۲۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۷
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی:

طرح محاسبه قیمت گندم براساس پروتئین به دولت ارائه می‌شود/ احتمال افزایش نرخ گندم

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه طرح محاسبه قیمت گندم براساس پروتئین در حال تنظیم است، گفت: در این طرح به دولت پیشنهاد داده‌ایم تا براساس هر یک درصد افزایش میزان پروتئین، گندم با قیمت بیشتری از کشاورزان خریداری شود.

به گزاش عیارآنلاین، عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگویی در مورد نرخ خرید تضمینی گندم گفت: وزارتخانه در حال تنظیم طرحی برای خرید تضمینی گندم براساس میزان پروتئین موجود در گندم است.

بخشنده

وی افزود: این طرح در حال تکمیل است و قرار است به دولت ارائه شود تا گندم تضمینی بر حسب میزان پروتئین موجود از کشاورزان خریداری شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه میانگین پروتئین موجود در گندم کشور ۱۱ درصد است، اظهار داشت: براساس این طرح ما از دولت می‌خواهیم تا به ازای هر یک درصد پروتئین بیشتر در گندم مبلغ بیشتری به عنوان مثال ۵۰ یا ۱۰۰ تومان بابت کیفیت بیشتر و از طریق خرید تضمینی به کشاورزان پرداخت کند.

بخشنده تصریح کرد: هدف از این طرح کیفی سازی تولید گندم است و این موضوع مشوقی برای کشاورزان در جهت تولید گندم با کیفیت‌تر می‌شود.

وی افزود: هم‌اکنون قیمت تضمینی خرید گندم همان نرخ مصوب دولت یعنی ۱۱۵۵ تومان است و ما در آینده‌ای نزدیک طرح را تکمیل و به دولت می‌فرستیم.

براساس این گزارش نرخ خرید تضمینی گندم با حدود ۱۰ درصد افزایش از ۱۰۵۰ تومان سال گذشته به ۱۱۵۵ تومان افزایش یافت.

این گزارش می‌افزاید: براساس نظر کارشناسان کشاورزی، نمایندگان کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی و کشاورزان نرخ تعیین شده برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری جوابگوی هزینه‌ها نیست و منجر به کاهش تولید می‌شود.

در حالی که بسیاری از کارشناسان نرخ مناسب برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری را بین ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان عنوان کرده‌اند اما دولت نرخ خرید تضمینی گندم را ۱۱۵۵ تومان اعلام کرده است.

در سال زراعی گذشته از ۱۰٫۵ میلیون تن گندم تولید کشور حدود ۷ میلیون تن را کشاورزان با نرخ تضمینی ۱۰۵۰ تومان به دولت فروختند، که با توجه به نیاز ۱۱ میلیون تنی کشور به گندم ۴ میلیون تن باید از طریق واردات تأمین شود.

این گزارش می‌افزاید: به دنبال مباحث مطرح شده توسط کشاورزان و کارشناسان در مورد نرخ پایین خرید تضمینی گندم محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی یک ماه پیش با حضور در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس قول پیگیری نرخ تعیین شده برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری را داد که هنوز نتیجه‌ای نداشته است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: