۲۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۷
شمارش معکوس تا سوم آذر ماه

۱۴ روز مانده به ضرب الاجل چهار ماهه/ریابکوف: مسئله لغو تحریم‌ها یکی از موضوعات اصلی باقیمانده

امروز سه‌شنبه ۲۰ آبان ماه شهر مسقط میزبان نهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بود.

به گزارش عیارآنلاین، امروز -سه‌شنبه- ۲۰ آبان ماه دو هفته مانده به سوم آذر ماه – ضرب الاجل چهار ماهه برای حصول توافق جامع هسته‌ای-.

 مذاکرات ۵+۱

پیش از این اعلام شده بود که آخرین دور گفت‌وگوها اواخر آبان ماه در شهر وین برگزار می‌شود.

دو روز گذشته شهر مسقط پایتخت عمان میزبان چهار دور نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، آمریکا و هماهنگ کننده ۱+۵ بود و امروز نیز نهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای در این شهر به ریاست محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون هماهنگ کننده ۱+۵ برگزار شد.

خبرگزاری فارس در همین راستا اقدام به انتشار روزانه گزارشات، واکنش‌ها و خبرهای مرتبط با مذاکرات هسته‌ای تا سوم آذر ماه خواهد کرد.

* شبکه خبری پرس‌تی‌وی به نقل از منابع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایرانی گزارش داد در حال حاضر اختلاف اصلی طرفین بر سر لغو تحریم‌ها و نه تعداد سانتریفیوژها و میزان غنی‌سازی ایران است.

* سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای پس از چهار دور رایزنی‌های سه جانبه در مسقط در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نمی‌توان گفت پیشرفت یا پسرفتی داشتیم، گفت: همه طرف‌ها جدی هستند و تصمیم داریم هر چه قدر که لازم باشد مذاکرات را تا سوم آذر ادامه بدهیم.

*سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه مدعی شد ایران پذیرفت تزریق گاز به سانتریفیوژ‌های IR-5 را متوقف کند.

*خبرگزاری کویت به نقل از یک مقام ناشناس عمانی گزارش داد که وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه برای جمع‌بندی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ به مسقط بازمی‌گردد.

*راجر کوهن روزنامه نگار سرشناس آمریکایی در تحلیلی در روزنامه نیویورک تایمز آمریکا با اشاره به اینکه توافق هسته‌ای میان تهران و واشنگتن به سود هر دو کشور و جهان است، تاکید کرد که در این میان یک برنده دیگر هم وجود دارد و آن اوکراین است.

*عضو ارشد شورای امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه به اظهار نظر در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و گفت: واشنگتن دوست داشت ایران هیچ غنی‌سازی‌ای نداشته باشد، اما اصرار بر این موضوع به شکست مذاکرات منجر می‌شد.

*یک مقام ارشد کاخ سفید با بیان اینکه جان کری اواخر روز سه‌شنبه باراک اوباما را در جریان مذاکرات دو روز گذشته در عمان قرار می‌دهد، گفت هیچ بحثی درباره تمدید مذاکرات هسته‌ای بعد از ۲۴ نوامبر صورت نگرفته است.

*روزنامه هاآرتص گزارش داد وزیر خارجه آمریکا بنیامین نتانیاهو را در جریان مذاکرات هسته‌ای ۲ روز گذشته در مسقط قرار داد.

*عضو ارشد تیم مذاکره کننده با بیان اینکه پیشنهادها و ایده‌هایی که به خصوص از طرف ایران ارائه شده، ظرفیت رسیدن به راه‌حل مورد قبول را دارد، گفت: تا آخرین لحظه پشت میز مذاکره هستیم و معتقدیم رسیدن به تفاهم تا قبل از ۳ آذر شدنی است.

*رؤسای جمهور دو کشور روسیه و آمریکا در حاشیه نشست همکاری‌های اقتصادی آسیا-اقیانوسیه در پکن به گفت‌وگو در خصوص روابط دوجانبه، وضعیت اوکراین، سوریه و ایران پرداختند.

*نهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای به ریاست ظریف و اشتون این بار در مسقط پایتخت عمان آغاز شد.

* آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: ایران برای اینکه ثابت کند اهل گفت‌وگو و منطق است، مذاکرات با ۱+۵ را انجام و ادامه داد، ولی امروز نوبت غرب است تا تکلیف خود را در مذاکرات روشن کند، زیرا توپ در زمین آنهاست.

* یک منبع ایرانی نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران به خبرگزاری ایتارتاس گفته است که هیاتهای ایران و روسیه قبل از آغاز مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در مسقط پایتخت عمان یک دیدار دوجانبه برگزار می‌کنند.

*وزیر خارجه آلمان با اشاره به نزدیک شدن به پایان مهلت مذاکرات هسته‌ای گفت: مذاکرات در لحظه مرگ و زندگی قرار دارد.

*فارس گزارش می‌دهد: نحوه لغو تحریم‌ها و حجم غنی‌سازی؛ چالش پیشِ‌ ‌روی ایران و ۱+۵

*محمد‌جواد ظریف وزیر خارجه ایران در واکنش به سؤالی درباره مذاکرات هسته‌ای گفت که باید تا هفته آینده منتظر باشید.

*رایزنی‌های تیم مذاکره کننده ایرانی در مسقط

*نشریه فارن پالسی در گزارشی مدعی شده است که اگر اوباما بخواهد در واپسین سال‌های ریاست جمهوری خود دستاوردی به جای بگذارد ناگزیر از توافق با ایران و پایان دادن به بحران در سوریه و عراق است.

*یک دیپلمات آمریکایی با بیان اینکه هنوز اختلافات عملی میان طرفین وجود دارد، گفت هنوز مشخص نیست که بتوان تا روز سوم آذر به توافق جامع دست یافت.

* رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای با ۱+۵ گفت: جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای مشی عاقلانه‌ای را دنبال کرده و فضا را برای حل مسئله هسته‌ای ایجاد کرده است، اما طرف‌های غربی بازی درمی‌آورند.

*حمیدرضا ترقی کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه اگر غرب از فرصت کنونی تا ۳ آذر و پیشنهادات ایران استقبال نکند متضرر خواهد شد، تصریح کرد: اگر مذاکرات به شکست بینجامد، عامل آن آمریکا است که با زیاده‌خواهی خود مانع از توافق شده است.

*خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه در گزارشی با موضوع مذاکرات هسته‌ای با ایران، نوشته است که نشانه‌های فزاینده‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه طرفین موفق نخواهند شد تا روز ۲۴ نوامبر به توافق جامع دست یابند.

* دولت عمان خبر داد که طرفین مذاکرات آمده هستند تا حضورشان را در مسقط تمدید کنند تا بتوانند برای حل اختلافات راه حلی پیدا کنند.

*سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره حصول توافق هسته‌ای تا ۲۴ نوامبر ابراز امیدواری کرد.

* مقامات آمریکایی به «وال استریت ژورنال» خبر دادند: «در صورتی که بازگشت جان کری به عمان به پیشبرد مذاکرات هسته‌ای کمک کند، احتمال سفر او به مسقط وجود دارد».

*معاون وزارت خارجه روسیه که در عمان به سر می‌برد با اشاره به اینکه مساله لغو تحریمها یکی از موضوعات اصلی باقیمانده است گفت که در زمینه مسائل دیگر پیشرفتهایی حاصل شده است.

* وزیر خارجه کشورمان گفت: موضوع تحریم و حواشی آن هیچگونه تأثیری در اراده ملت ایران براى برخورداری از حقوق خود در حفظ و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای نداشته و برخی کشورها با تحلیل غلط، گرفتار اشتباه محاسباتى شده‌اند.

* سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد طی گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام داشت که ایرانیان بر این باورند که رییس جمهور آمریکا امتیازهای بیشتری را به این کشور در جریان مذاکرات هسته‌ای خواهد داد.

*وزیر خارجه عمان می‌گوید که کشورش با میزبانی گفت‌وگوهای ایران و۱+۵ در پی تأثیرگذاری بر روند این گفت‌وگوها نیست و تنها خواستار حفظ تحرک ایجاد شده در این گفت‌وگوهاست.

* خبرنگار شبکه «کیودو» خبر داد: مذاکرات هسته‌ای عمان پایان یافت و هیات ایرانی فردا صبح به تهران برمی‌گردند.

*یکی از سناتورهای ارشد حزب جمهوری‌خواه می‌گوید که قانون وضع تحریم‌های سنگین علیه ایران در صورت عدم توافق هسته‌ای، روز پنج‌شنبه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

*مرضیه افخم گفت: سانتریفیوژهای IR5 از دستگاه‌های معمولی سازمان انرژی اتمی است که تست‌های آن از قبل از توافق ژنو آغاز و بعد از توافق هم ادامه یافته و از فروردین امسال مجددا تحت تست قرار گرفته و هر زمان نیاز باشد تست می‌شود.

*بازرس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گوید که ایران شاید چند ماه تا تولید بمب اتم فاصله داشته باشد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: