۲۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۷

رایانش ابری در سیستم بانکی جایگاهی ندارد

معاون فناوری اطلاعات بانک صادرات گفت: رایانش ابری و کاربرد آن در ایران همچنان زود است زیرا موسسات مالی خارج از کشور نیز به شکل فراگیر از چنین راهکاری استفاده نمی‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، رضا گودرزی با حضور در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، درباره اینکه چرا بانک‌های کشور علی‌رغم داشتن دیتاسنترهای مجزا حاضر به اشتراک اطلاعات برای رونق اعتبارسنجی از حساب‌های ایرانیان نیستند؟، گفت: بانک صادرات از سال ۴۳ دیتاسنتر مختص خود را داشته است و موسسات مالی دیگر هم دیتاسنترهای خود را دارند؛ دلیل چنین موضوعی هم که بانک‌ها را ترغیب به داشتن مراکز داده اختصاصی کرده حیاتی بودن اطلاعات مشتریان است که نمی‌تواند در مراکز عمومی و در اختیار همگان قرار داده شود.

رایانش ابری

وی با اشاره به وجود شرکتی در زمینه رتبه‌‌بندی اعتباری، خاطر نشان کرد: این شرکت دولتی با استفاده از اطلاعات تمامی بانک‌های کشور در زمینه تسهیلات و افراد بدحساب اقدام به رتبه‌بندی مشتریان موسسات مالی می‌کند تا اطلاعات سیستم تسهیلات دهی بروز باشد.

او افزود: بانک‌ها هنگام تقاضای مشتریان به این سیستم مراجعه می‌کنند تا از سابقه آنها باخبر شوند و از این جهت چنین سیستمی باید مدام بروز باشد.

معاون فناوری اطلاعات بانک صادرات در ارتباط با اینکه چرا سامانه‌های دیتای خام بانکی در این زمینه به یکدیگر متصل نمی‌شوند تا خود مسئولان به شکل آنی، اطلاعات را بروزرسانی کنند؟، گفت: این موضوع تحت عنوان رایانش ابری مطرح می‌شود و موسسات بسیاری می‌توانند در آن دخل و تصرف داشته باشند اما این موضوع هنوز در کشورهای پیشرفته چندان چشم‌گیر نیست.

وی خاطر نشان کرد: شرکت اعتبارسنجی ایرانیان در واقع هم‌اکنون چنین کاری را انجام می‌دهد و به تمامی بانک‌ها سرویس می‌دهد اما این اطلاعات مختص اطلاعات حساب و تسهیلات است. در واقع مشتریان بدحساب از این طریق شناخته می‌شوند.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: