۲۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۷

اقتصاد دولتی آسیب پذیری کشور را در شرایط تحریم افزایش می‌دهد

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات با بیان اینکه اقتصاد دولتی کشور را در مقابل تحریمها آسیب پذیر می کند، گفت:باید از پیمان‌های منطقه‌ای نیز برای جذب سرمایه‌گذاری و همکاری با سایر کشورها استفاده کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، مسعود دانشمند با حضور در بیستمین دوره نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات وخبرگزاری‌ها با گلایه از اینکه علیرغم توانمندی بسیار کشور هنوز نتوانسته‌ایم از عضویت در سازمان‌های بین‌المللی استفاده کرده و اقدام به قراردادهای چندجانبه و یا دوجانبه با کشورهای مختلف کنیم، اظهارداشت: در حال حاضر در اکو ۱۰ کشور با ۴۰۰ میلیون جمعیت عضو هستند که برخی از آنها با وضع قراردادهای دوجانبه میان کشورهای دیگر از عضویت در این سازمان‌ها استفاده کرده و فعالیت خود را با سایر کشورها گسترش می‌دهند اما ایران در این رابطه اقدام اساسی را انجام نمی‌دهد.

دانشمند

وی با بیان این مسئله که باید از پیمان‌های منطقه‌ای نیز برای جذب سرمایه‌گذاری و همکاری با سایر کشورها استفاده کنیم افزود: اگر بتوانیم در قالب قراردادها و یا پیمان‌های چند جانبه مشکلات گمرکی و یا ترانزیتی را برای صادرکنندگان خود تسهیل کنیم به طور حتم در فضای بین‌الملل در جذب سرمایه‌گذاری و کسب بازارهای هدف برای صادرات محصولات موفق‌تر خواهیم بود.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات اضافه کرد: از دولت انتظار داریم تا با کارهای عملیاتی ریل‌گذاری‌های لازم را در سطح بین‌المللی برای فعالیت صادرکنندگان و تجار ایرانی به کار گیرد تا بتوانیم ظرفیت بسیار بالای خود را در عرصه بین‌المللی به نمایش بگذاریم.

وی با اعلام این مطلب که شرایط تحریم می‌توانست قابلیت بیشتر جمهوری اسلامی ایران را به کشورهای منطقه و بین‌المللی معرفی کند، اظهار داشت: اگر دولت در کوچک‌سازی خود و واگذاری مسائل اقتصادی به بخش خصوصی پررنگ‌تر عمل کند به طور حتم بخش خصوصی می‌تواند علیرغم وضع تحریم‌های بین‌المللی فعالیت خود را انجام دهد.

دانشمند با گلایه از اینکه نباید به سمت اقتصاد دولتی حرکت کنیم گفت: اگر اقتصاد ما دولتی نبود به جرات می‌توانم بگویم کمتر تحت تاثیر تحریم‌های بین‌المللی قرار می‌گرفتیم.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: