وزیر صنعت: رفع تحریم ها و کاهش تورم از اولویت های دولت است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه اولویت دولت در مسایل بین المللی رفع تحریم ها است، گفت: در بعد داخلی نیز اولویت دولت کاهش تورم است.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا نعمت زاده شامگاه چهارشنبه در نشستی با فعالان اقتصادی استان کردستان در سنندج افزود: دولت تدبیر و امید کمر همت بسته است تا تحریم های ظالمانه را به نفع مردم بردارد.

نعمت زاده

او گفت: ایران در مذاکرات هسته ای از مواضع جدی خود ذره ای عقب نشینی نخواهد کرد و حق مردم را با جدیت دنبال می کند.

وی گفت: بارها گفته ایم که به دنبال سلاح شیمیایی و اتمی نیستیم اما معتقدیم باید غنی سازی و سانتریفیوژ داشته باشیم.

به گفته وی، دولت به دنبال تبیین این واقعیت است که ایران به دنبال سلاح شیمیایی و اتمی نبوده و نیست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت کمبود نقدینگی را یکی از مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی کشور دانست و گفت: رکود اقتصادی، تحریم خارجی و نوسانات نرخ ارز منجر به بروز مشکلات فراوانی برای تولیدی و صعنت کشور شده است.

او با اشاره به اینکه دولت باید تصدی گری را به بخش خصوصی واگذار کند و خود به کار نظارت بپردازد، اظهار داشت: بنده به عنوان وزیر با روحیه بخش خصوصی کار می کنم.

به گفته وی، این دولت معتقد است کار اقتصادی باید در دست بخش خصوصی باشد و دولت راه را برای حرکت بخش خصوصی هموار کند.

نعمت زاده افزود: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته از ۵۰ قلم کالای تولیدی در حوزه صنعت و معدن، تنها در تولید دو قلم روند نزولی داشته ایم و در بقیه موارد روند صعودی داشته ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: عقب ماندگی سال های ۸۹ تا ۹۲ را نباید به حساب صنعتگران گذاشت بلکه گرانی، تورم و نوسانات نرخ ارز و تحریم های ظالمانه باعث شد وضعیت صنعتی رکود پیدا کند.

به گفته وی، از محل صادرات صنایع پتروشیمی در گذشته سالانه تنها ۳۵۰ میلیون دلار صادرات داشتیم که این رقم در سال ۹۰ به ۱۵ میلیارد دلار رسید و اگر تحریم نمی شدیم امروز به ۲۵ میلیارد دلار می رسید.

نعمت زاده در بخش دیگری از سخنانشن در مورد وضعیت اقتصادی کردستان گفت: کشور همسایه ما یک کشور غنی است و نیازمند فناوری است و باید در این حوزه وارد شویم.

وی به بسته حمایتی دولت از صنعتگران اشاره کرد و گفت: به منظور تقویت وضعیت صنعت، معدن و اقتصاد کشور، ۳۰ بند حمایتی به مجلس ارایه شده است و نمایندگان نیز چند بند دیگر به آن اضافه کرده اند که امیدواریم در مجلس تصویب شود.

او گفت: تصویب آن موجب رونق، تقویت، ارتقا و شکوفایی وضعیت صنعت و اقتصاد کشور می شود.

نعمت زاده با اشاره به ظرفیت های اقتصادی استان کردستان گفت: معتقد به تجارت از طریق بازارچه های مرزی نیستیم اگر چه باید به وضعیت مرزنشینیان رسیدگی کنیم.

وی گفت: به نظر من تجارت باید از راه صحیح صورت گیرد چون از طریق بازارچه ها، تجارت کلان انجام نمی شود.

وی تصریح کرد: عراق بازار بزرگ ما است و طرف عراقی هم علاقه مند به مراودات اقتصادی با ما است.

به گفته وی، امکانات مرزی ما بسیار محدود است و نیاز به دو ترمینال بزرگ برای صادرات سیمان داریم که بخش خصوصی باید وارد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: پتروشیمی کردستان اگرچه با ۱۰ سال تاخیر سال آینده به بهره برداری می رسد، اما واحد بزرگ و پیچیده ای است.

فعالان اقتصادی استان کردستان نیز در این نشست مسایل و مشکلات خود را با وزیر صنعت، معدن و تجارت در میان گذاشتند.

نعمت زاده به منظور شرکت در گردهمایی دو روزه رییسان و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت به استان کردستان سفر کرده است.

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: