۲۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۳

استاندار تهران: کاهش آلودگی هوای تهران نتیجه استفاده از بنزین یورو ٤ است

استفاده از بنزین یورو٤ باعث شد که تهران در ٦ ماهه اول سال جاری در مقایسه با ٦ ماهه اول سال گذشته هوای پاکتری را تجربه کند و حتی می‌توان گفت، کیفیت هوای تهران در مهر ماه امسال در مقایسه با سال قبل ٥٠ درصد بهبود یافته است.

به گزارش عیارآنلاین، سید حسین هاشمی، استاندار تهران، در بازدید از غرفه شانا در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها به موضوع همکاریهای صورت گرفته میان استانداری تهران و وزارت نفت اشاره کرد و در گفتگو با شانا گفت: از اقدامات وزارت نفت و شخص مهندس زنگنه، وزیر نفت به دلیل ورود به بحث مقابله با آلودگی هوا و همچنین عرضه بنزین استاندارد تشکر می‌کنم.

بنزین

وزیر نفت در رابطه با توزیع سوخت استاندارد به وعده خود عمل کرد

وی افزود: به اعتقاد بنده، وزیر نفت در مورد استفاده از سوخت استاندارد و همچنین موضوع مقابله با آلودگی هوای شهر تهران به قول خود عمل کرد، چراکه استان تهران یکی از اولین استانهایی بود که بنزین یورو ٤ در جایگاههای آن عرضه شد.

بنزین یورو٤ هوای تهران را پاک کرد

هاشمی تصریح کرد: استفاده از بنزین یورو٤ باعث شد که تهران در ٦ ماهه اول سال جاری در مقایسه با ٦ ماهه اول سال گذشته هوای پاکتری را تجربه کند و حتی می‌توان گفت کیفیت هوای تهران در مهر ماه امسال در مقایسه با سال قبل ٥٠ درصد بهبود یافته است.

استاندار تهران در ادامه به موضوع همکاری استانداری تهران با دو وزراتخانه نفت و صنعت، معدن و تجارت در مورد استفاده از خودروهای هیبریدی به جای بنزینی و همچنین بحث از رده خارج کردن تاکسیها و آژانسهای فرسوده استان تهران اشاره و عنوان کرد: در جلسه‌ای که با وزیر نفت داشتیم، وی موافقت کرد تا با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت بحث از رده خارج کردن تاکسیها و آژانسها و همچنین استفاده از خودروهای هیبریدی به سرانجام برسد.

٣٠هزار تاکسی فرسوده در تهران تردد می‌کنند

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ٣٠هزار تاکسی فرسوده اعم از پیکان، سمند و پراید در تهران تردد می‌کنند و همچنین ٦٠ تا ٧٠هزار خودرویی که در اختیار آژانسها قرار دارد که از وضعیت خوبی برخوردار نیستند و باید از رده خارج شوند.

هاشمی افزود: آژانسهای فرسوده بسیاری در سطح شهر تهران وجود دارند که تمام وقت در شهر در حال تردد بوده و به محیط زیست صدمه وارد می‌کنند و نیاز به نوسازی دارند.

واردات خودرو با رویکرد اقتصاد مقاومتی تضاد دارد

استاندار تهران تصریح کرد: با توجه به بحث اقتصاد مقاومتی و تاکید رهبر معظم انقلاب بر این موضوع و همچنین حمایت از تولید داخلی به عنوان بحث محوری و استفاده از بخش خصوصی داخلی به عنوان نقش اول در اقتصاد ایران، واردات خودرو را به صلاح نمی‌دانیم، اما می‌توانیم خودروی هیبریدی را در کشور خود مونتاژ کنیم که البته این کار نه‌تنها برای ایران ارزش افزوده به همراه خواهد داشت، بلکه اشتغالزایی را نیز گسترش می‌دهد.

به ٥٠٠هزار خودروی هیبریدی نیاز داریم

وی با بیان این‌که انعقاد یک تفاهمنامه میان دو وزارتخانه نفت و صنعت، معدن و تجارت می‌تواند به ورود خودروهای هیبریدی به سطح شهر سرعت دهد، عنوان کرد: ما برای تهران حدود ١٠٠هزار و برای دیگر کلانشهرهای کشور نیز حدود ٤٠٠هزار خودروی هیبریدی نیاز داریم که در مجموع ٥٠٠ هزار دستگاه خودروی هیبریدی باید جایگزین تاکسیها و آژانسهای فرسوده شود.

هاشمی گفت: خودروی هیبریدی، خودرویی است که با استانداردهای روز دنیا مطابقت دارد و چنین خودرویی در ١٠٠ کیلومتر حدود ٤ونیم لیتر سوخت مصرف می‌کند.

خودروی هیبریدی را بهترین جایگزین تاکسیها

استاندار تهران خودروی هیبریدی را بهترین جایگزین برای تاکسیها و آژانسهای فرسوده تهران دانست و افزود: استفاده از خودروی هیبریدی هم اشتغالزایی را در کشور افزایش خواهد داد و هم به تولیدات دو خودروساز کشور یعنی سایپا و ایران خودرو رونق خواهد داد.

وی تصریح کرد: در صورتی که صنعت خودروسازی ما بتواند در ابتدا ١٠٠ تا ١٥٠هزار دستگاه خودروی هیبریدی مونتاژ کند و بتدریج و با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت این تعداد را افزایش دهد و مدلهای متنوعی به بازار عرضه شود بدون شک مردم نیز از چنین خودرویی استقبال خواهند کرد.

هاشمی عنوان کرد: مهندس زنگنه، وزیر نفت، پیش از این در مورد استفاده از سوخت استاندارد در جایگاهها به وعده خود عمل کرد و در صورتی که استفاده از خودروهای هیبریدی نیز اجرایی شود بدون شک وی جزو پیشتازان بهبود کیفیت هوای تهران لقب خواهد گرفت.

هوای تهران به مرحله هشدار نرسیده‌ است

استاندار تهران در ادامه به موضوع وارونگی هوا و احتمال افزایش آلاینده‌ها در هوای سطح شهر تهران اشاره کرد و گفت: کیفیت هوا، دارای چند مرحله شامل هوای پاک، هوای سالم، هوای ناسالم و هوای هشدار و اضطرار و بحران است که البته ما در تهران هنوز به مرحله هشدار نرسیده‌ایم.

وی ادامه داد: به محض آن‌که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ما اعلام کند که هوای شهر تهران به مرحله هشدار رسیده است ما جلسه‌ای را در کمیته مقابله با آلودگی هوا تشکیل خواهیم داد و در آن جلسه مشخص خواهیم کرد که چه نوع محدودیت ترافیکی و ترددی در شهر و معابر عمومی داشته باشیم.

هاشمی تصریح کرد: در حالت هوای ناسالم تنها به افراد حساس و کودکان توصیه می‌شود که در سطح شهر تردد نداشته باشند، اما اگر وضع هوا به حالت هشدار برسد کمیته مقابله با آلودگی هوا تشکیل خواهیم داد.

وضع هوای امسال تهران در مقایسه با سال گذشته بهبود یافته است

استاندار تهران با بیان این‌که وضع هوای امسال تهران در مقایسه با سال گذشته بهبود یافته است، گفت: هرچند ما در فصل زمستان موضوع وارونگی هوا را خواهیم داشت، اما به طور حتم کیفیت هوای امسال تهران بهتر از سالهای گذشته خواهد بود، ولی مردم نیز باید در این امر مداخله کرده و بجای استفاده بی‌مورد از خودروهای شخصی به استفاده از حمل و نقل عمومی روی آورند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: با از رده خارج کردن خودروهای فرسوده بویژه تاکسی و آژانس و ورود خودروهای پاک و کم مصرف هیبریدی به سطح شهر، مجددا ١٠ تا ١٥ درصد کیفیت هوای تهران بهتر شود.

منبع : شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: