخش کشاورزی کمبود منابع داریم

معاون آب، خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به کمبود منابع افزود: سالهاست که در قانون بودجه مصوب می شود ۲۴ درصد منابع بانک ها به بخش کشاورزی برود، اما تا امروز این اتفاق نیفتاده است.

به گزارش عیارآنلاین،  سیدرحیم سجادی صبح امروز در جلسه ای با استاندار کرمان اظهار کرد: از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۵ تسهیلات ۵ درصدی برای آبیاری تحت فشار مصوب و ۵۰ درصد از این میزان بلاعوض بود که در این صورت، روند انجام کار بهبود پیدا کرد.

کشاورزی

وی با اشاره به کمبود منابع افزود: در سال ۱۳۹۰ حدود ۸۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای آبیاری تحت فشار داشتیم و سال ۱۳۹۱ مبلغ ۷۹ میلیارد تومان. باید به دنبال منابع برویم و همه باید به بخش کشاورزی کمک کنند، زیرا این بخش تولید کننده است.

معاون آب، خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: در کل کشور ۱۵ درصد اراضی کشاورزی مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار است و حداقل صرفه جویی در آبیاری تحت فشار، ۴۰ درصد می باشد.

در این جلسه محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در استان کرمان که سالانه ۶ میلیارد مترمکعب آب از سفره های زیرزمینی برداشت می شود، میزان آبیاری صنعتی نسبت به آبیاری سنتی حدود سه درصد است.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان برای طرح همیاران آب وقت بسیاری گذاشته، تصریح کرد: برای اینکه استاندار بتواند در استان مدیریت منابع را انجام دهد، باید اختیار داشته باشد و طرح پیشنهادی استان به دلیل محدودیت های ناشی از اختیارات در قانون، با مشکل مواجه است.

منبع : ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: