۲۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۳
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر خبر داد

طرح تبادل انرژی ایران و روسیه/صادرات برق به عراق به‌صورت یک‌طرفه انجام می‌شود

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: با اجرایی شدن طرح تبادل انرژی ایران و روسیه، شبکه برق ایران به اروپا متصل می‌شود و بیشترین صادرات برق ما به عراق است و عراق تنها کشوری است که صادرات برق به‌صورت یک‌طرفه انجام می‌شود.

به‌ گزارش عیارآنلاین، غلامرضا خوش‌خلق در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران، اظهار داشت: شبکه برق کشور در حال تبادل بار با کشورهای همسایه است و این نکته بسیار مهم در صادرات برق ایران محسوب می‌شود.

برق

وی افزود: بیشترین صادرات برق ما به عراق است و عراق تنها کشوری است که صادرات برق به‌صورت یک‌طرفه انجام می‌شود، اما دیگر کشورهای همسایه با ایران تبادل انرژی دارند.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: اوج مصرف برق در ایران با پیک مصرف در کشورهای اطراف ما یکسان نیست و ما با داشتن شبکه به‌هم پیوسته می‌توانیم، در ساعت‌های کم‌باری، به شبکه کشورهای همسایه برق بدهیم و در ساعت پرباری از آنها برق بگیریم.

خوش‌خلق تصریح کرد: سنکرون کردن شبکه برق ایران با کشورهای دیگر فرصتی فراهم می‌کند، تا دیگر تولیدکنندگان تجهیزات صنعت برق نیز بتوانند با بازار برق کشور هدف ارتباط برقرار کنند.

وی درباره تبادل برق با روسیه و اتصال به اروپا، گفت: طبق مذاکره با روسیه به‌دنبال این هستیم که از طریق این کشور به شبکه اروپا متصل شویم، اما باید ابتدا مسایل فنی این تبادل فراهم شود.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: