۲۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۵
نقوی در گفت‌وگویی اعلام کرد

اعتراض شدید کمیسیون امنیت ملی مجلس به گرانی‌های لجام‌گسیخته

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس از ابلاغ اعتراض و انتقاد شدید کمیسیون متبوعش نسبت به افزایش قیمت‌ها و گرانی‌های لجام‌گسیخته به وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، سیدحسین نقوی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس به ارائه گزارشی از جلسه عصر امروز کمیسیون متبوعش پرداخت و اظهار داشت: در ابتدای جلسه امروز اسماعیل کوثری رئیس کمیته دفاعی کمیسیون گزارشی از سفر هیأت مجلس به سایت هسته‌ای فردو و بازدید از این سایت ارائه کرد.

نقوی حسینی

وی افزود: کوثری در تشریح این گزارش گفت که همزمان با حضور هیأت در فردو بازرسان آژانس نیز در حال بررسی سایت بودند لازم به توضیح است که دوربین‌های آژانس در این سایت مستقر بوده و غنی‌سازی تحت نظارت آژانس انجام می‌شود منتهی با تأمین سوخت مورد نیاز حداقل نیروگاه بوشهر فاصله بسیاری دارد و تا رسیدن به ۱۹۰ هزار سو، سانتریفیوژهای خیلی بیشتری نیاز داریم.

نقوی ادامه داد: در ادامه جلسه بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گزارشی از نشست مشترک هیأت رئیسه کمیسیون و رؤسای کمیته‌ها با وزیر کشور، استاندار، نماینده وزارت اطلاعات، نیروی نظامی و انتظامی در سیستان و بلوچستان ارائه و مطرح کرد که ما در این جلسه نگرانی‌های کمیسیون از شرایط اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی سیستان و بلوچستان را اعلام و ابلاغ کردیم همچنین در این جلسه مسئولان ذیربط مجموعه اقدامات انجام شده و پیشنهادات مورد نیاز منطقه را مطرح کردند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تأکید کرد: در نشست امروز محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور یافت و در ابتدای این جلسه بروجردی سؤالات مهم و اساسی حوزه صنعت، معدن و تجارت را مطرح کرد و عدم سیاست‌گذاری درست در حوزه واردات به ویژه محصولات کشاورزی و در جا زدن صنعت خودرو؛ در حالی که شاهد رشد چشمگیر صنعت خودرو در دنیا بوده‌ایم و بالاخره شرایط تولید و مراکز تولیدی که نیازمند مساعدت و حمایت‌های ویژه هستند، هم‌اکنون در حد قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: پس از توضیحات رئیس کمیسیون، نعمت‌زاده ابتدا آمار و جدول تطبیقی بخش‌های مختلف صنعت، معدن، اشتغال، ذخایر کالاهای اساسی و استراتژیک را ارائه کرد که در این جدول فراز و فرود مقایسه‌ای در سال‌های اخیر را نشان می‌داد همچنین وزیر صنعت گزارش مبسوطی از میزان واردات و صادرات کشور به کشورهای مورد هدف ارائه کرد.

نقوی متذکر شد: در نشست امروز نعمت‌زاده گفت که بخش صنعت برای سرمایه در گردش به ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا صنعتگران بتوانند با استفاده از تسهیلات مذکور مراکز تولیدی خود را فعال سازند همچنین در این جلسه اعضای کمیسیون به شدت نسبت به افزایش قیمت‌ها و گرانی‌های لجام‌گسیخته اعتراض داشته و بر ضرورت کنترل قیمت‌ها و نظارت بر آن تأکید کردند همچنین در این نشست گله‌مندی شدید مردم نسبت به گرانی‌ها به وزیر صنعت ابلاغ شد.

نماینده ورامین در مجلس ادامه داد: نعمت‌زاده در نشست امروز همچنین درباره فعالیت بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت که مطابق مصوبه مجلس وزارتخانه برای سال ۹۳ مجوز داشت در این رابطه با بازرسان قرارداد بست و آنها به کارشان ادامه دادند، ولی برای سال ۹۴ وزارتخانه مجدداً مجوزی ندارد، در عین حال که قانون اصناف وزارتخانه را از بازرسی منع کرده و این وظیفه را بر عهده اصناف گذاشته است.

وی خاطرنشان کرد: در نشست امروز، کمیسیون امنیت ملی مجلس طی نامه‌ای به دولت و کمیسیون برنامه و بودجه درخواست کرد که همان مصوبه سال قبل مجلس در ارتباط با بازرسان اعمال و در بودجه سال آینده پیش‌بینی شود تا بازرسان با مشکلی در ادامه کار روبرو نشوند همچنین اعضای کمیسیون نسبت به تعطیلی واحدهای صنعتی به علت نداشتن سرمایه در گردش و عدم بهره‌مندی از بسته‌های حمایتی معترض بوده و خواستار حمایت از صنعت و تولید شدند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: با توجه به اینکه مباحث در این رابطه تکمیل نشد بنابراین جلسه دیگری با حضور نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وی برگزار می‌شود که متعاقباً زمان این نشست اعلام خواهد شد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: