۲۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۹

ضربه به استقلال سیاستگذار پولی و تضعیف جایگاه بانک مرکزی

اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه اخیر خود طرح نحوه اداره بانک مرکزی، عزل و نصب و دوره زمانی تصدی رییس کل بانک مرکزی را در حالی تصویب کردند که این مصوبه انتقادات فراوانی را به دنبال داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه اخیر خود طرح نحوه اداره بانک مرکزی، عزل و نصب و دوره زمانی تصدی رییس کل بانک مرکزی را در حالی تصویب کردند که این مصوبه انتقادات فراوانی را به دنبال داشته است. در این رهگذر برخی کارشناسان پیشنهاد می‌دهند که کانال انتخاب رییس کل بانک مرکزی بر مبنای قانون برنامه چهارم توسعه باشد.

بانک مرکزی

در این قانون مقام پیشنهاد دهنده رییس جمهور و مقام تصویب کننده مجمع عمومی بانک مرکزی بود، اما قانون گذار با هدف تامین استقلال و افزایش پاسخگویی می‌تواند ساختار مجمع عمومی و شورای پول و اعتبار را اصلاح کند. در این میان بررسی‌ کارشناسان نشان می‌دهد، تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص تعیین تکلیف نحوه انتصاب رییس کل بانک مرکزی بازگشت به عقب است.

عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی معرفی رییس کل بانک مرکزی توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی را تهدیدی برای استقلال این نهاد پولی دانست و گفت: بدین ترتیب تضعیف جایگاه ریاست کل بانک مرکزی را شاهد خواهیم بود.

هادی حق شناس با بیان مطلب فوق افزود: در بیشتر کشورها رییس دولت‌ها، رییس کل بانک مرکزی را تعیین می‌کنند. البته در برخی کشورها نیز به پیشنهاد رییس جمهور و توسط مراجع دیگر رییس کل بانک مرکزی تعیین می‌شود.

حق شناس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و نحوه انتخاب رییس کل بانک مرکزی را ضربه‌ای به استقلال سیاستگذار پولی عنوان و تصریح کرد: در همه مکاتب پولی اعلام می‌شود که رییس کل بانک مرکزی باید مستقل باشد.

این کارشناس مسائل اقتصادی به جایگاه بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار پولی در اقتصاد اشاره کرد و افزود: در اقتصاد با چهار بازار مواجه هستیم که عبارتند از: بازار کار، کالا، پول و سرمایه. مهمترین بازار در اقتصاد بازار پول است که تحرک این بازار بر بقیه بازارها تاثیر دارد و موجب کارآمدی دیگر بازارها می‌شود.

حق شناس بانک مرکزی مستقل را پیش شرط تورم یک رقمی خواند و گفت: طی ۴۰ سال گذشته همواره بانک مرکزی تحت اختیار دولت‌های مختلف بوده است در حالی که یکی از موارد کنترل شاخص تورم ایجاد سازوکاری برای استقلال بیشتر بانک مرکزی است.

وی با تاکید بر این مطلب که سیاست های مالی و پولی باید جدا از هم باشند عنوان کرد: گاهاً سیاست های مالی دنباله رو  سیاست های پولی است.

منبع:تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: