۲۱ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۴۳
خباز در گفت وگویی اعلام کرد

دولت برای جبران کسری بودجه از بانک مرکزی استقراض نمی‌کند

معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهور استقراض از بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه را منتهی به رشد تورم دانست و گفت: محال است که دولت این روش را برای جبران کسری بودجه انتخاب کند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا خباز در گفت و گویی در رابطه با سناریوهای مطرح شده برای جبران کسری بودجه، گفت: یکی ازسناریوها، استقراض دولت از بانک مرکزی است، اما این شیوه بدترین روش برای جبران کسری بودجه به شمار می رود و آثار آن در رشد تورم نمایان می شود، از این رو مطمئنا دولت با این روش، کسری ها را جبران نخواهد کرد.

پول بودجه

معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهور تصریح کرد: رییس جمهور در همان ابتدا به رییس کل بانک مرکزی دستور داده بود که در صورت نیاز هم، به هیچ عنوان اعتبار بی پشتوانه در اختیار دولت قرار ندهد و محال است که دولت، برای جبران کسری بودجه، اقدام به استقراض از بانک مرکزی کند.

وی افزود: شاید بتوان افزایش مالیات را بهترین روش برای جبران کسری بودجه دانست اما این روش نیز در طول یک سال عملی نخواهد شد و فشار به منابع مالیاتی، با بسته خروج از رکود تورمی هم در تضاد است.

خباز ادامه داد: دولت باید به تدریج به فکر کاهش وابستگی بودجه به نفت باشد و این موضوع، از زمان برنامه چهارم توسعه در دستور کار دولت ها قرار گرفته، اما تحقق نیافته و دولت کنونی هم با اصلاح مالیات ها سعی در خروج از اقتصاد تک بعدی دارد.

معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه افزایش مالیات، کسری بودجه سال جاری را جبران نخواهد کرد، گفت: درآمدهای مالیاتی را نمی توان یک شبه چندین برابر کرد و زمانی که رکود در کشور حاکم است، افزایش مالیات، تا حدی غیرمنطقی به شمار می رود.

وی راهکار دیگر را مکانیزم تخصیص بودجه دانست و بیان کرد: می توان با این مکانیزم، بخشی از کسری بودجه را جبران کرد.

معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهور تصریح کرد: راهکار دیگر، اصلاح بودجه است، البته این موضوع هم دشواری های فراوانی دارد، اما به هر حال می توان از طریق این راهکارها، وابستگی به نفت را کاهش و در نهایت از کسری بودجه در سالهای آینده پیشگیری کرد.

منبع : خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: