۲۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۹

فایننشال‌تایمز: توافق هسته‌ای جدید ایران و روسیه موجب خشم آمریکا و اروپا شده است

یک روزنامه انگلیسی از نگرانی آمریکا و اروپا بابت توافق جدید ایران و روسیه در ساخت ۸ راکتور هسته‌ای خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، روزنامه‌انگلیسی «فایننشال‌تایمز» امروز (سه شنبه) طی گزارشی نوشت:روسیه موافقت کرده است تا ۸ راکتور جدید هسته‌ای برای ایران بسازد . امری که منجر به نگرانی و عصبانیت واشنگتن و اروپا که در تلاش برای مهار جاه طلبی‌های هسته‌ای ایران در آستانه رسیدن به مهلت توافق شده برای حصول توافق هسته‌ای می‌باشند، شده است.

روسیه - ایران

بر اساس این گزارش، مقام‌های ایرانی و روسی امروز سه‌شنبه در مسکو ضمن دیدار با هم توافق کردند که شرکت روس اتم ۴ راکتور هسته‌ای جدید در تاسیسات هسته‌ای بوشهر بسازد و ۴ راکتور دیگر را نیز در مکان دیگری در این کشور بنا کند.

این روزنامه انگلیسی در ادامه این گزارش با ذکر جزییات توافق شده منجمله اجرای این پروژه بر اساس پادمان‌های آژانس بین المللی هسته‌ای نوشت:این رویداد موجب نگرانی در میان برخی دیپلمات‌های غربی شده است و آن‌ها مدعی شدند که هرگونه توافق دوجانبه این امکان را به ایران می‌دهد تا به برنامه غنی سازی اورانیوم ادامه دهد و این مسئله باعث به خطر افکندن گفت‌گوهای ۱+۵ خواهد شد.

یک دیپلمات غربی در این باره گفت:«اگر روسیه با این مسئله موافقت کند،این امر باعث افزایش حصول توافق نشده بلکه آن‌را ذائل خواهد ساخت.»

«مارک فیتز پاتریک»کارشناس آمریکایی مشهور هسته‌ای در این زمینه گفت:« ایران می‌خواهد با این کار سوخت تاسیسات هسته‌ای بوشهر _۱ را خود تولید کند.»

منبع:  فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: