۲۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۶

افزایش صادرات ایران به کشورهای اروپایی

صادرات ایران به کشورهای اروپایی مختلف در هفت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارش عیارآنلاین، بزرگترین مشتری اروپایی صادرات ایران ترکیه است که در این مدت هفت ماهه یک میلیون و ۳۶۵ هزار و ۱۹۳ تن کالا به این کشور صادر شده است.

بر اساس آمار گمرک ارزش این صادرات به حدود یک میلیارد و ۹۴ میلیون دلار می‌رسد که از لحاظ وزنی ۳٫۰۸ و از لحاظ ارزش ۵٫۶۴ درصد از کل صادرات کشور در این مدت را شامل می‌شود.

صادرات - واردات - گمرک

این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته حدود ۹۰۰ هزار تن کالا به ارزش حدود ۹۴۵ میلیون دلار به این کشور صادر شده است که به این ترتیب صادرات به کشور ترکیه در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۵ درصد افزایش یافته است.

همچنین در این مدت کشور ایتالیا با دریافت حدود ۳۶۲ هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۲۶۴ میلیون دلار رتبه دوم را در بین مشتریان اروپایی صادرات ایران و ۱٫۳۶ درصد از کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.

در مدت هفت ماهه سال گذشته حجم کالاهای صادر شده به ایتالیا از ایران به ۸۵ هزار و ۹۴۶ تن به ارزش حدود ۹۳ میلیون دلار رسید که به این ترتیب آمار حاکی از افزایش ۱۸۲ درصدی صادرات ایران به اروپا در این مدت است.

بر اساس این گزارش در هفت ماهه سال جاری ۴۴ هزار و ۸۱۸ تن کالا به ارزش حدود ۱۶۰ میلیون دلار به کشور آلمان صادر شده است حدود ۰٫۸۳ درصد از کل صادرات کشور در این مدت را تشکیل می‌دهد.

با توجه به اینکه در مدت مشابه سال گذشته صادرات به این کشور در حدود ۱۶ هزار و ۶۰۰ هزار تن به ارزش ۱۴۵ میلیون دلار بوده است، صادرات به این کشور در سال جاری نسبت به سال قبل حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است.

در این میان در بین کشورهای اروپایی دریافت کننده صادرات ایران که سهم قابل توجهی در این زمینه دارند، تنها صادرات به فدراسیون روسیه حدود ۱۳ درصد کاهش یافته است که از ۱۷۷ میلیون دلار به ۱۵۳ میلیون دلار در سال جاری رسیده است.

در همین راستا صادرات به کشورهای اسپانیا، انگلستان و بلژیک نیز افزایش یافته است.

منبع:ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: