مدیر دفتر نظارت آبفا:

پایین بودن قیمت آب مشکل اصلی وزارت نیرو است

مدیر دفتر نظارت بر طرح های آب و فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: پایین بودن قیمت آب عرضه شده به شهروندان نسبت به قیمت تمام شده از مشکلات اصلی وزارت نیرو است.

به گزارش عیارآنلاین، کامران اسماعیلی شامگاه سه شنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان همدان اظهار کرد: تا زمانی که بین قیمت تمام شده و قیمت دریافتی از شهروندان تغییری ایجاد نشود نمی توان با اعتبارات عمرانی مشکلات این حوزه آب را رفع کرد.

آب

وی با ذکر اینکه ۲۲۰ طرح حوزه آب در کشور در حال اجرا است اظهار کرد: ۱۳۰ طرح از این پروژه ها مربوط به آبرسانی است.

وی اضافه کرد: اعتبار سال ۹۳ وزارت نیرو در بخش آبرسانی حدود ۱۱ هزار میلیارد ریال است و برای بخش فاضلاب نیز هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال پیش بینی شده است.

وی تاکید کرد: برای تکمیل طرح ها حوزه آبرسانی ۱۴۰ هزار میلیارد ریال و در بخش فاضلاب ۱۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم.

وی بیان کرد: با توجه به محدودیت اعتباری و وجود مشکل آب در بیشتر استان ها نمی توان برای جابجایی اعتبارات اقدامی انجام داد.

وی از افزایش شش برابری اعتبار خرید تضمینی آب در لایحه بودجه ۹۴ کشور خبر داد و گفت: اعتبار خرید تضمینی آب از یک هزار میلیارد ریال به حدود شش هزار میلیارد رسیده است.

وی افزود: افزایش اعتبار این حوزه امکان تکمیل تصفیه خانه های آبی نیمه کاره را فراهم می کند چرا که اعتبار عمرانی کفاف اجرای این تصفیه خانه را نمی دهد.

وی در خصوص اعتبار مجتمع های آبرسانی روستایی یادآوری کرد: دو هزار میلیارد ریال در سال ۹۳ به این موضوع اختصاص یافت که در لایحه بودجه سال ۹۴ این اعتبار به افزون بر چهار هزار و ۱۲۰ میلیارد ریال رسیده است.

وی اعلام کرد: ۹۲۴ مجتمع نیمه تمام در کشور وجود دارد که تکمیل آن نیازمند ۵۰ هزار میلیارد ریال است که تکمیل طرح های با پیشرفت فیزیکی بالا در اولویت قرار دارند.

وی گفت: ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای آبرسانی روستایی برداشت شده و این اعتبار به اجرای طرح بهینه سازی مصرف آب آشامیدنی کمک می کند.

وی بیان کرد: آب و فاضلاب استان همدان برای نخستین بار در کشور اقدام به استفاده از وام ۳۵ میلیون دلاری بانک توسعه اسلامی برای تکمیل تصفیه خانه نیمه کاره شهر همدان کرده است.

وی اظهار کرد: به منظور اجرای طرح آبرسانی از سد تالوار به همدان با استفاده از اوراق مشارکت و ماده ۵۶ قانون الحاق ، اعتبار این طرح در سال ۹۴ تا دو برابرافزایش می یابد.

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: