۲۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۱۱

تدوین آیین‌نامه ثبت و کنترل کیفی انواع مواد کودی

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال از نظر مقدار کود مناسب با تنوع هیچ مشکلی وجود ندارد و ۳٫۶ میلیون تن کود مورد نیاز کشور تامین شده است که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، سعید سعادت در جلسه هماهنگی عملیاتی کردن پایش کیفی کود در استان کرمان ضمن اعلام این خبر گفت: آیین‌نامه‌ای با عنوان ثبت و کنترل کیفی انواع مواد کودی تدوین شده است که در چند روز آینده با مساعدت وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ خواهد شد.

وی بیان کرد: متولی این آیین نامه موسسه تحقیقات خاک و آب است که با داشتن آزمایشگاه‌های مجهز و پرسنل و اعضای متخصص در این زمینه کار را اجرایی خواهد کرد.

کود کشاورزی

سعادت گفت: تولیدکنندگان می توانند با مراجعه به موسسه خاک و آب درخواست صدور گواهی تطابق محتوا با برچسب را ارایه دهند.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: امسال از نظر مقدار کود مناسب با تنوع هیچ مشکلی وجود ندارد و ۳٫۶ میلیون تن کود مورد نیاز کشور تامین شده است که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

وی گفت: دو دغدغه در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد اول موضوع تغذیه گیاهان و سلامت محصولات تولیدی کشاورزی و تامین کود مورد نیاز و دغدغه دوم کیفیت کودهای موجود در بازار، که با توجه به گزارش هایی مبنی بر نامناسب بودن کیفیت کودهای موجود در بازار باید گفت کودهای تقلبی در بازار وجود دارد که علاوه بر ضررهای اقتصادی که به کشاورزان وارد می کند در برخی موارد سلامت منابع خاک و آب و محصولات تولیدی را به خطر می اندازد.

وی اظهار کرد: امسال وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی اقدام به ثبت کودهای تولیدی و وارداتی موجود در بازار کرده است و اولین گام، ثبت و شناسنامه دار کردن کودهاست و تطابق دادن محتوای کود با آنچه روی بسته بندی به عنوان برچسب درج شده است.

منبع:ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: