۲۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۹

جزئیات طرح جدید مطالعاتی درباره اشتغال/ بزودی بازار کار متحول می‌شود

وزیر تعاون، کار و رفاه با بیان اینکه از ۶ ماه پیش طرح مطالعاتی برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی در دست بررسی است گفت: بزودی وضعیت بازار کار کشور متحول می شود.

به گزارش عیارآنلاین، علی ربیعی امروز در نشست امضای تفاهمنامه با “یونیدو” گفت: امضای تفاهمنامه با یونیدو به معنای امکان تبادل تجارب ارزشمند ایران با دیگر کشورها است که در زمینه اشتغال توانسته اند گام های ارزشمندی بردارند.

ربیعی

وزیر تعاون، کار و رفاه با بیان اینکه دولت دستیابی به رشد اقتصادی ۳ درصدی را هدفگذاری کرده است اظهارداشت: اکنون در حال خروج از رشد منفی هستیم و در بخش سرمایه بر نیز بیش از ۴ درصد رشد داشته ایم.

ربیعی تصریح کرد: سازمان ملل با حضور در دیگر کشورها تجارب ارزشمندی را در این بخش جمع آوری کرده که می تواند آن را در اختیار ما قرار دهد، هرچند تجارب اشتغال در کشورها متفاوت است.

وی افزود: برنامه های توسعه باید مبتنی بر مسائل بومی باشد، اگرچه با بهره گیری از این تجارب می توان برنامه های اشتغال را رهبری کرد. وزیر کار با اشاره به تجارب اشتغال در دهه های گذشته گفت: در سال های نخست انقلاب طرح دیپلم بیکار، دهه ۷۰ طرح ضربتی اشتغال و دهه ۸۰ بنگاه های زودبازده را داشتیم که با اجرای این طرح ها توانسته ایم به الگوی خاصی از ایجاد اشتغال دست یابیم.

وزیر کار خاطرنشان کرد: بهترین نوع کسب تجربه را در همکاری با یونیدو در زمینه اشتغال یافتیم زیرا تجربه نشان می دهد که این همکاری اثربخش بوده است. در کنار همکاری با یونیدو علاوه بر انتقال دانش، کمک های فنی هم در اختیار ایران برای ایجاد اشتغال قرار داده خواهد شد.

ربیعی گفت: در زمینه صنعت فولاد، بهینه سازی سوخت و مصرف انرژی کمک های ارزنده ای را از یونیدو دریافت کرده ایم و طرح اجرا شده در زمینه تولید کفش در شهر مشهد از جمله طرحهای مشترک موفق با یونیدو بوده است.

وی ادامه داد: طرح هایی در زمینه نساجی، زیورآلات، امور کشاورزی و گلخانه ای و انرژی های پاک با یونیدو داریم که با اجرای آنها می توانیم فرصت های شغلی زیادی را در کشور ایجاد کنیم.

وزیر کار با اشاره به شرایط اشتغال خُرد و متوسط در کشور بیان داشت: ۹۶ درصد از اشتغال موجود کشور توسط بنگاه های خُرد و متوسط ایجاد شده که با توجه به اینکه در حال خروج از رشد منفی اقتصادی هستیم، بزودی زمینه های ایجاد اشتغال در کشور توسعه خواهد یافت.

ربیعی درباره شرایط پرداخت تسهیلات بانکی به فعالان بخش تولید تصریح کرد: خوشبختانه رئیس کل بانک مرکزی قول های مساعدی در زمینه تامین منابع مالی بنگاه ها داده که بزودی وضعیت اشتغال در کشور تحرک جدیدی می یابد.

وی گفت: همچنین مطالعاتی از ۶ ماه پیش در سطح استان های کشور شروع شده و ظرفیت های اشتغال در مناطق روستایی کشور بررسی می شود.

وزیر کار از برقراری آموزش های مهارت سیار از طریق سازمان آموزش فنی و حرفه ای در استان های مختلف کشور خبر داد و افزود: اشتغالی که براساس تفاهمنامه با یونیدو ایجاد می شود می تواند زنان بی سرپرست و بدسرپرست و معلولان را به کار گیرد.

ربیعی این مطلب را نیز افزود که اولویت برای ایجاد اشتغال در این تفاهمنامه گروه های آسیب پذیر هستند و وزارت کار برنامه توانمندسازی را در کنار این برنامه ها پیگیری می کند.

منبع:مهر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: