۲۲ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۹

تاکید معاون پژوهشی وزیر علوم بر تقویت انجمن‌های علمی

نشست انجمن‌های علمی با حضور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در محل این وزارتخانه برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر وحید احمدی در این نشست، انجمن‌های علمی را نشان علمی کشور برشمرد و بر تقویت آنها تأکید کرد.

وحید احمدی

وی افزود: در این راستا باید کارگروهی ایجاد شود که تعریفی علمی از انجمن‌های علمی ارائه کند مبنی بر اینکه انجمن‌های علمی در ایران چیست و راهکارها و سازوکارهایی که می‌تواند کمک کند که انجمن‌ها واقعا NGO علمی باشند و بتوانند روی پای خود بایستند، در قالب کتابچه و نظامی درآورد که مبنای تصمیم گیری شود.

در ادامه دکتر مرتضی براری، دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران گزارشی از وضعیت انجمن‌های علمی ارائه کرد و گفت: تعداد انجمن‌های علمی در سال جاری به ۳۲۹ انجمن رسیده است و بیشترین رشد انجمن‌ها در فاصله سال‌های ۱۳۹۳- ۱۳۸۸ در حوزه علوم انسانی است که این تعداد از ۶۸ به ۱۰۵ انجمن افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: از سال ۱۳۹۰ سطح شاخص ارزیابی انجمن‌ها را بالا برده‌ایم و این شاخص‌ها توسط انجمن‌ها تدوین شده است و تلاش کردیم در این ارزیابی‌ها به کیفیت توجه بیشتری شود.

براری، تعداد کل نشریات انجمن‌ها را ۲۵۳ نشریه عنوان کرد و افزود: ۲۱۹ نشریه ملی و ۳۴ نشریه بین‌المللی است و از این تعداد ۴۳ نشریه علمی – ترویجی و ۲۱۰ نشریه علمی – پژوهشی است.

دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران درخصوص تحویل سامانه‌های مدیریت انجمن، نشریه و رسانه خاطرنشان کرد: در سال گذشته این سامانه‌ها به صورت رایگان به ۲۱۸ انجمن تحویل شده است که از این تعداد ۱۷۶ سامانه فعال هستند.

وی با بیان اینکه انجمن‌های علمی در حوزه بین‌المللی اعتبار و جایگاه ویژه‌ای دارند، گفت: شعبه خارج از کشور انجمن، وب سایت دو زبانه، تدوین سند راهبردی در حوزه بین‌الملل، کمیته بین‌الملل، کمیته مشاوران بین‌الملل، عضویت اعضای حقیقی خارج از کشور، برگزاری کنفرانس بین‌المللی، مشارکت در برگزاری همایش بین المللی، مشارکت در پروژه‌های بین‌المللی، حضور متخصصان خارج از کشور در کنفرانس‌ها و کمیته‌های علمی و داوری مقالات کنفرانس‌ها، حضور متخصصان خارج از کشور در هیات تحریریه مجله انجمن، همکاری و عضویت در مجامع بین‌المللی، سخنرانی‌های علمی بین‌المللی، کارگاه‌های علمی – تخصصی بین‌المللی، بازدیدها و مسابقات علمی بین‌المللی، چاپ مجله به زبان انگلیسی یا هر زبان خارجی دیگر، انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه‌های خارج از کشور و مشارکت در انتقال فناوری از جمله فعالیت‌های بین المللی انجمن‌های علمی است.

براری، درخصوص میزان حمایت مالی از انجمن‌های علمی در سال جاری تصریح کرد: در سال ۱۳۹۳ بودجه یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای انجمن‌ها در نظر گرفته شده که ۶۰۰ میلیون تومان بین انجمن‌هایی که عملکرد مطلوبی داشته‌اند، بین سه تا پنج میلیون مبتنی بر ارزیابی عملکرد کمک شده است.

وی با تأکید بر برگزاری مجمع سالانه انجمن‌ها افزود: برگزاری به موقع مجامع عمومی و انتخاب اعضای هیات مدیره و بازرسان انجمن‌های علمی یکی از اصول مهم است که اکثریت انجمن‌ها در انجام این امر اهتمام جدی دارند. در سال گذشته حدود ۲۷۰ جلسه مجمع عمومی با دستور جلسات مختلف از قبیل گزارش عملکرد، تصویب صورت‌ها و تراز مالی، گزارش بازرس، اصلاح اساسنامه و یا انتخاب اعضای هیات مدیره و بازرسان تشکیل شده که از این تعداد ۱۰۰ جلسه درخصوص انتخاب اعضای هیات مدیره و بازرسان بوده است. البته ۴۹ انجمن نیز دارای تأخیر در برگزاری مجامع و انتخابات هستند.

دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران در پایان هدف از برگزاری این نشست را تلاش در جهت برداشتن قدم‌های ارزشمند در توسعه علمی کشور دانست و اظهار امیدواری کرد: حضور انجمن‌ها در شورای عالی پررنگتر شود و انجمن‌های علمی در بحث توسعه علمی، تجاری سازی، توسعه فناوری، توسعه همکاری در حوزه بین‌الملل، سیاست اقتصاد مقاومتی و سیاست علم و فناوری مشارکت فعال داشته باشند.

بر اساس این گزارش، در این نشست دبیران انجمن‌های علمی نقطه نظرات و پیشنهادهای خود را ارائه کردند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: