۲۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۰

معادن و صنایع معدنی؛ محلی مناسب برای جذب سرمایه‌گذاران

معادن و صنایع معدنی با وجود ریسک بالایی که در سرمایه‌گذاری برای آن متصور است می‌توانند محلی مناسب برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی باشند.

موضوعی که به نظر می‌رسد لازمه آن بهره‌گیری از تجربیات و دانش فنی کشورهای توسعه‌یافته در بخش معدن و صنایع معدنی است. در این رابطه بررسی‌ها نشان می‌دهد راز موفقیت کشورهای توسعه یافته در بازگشت سرمایه و کاهش ریسک سرمایه‌گذاران ارائه اطلاعات شفاف و مشاوره مناسب به کارآفرینان بوده است.

معدن

در واقع اطلاعات تخصصی سازمان‌های متولی معدن به سرمایه‌گذاران ورود به این بخش را تسهیل خواهد کرد. از این رو، این کشورها با فراهم کردن زمینه‌ای برای جذب کارآفرینان و سرمایه‌گذاران توانسته‌اند اقتصاد قوی را برای خود بسازند. رونق سرمایه‌گذاری در این بخش واسطه‌گری در اقتصاد را به سمت تولید سوق می‌دهد زیرا هرقدر ضریب بازگشت سرمایه از سوی کارآفرینان روشن‌تر باشد به همان میزان اشتیاق آنها بیشتر خواهد بود. در شرایط کنونی که کشور نیاز به بهبود صادرات از طریق تولید واقعی دارد تسری قوانین و مقررات مربوط به سرمایه‌گذاری می‌تواند دستیابی به هدف‌های اقتصادی را ممکن کند. توسعه زنجیره تولید از دیگر مواردی است که دولت از طریق آن می‌تواند سرمایه‌گذاران را هدایت کند زیرا فردی که در حلقه‌های اولیه معدن فعال می‌شود تمایل بیشتری برای ایجاد ارزش افزوده در حلقه‌های پایین‌دستی دارد اما این امر مستلزم فراهم کردن شرایط مناسب است، به گونه‌ای که اگر آنها خیالشان از داشتن بازار مصرفی راحت باشد برای ورود به سرمایه‌گذاری جدید معدنی راغب‌تر خواهند بود، زیرا با آغاز تحریم‌های اقتصادی بازارهای صادراتی ایران محدود شد و کارآفرینان در بیم این مسئله قرار گرفتند که بازگشت سرمایه آنها با تهدید همراه خواهد بود. در شرایطی که سرمایه‌گذاران معدنی از بازگشت سرمایه‌های خود نگران هستند ورود فناوری‌های جدید برای افزایش ظرفیت تولید و وارد شدن سرمایه‌گذاران به استخراج در عمق‌های بالا نه تنها به افزایش تولید و رونق اقتصاد معدنی کشور منجرخواهد شد بلکه به طور قطع موفقیت سرمایه‌گذاران این بخش ورود گروه‌های جدید سرمایه‌گذاری را نیز به همراه داشته و رونق اقتصادی این بخش به سایر بخش‌های اقتصادی معدن تسری خواهد یافت. موضوعی که می‌تواند به خروج اقتصاد کشور از رکود تورمی منجر شود.

منبع: ماین نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: