قائم‌مقام وزیر نیرو:

سالانه ۹۰ میلیارد مترمکعب آب در ایران مصرف می‌شود

قائم‌مقام وزیر نیرو با بیان اینکه در زمان حاضر ۵۵ درصد آب شرب کشور از منابع زیرزمینی تامین می‌شود، اما برای مصرف ۵۰ درصد آب برداشت شده هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود، گفت:سالانه حدود ۹۰ میلیارد مترمکعب آب در ایران مصرف می‌شود.

به‌گزارش عیارآنلاین، ستار محمودی امروز در نشست خبری حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران، اظهار داشت: مشکل ما در بخش آب آمار نیست، بلکه مشکل واقعیتی است که در اثر شرایط خشکسالی و کاهش منابع آب بروز کرده است.

ستار محمودی- وزارت نیرو

وی متوسط قیمت تمام‌شده هر مترمکعب آب شرب را ۱۰۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: در بخش آب شرب شهری ۳۰۰ تا ۳۲۰ تومان و در بخش آب شرب روستایی ۱۰۰ تا ۱۱۰ تومان از مصرف‌کنندگان دریافت می‌شود.

وی ادامه داد: قیمت دفتری تمام‌شده آب در بخش کشاورزی ۵۰ تومان در هر مترمکعب است که زیر ۸ تومان در مترمکعب از کشاورزان دریافت می‌شود.

قائم‌مقام وزیر نیرو تصریح کرد: سالانه حدود ۹۰ میلیارد مترمکعب آب در ایران مصرف می‌شود که ۵۵ میلیون مترمکعب آن که بیش از ۵۰ درصد این رقم است، از منابع آب زیرزمینی تامین‌ می‌شود، اما برای ۵۰ میلیارد مترمکعب آن هیچ ریالی دریافت نمی‌شود.

وی در پاسخ به این سئوال که یکی از مسئولان وزارت جهادکشاورزی درباره مصرف ۷۰ تا ۷۵ درصدی آب در بخش کشاورزی، گفت: قصد پاسخ‌گویی به مسئولان وزارت جهادکشاورزی را ندارم، اما به آماری اشاره می‌کنم که در فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی وجود دارد که ایشان مصرف آب در کشاورزی را ۹۰ درصد عنوان کردند و اظهارنظر نخستین مقام تصمیم‌گیری کشور خارج از آمار رسمی نخواهد بود.

قائم‌مقام وزیر نیرو با بیان اینکه میزان مصرف ۹۰ تا ۹۲ درصدی آب در بخش کشاورزی بحث امروز نیست، گفت: این عدد آماری است که از سال‌های گذشته وجود داشته است و امروز هم بیان می‌شود و اگر کسی نسبت به این عدد انتقاد دارد، باید استدلال‌هایش را ارایه دهد.

محمودی درباره هرگونه افزایش تعرفه مصرف آب، گفت: مجلس و دولت باید در این زمینه با یکدیگر تصمیم بگیرند، اما قانون هدفمندی یارانه‌ها مشخص کرده بود که قیمت تمام‌شده آب در طول پنج سال باید با قیمت عرضه آن برابری کند و معنایش این است که سالانه ۲۰ درصد قیمت آب باید افزایش یابد، اما دولت و مجلس باید درباره افزایش یا تثبیت قیمت آب در بودجه ۹۴ تصمیم بگیرند.

قائم‌مقام وزیر نیرو در پاسخ به اینکه آیا با توجه به قیمت گاز طبیعی صادراتی، صادرات برق ارزش افزوده محسوب می‌شود، گفت: بحث صادرات برق فقط بحث اقتصادی نیست، بلکه افزایش تعامل‌های اقتصادی و سیاسی با کشورهای همسایه نیز مهم است؛ گاهی در صادرات یک کالایی مثل برق نیاز است، یکی از طرفین به‌دلیل ملاحظه‌های دیگر انعطاف بیشتری داشته باشند.

وی تصریح کرد: صادرات برق فقط سیاست وزارت نیرو نیست، بلکه سیاست کلان کشور و دولت است و اگر دولت بگوید، از هم‌اکنون یک کیلووات ساعت هم برق صادر نکنیم، وزارت نیرو صادرات را متوقف می‌کند.

منبع : فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: