چهاردولی مطرح کرد:

صنعت قیر در باتلاق سودجویان و رانت خواران/خروج قیر از بازارهای صادراتی

عضو هیات رییسه کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه صنعت قیر کشور روند نزولی نگران کننده را طی می کند، گفت: در حال حاضرصنعت قیر کشور در اختیار عده ای سودجو قرار گرفته است که ادامه این روند باعث می شود تا بازارهای بین المللی این محصول را کاملا از دست دهیم.

به گزارش عیارآنلاین، علی نعمت چهاردولی در گفت و گویی با اشاره به اینکه در سال های گذشته قیر یکی از ارزانترین و باکیفیت ترین محصولات تولیدی در کشور بود، توضیح داد: در حال حاضر قیر تولیدی کشور علاوه بر اینکه کیفیت بسیار پایینی دارد، رشد قیمتی بسیار بالایی را نیز تجربه کرده است.

علی نعمت چهاردولی

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، گفت: باید اعتراف کرد صنعت قیر گرفتار مسائل رانتی شده است . همچنین فعالیت افراد زیاده خواه و منفعت طلب که فقط به سود بیشتر فکر می کنند نه تنها کیفیت این محصول تولیدی مهم را به پایین ترین حد ممکن رسانده ، بلکه صادرات آن نیز مخاطره انداخته است و باعث شده بازارهای منطقه ای و بین المللی قیر را از دست بدهیم.

وی با بیان اینکه در موارد بسیاری به جای قیر از نفت سیاه استفاده می شود، خاطرنشان کرد: هم اکنون در کشور جاده هایی وجود دارد که عمری ۳۰ ساله دارند. اما با گذشت ۳۰ سال به هیچ عنوان از کیفیت قیر به کار رفته در آنها کاسته نشده است.

چهاردولی ادامه داد: اما قیرهای تولیدی فعلی به اندازه ای بی کیفیت هستند که بلافاصله پس از استفاده در عملیات ترمیم و جاده سازی از بین می رود.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه نهادهای نظارتی باید برای جلوگیری از ادامه این روند قیراقداماتی عاجل انجام دهند، گفت: به طورکلی زیادی خواهی و منفعت طلبی عده ای سودجو باعث آسیب رسیدن به این صنعت حساس شده است . وقتی کیفیت قیر پایین باشد و از صنعت روز این محصول در دنیا فاصله بگیریم به طور قطع بازار آن را نیز از دست خواهیم داد. تاکنون نیزبر اساس شواهد بخش مهمی از بازارهای منطقه ای و بین المللی را ازدست داده ایم.

وی اضافه کرد: البته بی کیفیت شدن و بروز مشکل در بازار بین المللی فقط در مورد قیر اتفاق نیفتاده است . بلکه محصولات دیگری نیز مانند پسته، فرش، کشمش و… نیز گرفتار چنین وضعیتی هستند.

چهاردولی گفت: صنایع مذکور در سال های گذشته به دلیل با کیفیت بودن بسیار موفق بوده اند اما پس از بروز تقلب در آنها به سرعت با مشکل مواجه شدند و بازارهای بین المللی خود را ازدست داده اند . هم اکنون صنعت قیر نیز گرفتار چنین وضعیتی شده است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر در بسیاری از کشورها استفاده از قیر ایرانی ممنوع شده است ، خاطرنشان کرد: مسئولان و نهادهای نظارتی باید به این مسئله وارد شوند و از ادامه روندی فعلی که باعث نابودی این صنعت مهم می شود، جلوگیری کنند.

منبع : خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: