۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۰۳

نقد وضعیت صنعت خودروسازی ایران

اظهارات تازه ی «اکبر ترکان» مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری ایران در نقد وضعیت خودروسازی ایران، واکنش ها و بازتاب های مختلفی در روزنامه های امروز داشت.

به گزارش عیارآنلاین، این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۳ خورشیدی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.
ترکان

*** واکنش های مختلف به اظهارات اکبر ترکان

اظهارات ترکان مشاور در سمینار نقد تنوع و کیفیت محصولات صنعت خودرو واکنش های متفاوتی را در پی داشت. این موضوع، محور اصلی مطالب برخی روزنامه ها قرار گرفت. بسیاری از روزنامه ها به بازتاب اظهارات ترکان در تیتر نخست خود پرداختند.

روزنامه ی «آرمان» در این باره به نقل از ترکان در عنوان گزارش اقتصادی خود نوشت: «تعرفه را برداریم تنها قورمه سبزی و آبگوشت توانایی رقابت دارند»

به نوشته ی این روزنامه، اکبر ترکان دراین سمینار با اشاره به سیر تاریخی نوسازی اقتصاد ایران، گفت: نباید با عصبانیت صنعت خودروی کشور را مورد انتقاد قرارداد بلکه باید راهکارهایی ارائه داد تا این صنعت بتواند راه مناسبی پیش گیرد. هم اکنون ایران، خودروساز است و ظرفیت مناسبی در راستای جهش این صنعت دارد، ضمن اینکه در گذشته به ازای هر خودرو یک و یک دهم نفر شاغل بودند و بنابراین اگر بخواهیم حتی یک شغل از دست بدهیم، خسارت بار خواهد بود.

در این میان برخی روزنامه ها نیز اقدام به انتشار یادداشت و گزارش هایی با مضامین انتقادی و حمایتی در راستای اظهارات ترکان برای تحول در صنعت خودروسازی کشور، کردند.

روزنامه ی «جوان» در یادداشتی انتقادی با تیتر «تَرَک ترکان بر عزت نفس ملی!» عنوان کرد: «بگذارید با خود روراست باشیم، ما به جز پخت آبگوشت بزباش و قورمه سبزی در هیچ تکنولوژی صنعتی برتری نداریم». این جدیدترین موضع گیری اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس جمهور است که در نشست تخصصی صنعت خودرو بیان شده؛ موضع گیری ای که مشابه آن در طول یک سال اخیر به کرات از سوی برخی از وابستگان دولت تدبیر و امید شنیده شده که حاوی نکات مهمی است که در ادامه به بخشی از آن اشاره خواهیم کرد.

این روزنامه با ادعای اینکه اظهارات ترکان در خصوص وضعیت موجود صنعت خودروسازی سبب «خودکوچک بینی» در جامعه می شود، افزود: ابهامات فراوانی اذهان عمومی را آزار می دهد از جمله اینکه؛ به راستی بیان اینگونه سخنان آن هم در شرایط حساس منطقه ای و مذاکرات فشرده هسته ای چه پیامی می تواند برای سیاستمداران طرف مقابل داشته باشد؛ آیا اعضای کابینه دولت تدبیر و امید نمی توانند با – تدبیر مشکلات و معضلات کشور را – بدون مبالغه و اغراق با ادبیاتی دلسوزانه و عقلانی تر مطرح کنند، آن هم به صورتی که نه افکار عمومی داخل از آینده انقلاب و نظام دچار سرخوردگی و یأس شوند و نه جریان به هم پیوسته نشانه دار داخلی و خارجی از آن بهره برداری رسانه ای علیه جمهوری اسلامی ایران کنند؟

اما روزنامه ی اقتصادی «گسترش صنعت» در یادداشتی، اظهارات ترکان را در راستای شفاف سازی اطلاع رسانی عنوان کرد و با اشاره به تلاش های شرکت «ایدرو» در مسیر تحول در صنعت خودروسازی، نوشت: دومین نشست تخصصی صنعت خودرو در حالی برگزار شد که بر اساس تصمیم گرفته شده در شورای سیاستگذاری خودرو، مقرر شده که از این پس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) نقش پررنگی در تدوین استراتژی صنعت خورد ایفا کند.

در همین حال روزنامه ی «آفتاب یزد» هم در گزارش خود با تیتر «جنجال های بیهوده مخالفان دولت در مورد اظهارات ترکان» نوشت: … رسانه های منتقد و مخالف دولت گفته های ترکان را نشات گرفته از روشنفکری دوره طاغوت می خوانند و به او می تازند. حمله این رسانه ها به قدری تند و زننده است که گویی آنها خبری از وضعیت صنعت کشور ندارند و هشت سال فشارهای توامان با تحریم و بی برنامگی را فراموش کرده اند که اینک انتقادات و واقع گویی های ترکان را با رویکردهای سیاسی و خائنانه یک رنگ می دانند.

به نوشته ی آفتاب یزد، از سوی دیگر واردات بدون تعرفه مشکلاتی را برای صنایع و تولیدات کشور به وجود می آورد که این مهم می توان به ادامه بیکاری و پایین آمدن سطح تولید در کشور دامن بزند.

این روزنامه در ادامه به دفاع از عملکرد دولت یازدهم در حوزه ی صنعت خودروسازی پرداخت.

«انتقاد از خودروسازان بالا گرفت» هم تیتر نخست روزنامه ی «جام جم» بود. به نوشته ی این روزنامه، در حالی که داد مردم از شیوه فروش، قیمت گذاری و انعقاد قراردادهای یکطرفه از سوی خودروسازان به هواست، این بار نوبت به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان رسید تا انتقادات تند و متعددی را به عملکرد خودروسازان داخلی وارد کند و رفتار آنها با مردم را به چالش بکشد.

جام جم نوشت: «شهرام میرآخورلو» مدیرکل دفتر صنایع فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان درحضور مدیران عامل دو خودروساز بزرگ کشور با لحنی صریح که معمولا شنیده نمی شود، خودروسازان را متهم کرد که منافع مصرف کنندگان را نادیده می گیرند.

*** عملکرد مخالفان داخلی و خارجی مذاکرات، زیر تیغ نقد

همزمان با ادامه ی مذاکرات هسته یی میان ایران و گروه ۱+۵ در مسقط پایتخت عمان، انتقادهای تندروها و مخالفان داخلی و خارجی توافق نیز شدت گرفته است. این در حالی است که روزنامه های امروز در مطالب خود به انتقاد شدید از عملکرد این تندروها پرداختند.

روزنامه ی آفتاب یزد در سرمقاله ی خود با تیتر «هماهنگی اعجاب آور» نوشت: هماهنگی تندروهای داخلی و خارجی در موضوع مذاکرات هسته ای حکایت اعجاب آوری دارد. درست مثل یک تیم فوتبال هماهنگ هستند، گاهی داخلی ها به خارجی ها پاس گل می دهند و گاهی خارجی ها به داخلی ها.

به نوشته ی این روزنامه، هدف تندروهای دو طرف مشخص و محرز است؛ آنان در ظاهر می گویند نبایستی توافقی بین ایران و آمریکا در موضوع هسته ای صورت گیرد چرا که مملکت بر فنا می رود. البته این روی پرده است. پشت پرده خبر دیگری است و آن به خطر افتادن منافع این عده می باشد.

«پایداری در برابر توافق » هم عنوان سرمقاله ی روزنامه ی «ابتکار» بود. به نوشته ی این روزنامه، حسن روحانی از روزی که سکان دولت یازدهم را در دست گرفت، پیگیری مذاکرات هسته ای را با هدف به نتیجه رساندن آن، به عنوان یکی از برنامه های اصلی خود مطرح کرد. همین باعث شد که مخالفان و منتقدان دولت روحانی، مذاکرات هسته ای را به عنوان اهرم فشار به دولت علم کرده و هر روز ایراد و انتقادی تازه ای ساز کنند. برگزاری همایش «دلواپسیم» که واژه های دلواپسی و دلواپسان را وارد ادبیات سیاسی ایران کرد، معروف ترین واکنش این طیف منتقدان با حضور ویژه جبهه پایداری بود که تمامی اظهارات انتقادی بعد از آن را هم تاکنون با همین نام ها تحت تاثیر قرار داده است.

ابتکار در ادامه افزود: در آخرین واکنش ها در این برهه حساس مذاکرات هسته ای، اخیرا سخنانی از حجت الاسلام سید محمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو جبهه پایداری منتشر شده است که با تندترین ادبیات ممکن، مذاکرات هسته ای و رسیدن به توافق را زیر سوال می برد. نبویان پیش از هر چیز مذاکرات سه جانبه ظریف، اشتون و وزیر امور خارجه آمریکا را زیر سوال می برد.

این روزنامه با اشاره به برخی اظهارنظرهای مخالفان مذاکرات هسته یی، در پایان نوشت: به هر ترتیب با فرارسیدن پایان مهلت تعیین شده توافق اولیه ژنو برای رسیدن به توافق جامع در مورد موضوع هسته ای ایران، این احتمال می رود که فعالیت دلواپسان علیه روند دولت در مذاکرات شدیدتر و سخنانشان تندتر و آتشین تر شود. هرچند جوش و خروش این دلواپسان در مورد موضوع هسته ای دلایل سیاسی فراوانی دارد، اما اگر آن گونه که خودشان می گویند به نظر مقام معظم رهبری اعتقاد دارند، بهتر است سخنان ایشان را بارها و بارها با خود مرور کنند. پرواضح است که ایشان با گزارش های رئیس جمهور و وزیر امورخارجه در جریان روند مذاکرات هستند و هر جا لازم باشد، مسلما نکات مهم و گوشزدهای لازم را به تیم مذاکره کننده اعلام خواهند کرد. به نظر می رسد دلواپسان از نتیجه گیری دولت در این مذاکرات و اثرگذاری آن بر انتخاب طیف دلواپس در انتخابات آتی مجلس و حتی ریاست جمهوری نگران هستند. این در حالی است که شاید بهتر باشد رای را در عملکرد خویش و البته مصالح ملی را فراتر از اهمیت دادن به رای خود جستجو کنند.

روزنامه ی «اطلاعات» هم در یادداشتی زیرِ تیتر «مشکل تحریم ها بزرگتر از اصل انرژی هسته ای!» با اشاره به مخالفت های خارجی در آمریکا علیه مذاکرات هسته یی ایران نوشت: هر دو وزیر خارجه ایران و آمریکا مشکل رضایت مجلس را به یکدیگر پاس کاری می کنند. جان کری وزیر خارجه آمریکا به آقای ظریف وزیر خارجه ایران مدام می گوید، من باید در برابر کنگره پاسخگو باشم برای هر توافقی که حاصل گردد. همین گزاره را آقای ظریف می گوید و جان کری وزیر خارجه آمریکا می شنود. در نقد این موقعیت، معاون پیشین سیاست خارجی شورای عالی امنیت ملی آقای دکتر سیدحسین موسویان در مقاله خود شرح می دهد که «بعد از پیروزی اخیر جمهوریخواهان در کنگره آمریکا این نگرانی به وجود آمد که توافق نهایی هسته ای فی مابین ایران و قدرت های بزرگ غیرممکن شده است. اکثریتی که جمهوریخواهان در انتخابات اخیر به دست آوردند در حالی فراتر از پیش بینی ها بود که این برتری در سیرِ ۷۰ ساله گذشته تاریخ انتخابات کنگره صورت نگرفته بود. لذا نباید تردید کرد که قدرت جمهوریخواهان در آمریکا بیشتر شده و محبوبیت باراک اوباما به عنوان پرچمدار تئوری تعامل با ایران بسیار کاهش یافته است. اما آیا این به معنی نابودی توافق نهایی هسته ای با ایران است؟

به نوشته ی این روزنامه، اگر جمهوریخواهان در این انتخابات بیش از دو سوم آرا را کسب کرده بودند می توانستند از اختیارات بیشتری برای مقابله با ایران برخوردار شده و با تصویب قوانین جدید، اختیار تعلیق تحریم ها را از رئیس جمهوری بگیرند. اما در حال حاضر این اتفاق صورت نگرفته است و جمهوریخواهان کمتر از دو سوم صندلی های کنگره را در اختیار دارند و لذا قدرت سلب اختیارات اوباما برای تعلیق تحریم ها را ندارند. بنابراین در صورتی که ایران و گروه ۱+۵ به توافق نهایی دست یابند، رئیس جمهوری آمریکا می تواند تحریم ها را تعلیق کند اما برای لغو دائمی آن ها نیازمند مصوبه کنگره است که با توجه به اکثریت جمهوریخواهان کار بسیار دشواری خواهد بود. لذا اوباما به دو دلیل نیازمند توافقی است که بتواند در داخل از آن دفاع کند.

*** تجلیل رهبری از نقش برجسته ی نوری مالکی در عراق

سخنان آیت الله خامنه ای در دیدار «نوری مالکی» معاون رییس جمهوری عراق نخست وزیر پیشین این کشور و تجلیل از نقش وی در انتقال قدرت، بازتاب گسترده یی در روزنامه ها داشت.

روزنامه ی «حمایت» در این باره با اشاره به «تجلیل ولی امر مسلمین از خدمات بزرگ نوری المالکی» نوشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن تجلیل از شجاعت، اقتدار و مدیریت آقای مالکی در دوران تصدی نخست وزیری عراق و خدمات بزرگی که در جهت حفظ ثبات و استقلال و پیشرفت عراق انجام داده است، خطاب به وی گفتند: جنابعالی در جریان انتقال قدرت در عراق، کار بزرگی را برای جلوگیری از آشفتگی و بی ثباتی عراق انجام دادید و این کار هیچگاه در ساحه عراق فراموش نخواهد شد.

«تجلیل از نقش برجسته نوری مالکی در حفظ ثبات و استقلال عراق» هم عنوان مورد توجه روزنامه ی «کیهان» بود.

به نوشته ی کیهان، رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به شناخت خوب آقای نوری مالکی از مسائل و مشکلات عراق، افزودند: رویه شما برای کمک به دولت جدید آقای حیدر عبادی و تلاش برای ایجاد وحدت میان نیروهای مختلف عراق، اقدام بسیار خوبی است که باید ادامه یابد.

روزنامه های «رسالت»، «سیاست روز»، «خراسان»، «جمهوری اسلامی» و «تفاهم» هم در تیترهای نخست خود به بازتاب این دیدار پرداختند.

*** روستاهای ایران در معرض نابودی

شهرها که بزرگ و بزرگ تر می شوند، روستاها کوچک تر نمی شوند؛ روستاها می روند تا نابود شوند، تا دیگر اثری ازشان باقی نماند.

روزنامه ی «شهروند» در گزارش امروز خود موضوعی را مورد توجه قرار داد که شاید در همهمه و هیاهوی شهرنشینی کمتر کسی به آن توجه می کند. «نابودی سریع روستاها در ایران».

به نوشته ی این روزنامه، روستاها به سرعت از ایران محو می شوند و نسبت جمعیت روستانشینان از ٦٨ درصد در سال ٣٥ به ٢٩ درصد در سال های اخیر رسیده است. این در شرایطی است که روستاهای بزرگ و مولد نیز با حمایت مجلس به شهرهای کوچک بی امکانات تبدیل می شوند و براساس اعلام موسسه ملی مطالعات جمعیتی کشور در حال حاضر ٤٠ هزار روستای کشور خالی از سکنه شده اند. این موضوع باعث شده است تغییر کاربری زمین های کشاورزی به یکی از مهم ترین موضوعات قضایی ایران تبدیل شود و وضع ١٠ استان از نظر تأمین زمین بحرانی ارزیابی شود. این در حالی است که به گفته «مصطفی آقایی» معاون آموزش و ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تنها نیمی از ساکنان باقیمانده در روستاها به کشاورزی اشتغال دارند و ٧٠ درصد کشاورزان باقیمانده نیز سالخورده و بی سواد هستند. در این شرایط، جمعیت ایران از سال ٣٥ تاکنون تقریبا ٣,٥ برابر شده است و با گسترش خیره کننده شهرنشینی در کشور و رویگردانی جوانان از کشاورزی تنها راهکار تأمین غذای این جمعیت کثیر شهرنشین، باز شدن دروازه های ایران روی واردات مواد غذایی بوده است.

شهروند در ادامه می افزاید: براساس گزارش جامعی که موسسه مطالعاتی «یورو مانیتور» منتشر کرده است، ایران یکی از سریع ترین کشورهای جهان در رشد شهرنشینی بوده است. این گزارش اگرچه ممکن است در نگاه اول مثبت به نظر برسد اما از دیدگاه کارشناسان یکی از مهم ترین عوامل نابودی اقتصاد تولیدی به شمار می آید. بنا به مستندات مرکز آمار ایران، در سال ١٣٣٥ تنها ١٩ میلیون نفر جمعیت در کشور زندگی می کرد که از این تعداد ١٣ میلیون نفر آن یعنی چیزی معادل ٦٨درصد جمعیت روستانشین بودند. این نسبت تنها در ٥٥ سال بعد معکوس شده و مطابق با آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ٩٠ نسبت شهرنشینان به ٧١ درصد و روستانشینان به ٢٩ درصد رسیده است. رشد خیره کننده شهرنشینی در ایران درحالی رخ داده که جمعیت کشور تقریبا ٣,٥ برابر شده و تأمین غذای این همه شهرنشین راه دیگری به جز باز شدن دروازه های وارداتی و تقدیم ارزهای نفتی به خارجیان باقی نگذاشته است.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: