۲۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۱

ایران سومین تولیدکننده سیمان جهان و رتبه اول در منطقه

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: جمهوری اسلامی ایران با ۷۰ کارخانه سیمان، سال گذشته ۷۰ میلیون تن تولید داشت که جایگاه سوم جهان و رتبه اول منطقه را به خود اختصاص داده است.

به گزارش عیارآنلاین، سیدمحمد فاطمیان اظهار داشت: سال ۹۲ صادرات سیمان به بیش از ۱۸ میلیون تن رسید و با دستیابی به تولید ۷۸ میلیون تن سیمان در سال جاری، پیش بینی می شود صادرات به رقم ۲۴ میلیون تن برسد.

سیمان

وی افزود: واحدهای تولیدکننده سیمان حدود ۲۰ میلیون تن مازاد مصرف داخلی دارند که قابلیت صادراتی دارد.

فاطمیان تاکید کرد: امروز بازار مصرف از نظر سیمان تولیدی تامین شده و کمبودی در این بخش وجود ندارد و در واقع سیمان صادراتی مازاد برمصرف در پروژه های عمرانی کشور است.

این مقام مسئول یادآور شد: آمارها حاکی است که ۴۰ تا ۴۵ درصد ساختمانهای کشور به روش بتنی ساخته می شود و بقیه از اسکلت فلزی بهره می گیرند، بنابراین می توان نسبت ساختمانهای بتنی را افزایش داد و بدین ترتیب ضریب ایمنی بناها را ارتقا بخشید.

فاطمیان افزود: اکنون استفاده از روکش بتنی به جای آسفالت در جاده ها در دست برنامه ریزی است که این تصمیم به دنبال رشد قیمت قیر و کاهش نرخ سیمان اتخاذ شده است.

وی خاطرنشان ساخت: ایران با ۷۰ واحد تولیدکننده سیمان ظرفیت سالانه ۸۰ میلیون تنی در این بخش دارد و با این توانمندی می توان کاربردهای جدید سیمان را گسترش داد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارتخانه یادشده اظهار داشت: براساس طرحهای نیمه تمام در بخش سیمان انتظار می رفت ظرفیت به ۱۱۰ میلیون تن برسد، اکنون نیز پیش بینی می شود ظرفیت تولید سیمان کشور تا پایان برنامه ششم توسعه (۱۳۹۹) به رقم ۱۵۰ میلیون تن برسد.

وی گفت: براساس تاکیدات وزیر صنعت، معدن و تجارت سند راهبردی صادرات سیمان از سوی انجمن ذیربط صورت گرفته و اجرای نظامنامه چگونگی صادرات سیمان در مناطق مرزی نیز اهمیت بسزایی دارد.

پیش از این، براساس اطلاعات منتشر شده هرتن سیمان صادراتی در مناطق شمالی کشور به مقصد کشورهای آسیای میانه ۱۴۵ هزار تومان اعلام شده بود.

به گفته فاطمیان، کشورهای همسایه به عنوان اولویت نخست محموله های صادراتی سیمان محسوب می شوند زیرا موضوع نرخ حمل ونقل فاکتور مهمی در قیمت سیمان به حساب می آید.

وی بهره گیری از توانمندی نیروهای متخصص کشور در بخش سیمان را یادآور شد و افزود: بالغ بر ۸۰ درصد صنعت سیمان بومی سازی شده و این روند تداوم دارد.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: