۲۲ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۵
نامه‌نگاری اوباما دارای سابقه چندین ساله است

شمخانی: غنی‌سازی کاریکاتوری و نمایشی یا مبتنی بر حیات نباتی را نمی‌پذیریم

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با بیان اینکه دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای به‌سرعت قابل حصول خواهد بود، گفت: ایران به‌طور قطع در جریان مذاکرات هسته‌ای تعهداتی فراتر از ان.پی.تی. را نخواهد پذیرفت.

به گزارش عیارآنلاین، «علی شمخانی» دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در نشست سیاسی هفتگی با مدیران و کارشناسان دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی ضمن تشریح آخرین وضعیت تحولات منطقه، روند مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ را تبیین کرد.

شمخانی

وی افزود: مواضع صریح، شفاف و قاطع جمهوری اسلامی در موضوع هسته‌ای مجدداً به رئیس جمهوری آمریکا یادآوری و بر عدم پذیرش برنامه غنی‌سازی نمایشی از سوی جمهوری اسلامی ایران تأکید شده است.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در ادامه با اشاره به روند گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ ضمن تأکید بر تداوم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به سیاست گفت‌وگوها و شفافیت کامل در برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشور خاطرنشان کرد: همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبتنی بر شفافیت عملکرد و در چارچوب ان.پی.تی. (NPT) و حتی در برخی موارد فراتر از آن بوده و بازرسی‌های بی‌شمار آژانس از تأسیسات هسته‌ای وحتی نظامی جمهوری اسلامی این موضوع را تأیید کرده است.

شمخانی افزود: ایران به تمام تعهدات خود در چارچوب برنامه اقدام مشترک عمل کرده و با حسن نیت وارد گفت‌وگوها شده است، در صورتی که طرف مقابل رویکرد منطقی، غیرسیاسی و مبتنی بر واقعیت‌ها داشته باشد دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای به‌سرعت قابل حصول خواهد بود.

وی با تأکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای به‌منظور تأمین نیازهای واقعی اظهار داشت: در مسیر همکاری گسترده و پردامنه ایران و آژانس کلیه تحریم‌های اعمال شده که غیرقانونی و ظالمانه است باید برداشته شوند.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، یکی از دلایل اصلی کند بودن روند دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای را تعهد مطلق آمریکا به جلب رضایت رژیم صهیونیستی ذکر کرد و افزود: تداوم این سیاست ضمن ایجاد موانع جدی در مسیر دستیابی به توافق، اثرات بازدارنده خود را بر فضای مذاکرات تحمیل خواهد کرد.

نامه‌نگاری اوباما دارای سابقه چندین ساله است

نماینده مقام معظم رهبری در شورای‌عالی امنیت ملی درباره نامه اخیر اوباما به رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز گفت: نامه نگاری رئیس جمهوری آمریکا دارای سابقه چندین ساله است و در برخی موارد نیز پاسخ‌هایی به این مکاتبات ارائه شده است.

شمخانی گفت: بار اصلی آن نامه را مسائل هسته‌ای تشکیل می‌داد و ما باور نداریم یعنی به هیچ عنوان قبول نمی‌کنیم که صنعت هسته‌ای کاریکاتوری و نمایشی یا صنعتی مبتنی بر حیات نباتی داشته باشیم.

وی با اشاره به بازرسی های مکرر آژانس از تأسیسات هسته‌ای کشور افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۲ سال گذشته با اعزام هیئت‌های مشخص و با اسامی معین ۴۰۰۰ نفر ساعت بازرسی کرده و حتی از پایگاه‌های نظامی و غیرهسته‌ای نیز بازدید کرده است.

شمخانی با انتقاد از رویکردهای دوگانه هیئت حاکمه آمریکا که در مکاتبات محرمانه و مواضع اعلامی دارای تناقض‌های آشکار است، این روش را صرفاً اقدامی با هدف تأثیر گذاری بر فضای داخلی این کشور عنوان کرد و افزود: مواضع صریح، شفاف و قاطع جمهوری اسلامی در موضوع هسته‌ای مجدداً به رییس جمهور ایالات متحده آمریکا یادآوری و بر عدم پذیرش برنامه غنی‌سازی نمایشی از سوی جمهوری اسلامی ایران تأکید شده است.

وی مشکل اصلی هیئت حاکمه آمریکا را هزینه کردن حیثیت، وجهه و منابع مالی این کشور برای حفظ منافع اسرائیل دانست و افزود: متأسفانه سیاست‌های آمریکا در منطقه توسط رژیم صهیونیستی مدیریت می‌شود و این رژیم نیز در مقابل از هیچ ابزاری برای تحقیر آمریکا فروگذار نکرده است.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی اظهار داشت: اگر فهرستی از هزینه‌هایی که رژیم صهیونیستی برای مردم آمریکا ایجاد کرده و منافع ملی این کشور را به مخاطره انداخته است برای افکار عمومی آمریکا ارائه شود، بعید به نظر می‌رسد که دولت این کشور بتواند همچنان به‌صورت افسار گسیخته از این رژیم حمایت کند.

پنج نوبت بارریزی مهمات برای داعش از سوی نیروهای ائتلاف

شمخانی شکل‌گیری بحران فزاینده در منطقه و ظهور موج سوم تروریسم را ناشی از تلاش غرب و به‌ویژه آمریکا برای شکل‌دهی هندسه سیاسی جدید در خاورمیانه، فارغ از واقعیت‌ها و ضرورت‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ذکر کرد و اظهار داشت: تنها رهاورد سیاست‌های اشتباه غرب برای مردم منطقه، بی‌ثباتی، ناامنی و نابودی سرمایه‌های اقتصادی و انسانی بوده است.

وی با بیان اینکه ناامنی‌های امروز در عراق، سوریه، فلسطین و لبنان به‌طور قطع با هدف تأمین امنیت رژیم صهیونیستی و درگیر ساختن ظرفیت‌های عظیم جهان اسلام دنبال می‌شود، گفت: سیاست‌ها و رفتار آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن که زمینه‌ساز ایجاد داعش شد و همچنین پشتیبانی از آن برای تحقق اهداف منطقه‌ای نظام سلطه، موضوع پنهانی نیست.

شمخانی با اشاره به پنج نوبت بارریزی مهمات برای نیروهای داعش از سوی نیروهای ائتلاف در منطقه جلولا در استان دیالی عراق، افزود: تکرار این عملیات از سوی ائتلاف به‌اصطلاح مقابله با داعش، فرضیه سهوی بودن این اقدام را به‌کلی منتفی کرده است.

احترام به دموکراسی و اراده مردم تنها راه‌حل سوریه

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی تداوم اتخاذ رویکرد دوگانه در برابر تروریسم و به‌ویژه حمایت از معارضان مسلح برای مداخله در امور داخلی سوریه را موجب توسعه بحران و بی‌نتیجه ماندن ائتلاف‌ها و کنفرانس‌ها دانست و ادامه داد: تنها راه‌حل موضوع سوریه احترام به دموکراسی و اراده مردم این کشور در تعیین سرنوشت خود و کمک به تقویت امنیت به‌منظور فراهم شدن زمینه گفت‌وگوهای فراگیر میان طرفهای سوری است.

وی افزود: اولین گام در مسیر برقراری آرامش، جلوگیری از ورود تروریست‌های خارجی به سوریه و قطع کمک‌های مالی و تسلیحاتی به تروریست‌ها است.

فشار آمریکا به لبنان برای نپذیرفتن هدیه تسلیحاتی ایران

شمخانی فشارهای آمریکا به مسئولان لبنانی برای نپذیرفتن هدیه تسلیحاتی ایران در مقابله با تروریسم را نمونه دیگری از تمایل این کشور به استمرار ناامنی در منطقه و در تناقض با ادعای مبارزه با ترریسم عنوان کرد و اظهار داشت: بی‌شک اتخاذ این رویه نمی‌تواند خارج از چارچوب سیاست محوری حمایت از رژیم صهیونیستی و ضعیف نگاه داشتن ارتش لبنان ارزیابی شود.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: