۱۳ تکلیف مهم به زنگنه برای جهش صنعت نفت و گاز/ از افزایش تولیدات پارس جنوبی تا صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری گاز ایران +سند

بر اساس این ابلاغیه، وزارت نفت مکلف شده است تولید و پالایش گاز طبیعی از پارس جنوبی را به ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۳ و ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۴ برساند. صادرات گاز طبیعی کشور نیز باید به ۵۰۰ میلیون دلار برسد.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از برنامه ها و تاکیدات مهم دولت در کنار مهار تورم سالهای گذشته، رونق اقتصاد کشور با نسخه های ایرانی و بدون افزایش تورم عنوان شده است که در این راه، تاکنون مصوبات مهم و قابل توجهی نیز توسط مسئولان اجرایی به دستگاههای مربوطه ابلاغ شده است و مانیفست فعالیت دولت در این زمینه نیز قبلا توسط مسئولان رسما رونمایی شده است.

زنگنه

در جدیدترین مصوبات در این خصوص، هیئت دولت با تصویب مصوبه ای مهم، وزارت نفت را موظف کرده است در راستای اجرای کامل سیاست های دولت برای خروج غیرتورمی از رکود، تکالیفی را با رعایت قوانین و با استفاده از اعتبارات مصوب اجرا کند.

بر اساس این مصوبه که توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور به بیژن زنگنه ابلاغ شده و نسخه ای از آن نیز به دست صبحانه رسیده، بخشهایی چون بهینه سازی مصرف انرژی، گاز، نفت و پتروشیمی، افزایش ظرفیت تولید گاز، افزایش ظرفیت تولید نفت و فراورده های نفتی و نیز توسعه صنعت نفت و گاز درج شده است.

در بخش بهینه سازی مصرف انرژی، تکالیفی چون گازرسانی به ۲ و نیم میلیون خانوار روستایی و شهرهای کوچک با براورد هزینه ۱۰۰ هزار میلیارد ریال، بهینه سازی موتورخانه های مسکونی، تجاری و اداری با هزینه ۳۰ هزار میلیارد ریال، برقی کردن چاههای کشاورزی با هزینه ۲۵ هزار میلیارد ریال و گازرسانی به سیستان و بلوچستان با براورد هزینه ۲ میلیارد دلار به چشم می خورد.

۴۲

به پایه این گزارش، همچنین وزارت نفت مکلف شده است تولید و پالایش گاز طبیعی از پارس جنوبی را به ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۳ و ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۴ برساند. صادرات گاز طبیعی کشور نیز باید به ۵۰۰ میلیون دلار برسد.

از دیگر تاکیدات مهم دولت در این بخشنامه، آن است که تولید نفت خام از میدانهای غرب کارون باید به ۷۰۰ هزار بشکه در روز و میعانات گازی با اولویت پارس جنوبی باید به ۱ میلیون بشکه در روز برسد و در عین حال حمایت از ساخت داخل ۱۰ قلم اصلی تجهیزات نفتی و پیش فروش فراورده های نفتی به صورت سلف در بورس کالا نیز در دستور کار وزارت نفت قرار می گیرد.

منبع: صبحانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: