۲۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۰

توجه به برنامه‌های دریانوردی در برنامه ششم

رئیس فراکسیون صنایع دریایی مجلس با بیان اینکه شورای عالی صنایع دریایی در سیاست‌های کلان برنامه ششم باید در مورد دریانوردی مطالبی را درج کند، گفت: تلاش کردیم که مدارک تحصیلی دریانوردان با همکاری وزارت علوم در کشور ایران نیز مورد تائید این وزارتخانه قرار گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، عبدالله غلام‌ابوالفضل امروز در نشست کارگاه آموزشی صنایع دریایی که در محل مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری‌های ریاست جمهوری تشکیل شد، اظهار داشت: ایران کشوری دریایی است اما آشنایی با ظرفیت دریایی ندارد و حجم سرمایه‌گذاری و تراکم جمعیتی در سواحل ما کم است.

دریانوردی

وی اظهار داشت: عمده صنایع بخش دریایی همه اشتغال‌زا و شامل گمرک، دریانوردی،‌تاسیسات دریایی، استحصال و ماهیگیری است.

رئیس فراکسیون صنایع دریایی مجلس بیان کرد: علم صنایع کشتی‌سازی، سکوی شناور و نیمه‌شناور و دستگاه‌های حفاری در کشور به صورت بالقوه وجود دارد و دانش آن موجود است.

وی افزود: هر هزار تن سازه فولاد دریایی ۷۵۰ نفر اشتغال سالانه ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه ۹۳ درصد واردات و ۸۸ درصد صادرات از طریق دریا انجام می‌شود،بیان کرد: در کشور ایران ۴۷ درصد تولید ناخالص کشور به حمل و نقل دریایی وابسته است.

وی با بیان اینکه مارین مارکت‌ها تامین کننده امکانات دریایی هستند، افزود: این بخش نیازمندی‌های کشتی‌ها و فعالان دریایی را تامین می‌کند و مشمول همه شناورها است.

رئیس فراکسیون صنایع دریایی مجلس یادآور شد: در کشور امکان تولید شناورهای فایبرگلاس وجود دارد اما تقاضا چندان نیست.

وی افزود:‌شورای عالی صنایع دریای در سیاست‌های کلان برنامه ششم مطالبی را در مورد صنعت دریا و دریانوردی وارد می‌کند.

وی اظهار داشت: لازم است بانک‌ها به صنعت دریانوردی توجه خاص داشته باشند و اعتماد کنند.

رئیس فراکسیون صنایع دریایی مجلس با بیان اینکه ارتباط حلقه مفقوده بخش صنایع دریایی است، گفت: طرح‌های وزارت دریانوردی یا تجمیع سازمان‌های دریایی کشور چندین سال است که عنوان می‌شود.

وی با بیان اینکه قانون توسعه و حمایت از صنایع دریایی در سال ۸۷ مصوب شد، گفت: قرار شد رقمی محدود به صندوق صنایع دریایی تزریق شود اما عملیاتی نشد.

این عضو انجمن مهندسی دریایی گفت: امیدواریم در بودجه سال آینده به موضوع صندوق صنایع دریایی توجه شود.

وی بیان کرد: یکی از مشکلاتی که دریانوردان با آن مواجه بودند موضوع مدارک تحصیلی آنها بود که با وجود آنکه در دنیا مورد قبول بود اما در ایران وزارت علوم آن را به رسمیت نمی‌شناحت.

رئیس فراکسیون صنایع دریایی مجلس این مورد باعث کاهش انگیزه جوانان به این عرصه شده بود ضمن آنکه دریانوردان نمی‌توانستند در در دانشکده‌های دریانوردی تدریس کنند.

غلام‌ابوالفضل بیان کرد: در این راستا فراکسیون دریایی مجلس این موضوع را پیگیری کرد و رایزنی‌هایی با وزارت علوم، مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس انجام شد.

رئیس فراکسیون صنایع دریایی مجلس گفت: یکشنبه هفته جاری در جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات با حضور اتحادیه صنف دریانوردان و فراکسیون دریایی مقرر شد وزارت علوم تا دو ماه آینده ساز و کار لازم را تهیه کرده  و این موضوع را عملیاتی کند.

رئیس فراکسیون صنایع دریایی مجلس اظهار داشت: تا پیش از این  ارتباط آموزش دریانوردی با وزارت علوم قطع بود اما در این فرصت دو ماه به کمک دانشگاه علمی و کاربردی این ارتباط برقرار و دائم خواهد شد.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: