۲۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۱۴

آیین نامه ثبت و کنترل کیفی کود در کشور تدوین شد

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی در ساماندهی کود و بهبود تغذیه گیاهان گفت: آیین نامه ای با عنوان ثبت و کنترل کیفی انواع مواد کودی تدوین شده است.

به گزارش عیارآنلاین، سعید سعادت در حاشیه نشست هماهنگی عملیاتی کردن پایش کیفی کود در استان کرمان افزود: این آیین نامه چند روز آینده با مساعدت وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ خواهد شد.

وی بیان کرد: متولی این آیین نامه موسسه تحقیقات آب و خاک است که با وجود آزمایشگاه های مجهز و پرسنل و اعضای متخصص در این زمینه اجرایی خواهد شد.

کود کشاورزی

وی گفت: تولیدکنندگان می توانند با مراجعه به موسسه آب و خاک درخواست صدور گواهی محتوا با برچسب را ارایه دهند.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: امسال از نظر مقدار کود مناسب با تنوع هیچ مشکلی وجود ندارد و کود به اندازه کافی تامین شده است که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

وی گفت: دو دغدغه در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد اول موضوع تغذیه گیاهان و سلامت محصولات تولیدی کشاورزی و دغدغه دوم کیفیت کودهای موجود در بازار است.

سعادت با اشاره به گزارش هایی مبنی بر نامناسب بودن کیفیت کودهای موجود در بازار افزود: کودهای تقلبی در بازار وجود دارد که علاوه بر ضررهای اقتصادی که به کشاورزان وارد می کند در برخی موارد سلامت منابع خاک و آب و محصولات تولیدی را به خطر می اندازد.

وی اظهار کرد: امسال وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی اقدام به ثبت کودهای تولیدی و وارداتی موجود در بازار کرده است.

وی گفت: اولین گام، ثبت و شناسنامه دار کردن کودهاست و تطابق دادن محتوای کود با آنچه روی بسته بندی به عنوان برچسب درج شده است.

کرمان؛ اولین استان پایلوت برای پایش کیفی کود

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان هم گفت: پنج استان تهران، فارس، زنجان، خوزستان و کرمان برای پایش کود انتخاب شدند که کرمان به عنوان اولین استان این کار را انجام می دهد.

عباس سعیدی به خبرنگار ایرنا افزود: برخی موارد از جمله وجود مواد سنگین و مضر در کود باید بررسی شود و وزیر جهاد کشاورزی هم توجه خاصی به این موضوع دارد.

وی با اشاره به تنوع کود در بازار بیان کرد: ضرورت دارد این تولیدات از نظر عناصر غذایی، کیفیت و نیازی که جامعه کشاورز دارد پایش شوند.

وی گفت: کار را از فروشگاه ها و تولید کنندگان کود شروع می کنیم که نمونه برداری و نتایج آن به تولیدکنندگان و جامعه اطلاع داده می شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان نیز در حاشیه این نشست گفت: اگر تخلفی مشاهد شود در همان مکان اعمال قانون می کنیم.

ارسلان میری افزود: اگر تولیدکننده ای شماره ثبت نداشته باشد با این تخلف برخورد خواهد شد البته این قانون اکنون هم اجرا می شود.

وی گفت: یکی از مواردی که در قانون تعزیرات حکومتی به عنوان مجازات دیده شده این است که اگر کسی کالا یا خدماتی را از نظر کمیت و کیفیت براساس استانداردها ارایه نکند تقلب محسوب می شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان ادامه داد: قانونگذار برای این تخلف در مرحله اول ۲ برابر، مرحله دوم چهار برابر و مرحله سوم شش برابر ارزش کالا جریمه تعیین کرده است.

وی گفت: چنانچه تاریخ تولید و انقضا و برچسب توضیحات محصول که از مراکز مربوط انتشار می یابد بر روی محصول نباشد با این تخلف نیز برخورد می شود.

شرکت کنندگان در این نشست همچنین از مراکز تولید و فروش کود در کرمان بازدید کردند و نمونه هایی برای آنالیز مواد در موسسه تحقیقات خاک و آب جمع آوری شد.

سطح زیرکشت محصولات کشاورزی استان کرمان اعم از زراعی و باغی حدود ۸۳۱ هزار هکتار است و سالانه بیش از شش میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این استان تولید می شود.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: