۲۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۹

جزئیات برنامه مشترک ایران و روسیه برای اکتشافات معدنی

مدیر امور اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) آخرين وضعيت همكاري ايران با روسيه در زمينه اكتشاف معادن را تشريح كرد.

به گزارش عیارآنلاین، علي اصغرزاده در گفت‌وگویی با اشاره به اينكه روس‌ها سابقه بسيار خوبي در زمينه اكتشاف معادن ايران دارند و اكثر معادن سنگ آهن و زغال سنگ ايران در سنوات گذشته توسط روس‌ها اكتشاف شده است، اظهار كرد:‌ ما سعي كرديم از دانش فني روس‌ها استفاده كنيم و در همين راستا با آنها قراردادي را در زمينه عمليات اكتشافي مشترك در يكي از پهنه‌هاي معدني كشور امضا كنيم.

معدن

وي افزود: به اين ترتيب قرار شد در يكي از پهنه‌هايي معدني كه مجوز آن از سوي معاونت معدني وزارت صنعت صادر شود به صورت مشترك با روس‌ها عمليات اكتشافي انجام داده و از دانش و توانايي فني آنها نيز استفاده كنيم. در اين پهنه و عمليات مشترك اكتشافي به ويژه به دنبال كار روي مواد معدني جديد مانند عناصر نادر خاكي و عناصر گروه پلاتين هستيم و البته كروميت و آهن نيز از اولويت‌هاي ما هستند. ما در اين كار مشترك مي‌خواهيم از دانش روس‌ها در عمليات ژئوفيزيك هوايي استفاده كنيم و در عين حال بتوانيم اين دانش را در كشور بومي‌سازي و جاري كنيم.

اصغرزاده درباره جزئيات مذاكرات ايران و روسيه در زمينه انجام عمليات مشاركتي در زمينه اكتشاف معادن توضيح داد:‌ در اين زمينه با روس‌ها وارد مذاكره شديم. شرح خدمات به صورت كامل مورد بررسي و توافق طرفين قرار گرفت. خوشبختانه در مورد مبالغ و قيمت خدمات به صورت ريز و جزئي نيز به توافق رسيديم. هم‌اكنون متخصصان دو كشور امور مربوط به قرارداد را پيگيري مي‌كنند. روس‌ها پيش‌قراردادي را براي ما فرستادند كه مورد بررسي و تائيد ما قرار گرفت. هم‌اكنون در فاز اخذ مجوزهاي موردنياز از وزارت صنعت، معدن و تجارت هستيم. هنوز پهنه معدني موردنياز براي انجام عمليات اكتشافي مشترك مشخص نشده است. البته چند پهنه را پيشنهاد داده‌ايم كه با استان‌ها نيز به تفاهم رسيده‌ايم اما فعاليت در هر يك از پهنه‌ها منوط به مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

مدیر امور اکتشاف ايميدرو در پاسخ به اين دو سوال خبرنگار ماين نيوز مبني بر اينكه ايميدرو با كدام شركت روس وارد مشاركت در عمليات اكتشافي خواهد شد و ارزش قرارداد نيز چقدر است؟ توضيح داد:‌ روس‌ها در اين نوع قراردادها معمولا تحت عنوان دولت روسيه وارد مي‌شود و به همين دليل بهتر است وارد جزئيات نشويم. از سوي ديگر ارزش قرارداد با روس‌ها نيز بسته به وسعت پهنه‌اي دارد كه وزارت صنعت، معدن و تجارت در اختيار ما قرار خواهد داد. به طور طبيعي هرچقدر وسعت پهنه بيشتر باشد، ارزش قرارداد مربوط به اكتشاف در آن پهنه نيز بالاتر خواهد رفت.

منبع: ماین نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: