۲۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۱۱

جهانگیری :جهت گیری اقتصاد کشور به سمت علم و فناوری است

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به برنامه های دولت در بخش اقتصادی گفت: اکنون جهت گیری اقتصاد کشور به سمت استفاده از علم و فناوری است.

به گزارش عیارآنلاین، مهندس اسحاق جهانگیری  روز سه شنبه در جمع محققان و مسوولان واحدهای جهاد دانشگاهی کشور در کمالشهر البرز افزود: امروز در یک شرایط ویژه قرار داریم ، تحریم های ظالمانه بسترهای حساس اقتصادی کشور را نشانه رفته که البته ما برای برون رفت از این وضعیت برنامه های پیش بینی کرده ایم .

وی ادامه داد: اعمال تحریم های اقتصادی دشمن و در کنار آن برخی تصمیم های نادرست در بخش اقتصادی سبب شده تا فشارهای اقتصادی به مردم و کشور وارد شود.

جهانگیری

جهانگیری گفت: در عین حال ما تلاش جدی داریم که تحریم ها را برداریم و طرف مذاکره هسته ای را به این سمت وادار کنیم که حق مسلم ملت ایران در بخش هسته ای مانند سایر حقوق را بپذیرد.

وی ادامه داد: باید در کنار پذیرفتن حق قانونی ملت ایران، تحریم ها هم برداشته شود که امیداواریم با طرف های مقابل به نتیجه برسیم .

معاون اول رییس جمهوری بیان کرد: البته ما برای شرایطی که تحریم ها ادامه یابد نیز

چاره جویی کرده ایم و برای وضعیت سخت تر از امروز نیز برنامه داریم .

جهانگیری افزود: در کنار مقابله با تحریم ها ، قطار اقتصادی کشور باید به مسیر صحیح خود

در بخش کنترل شاخص های اقتصادی مثل تورم و خروج از رکود و در بخش فعال کردن تولید کشور باز گردد.

وی ادامه داد: جهت گیری ها و تصمیم گیری های دولت در بخش های مختلف و برنامه توسعه ای برای دراز مدت است زیرا باید به فکر آینده کشور بود.

معاون اول رییس جمهوری، احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با دستور رییس جمهوری را از برنامه هایی نام برد که در راستای برنامه های بلندمدت انجام شده است .

وی بیان کرد: دولت برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت در بخش های مختلف دارد و اتخاذ مجموعه سیاست هایی که می توانند اقتصاد ایران را به بهبود برسانند، در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه برخوردهای لحظه ای با مسایل مختلف از جمله بخش اقتصادی امکان پذیرنیست، گفت: سیاست های کلی باید به سیاست ها و برنامه های اجرایی تبدیل شود.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه تاکنون دولت ۲۰ نشست در زمینه سیاست های اقتصاد مقاومتی برگزار کرده است، افزود: در این زمینه در شورای عالی اقتصاد برنامه های درازمدت پیش بینی شده است .

وی اظهارداشت: راهکارها و روش های اقتصاد مقاومتی نیز در بودجه سال آینده و برنامه ششم توسعه دیده شده است.

جهانگیری گفت: در برنامه ششم توسعه مهم ترین جهت گیری برنامه ، مساله و جامع محور است ، مسایلی مانند اشتغال جوانان و تبدیل آنها به نیروی کارآمد از اولویت ها است .

معاون اول رییس جمهوری، خشکسالی و کمبود آب را یکی دیگر از دغدغه ها در کشور برشمرد و افزود: مساله آب به عنوان یک سرمایه کمیاب در برنامه ششم باید بصورت جدی به آن پرداخته شود.

وی ادامه داد: بخش محیط زیست بویژه مشکلات زیست محیطی شهرهای بزرگ کشور و پایتخت از دیگر مباحثی است که در برنامه ششم توسعه باید به آن توجه جدی کرد.

معاون اول رییس جمهوری به برنامه پیش بینی شده دولت تدبیر و امید در بخش نفت وگاز اشاره کرد و افزود: در این بخش به اعتبارات کلانی برای سرمایه گذاری نیاز است که باید شرکت های بخش خصوصی را در حوزه نفت و گاز فعال کرد.

جهانگیری با بیان اینکه، اصلی ترین جهت گیری ها در اقتصاد کشور، اقتصاد متکی به علم و فناوری است، بیان کرد: نباید به منابع نفتی که پایان پذیر هستند، متکی بود، ما باید به

بستری متکی شویم که پایان ناپذیر بوده و آن تفکر علمی انسان است .

وی ادامه داد: ایران اسلامی در این بخش سرمایه های بزرگی دارد که نمونه آن جهاد دانشگاهی و شرکتهای دانش بنیان است.

جهانگیری گفت: اکنون فعالیت تولیدی شرکت های دانش بنیان در کشور آغاز شده و می توانند جایگزین منابع درآمدی طبیعی شوند.

وی تاکید کرد: باید بسترهای مناسب برای فعالیت این شرکت ها فراهم کرد، امروز جهاد دانشگاهی، نهاد عمومی و دانش بنیان است و تاکنون مهم ترین نقش را بین دانشگاه ها و نیازهای جامعه ایفا کرده است.

معاون اول رییس جمهوری گفت: جهاد دانشگاهی با برخورداری از نیروهای با روحیه بالا و توانمند علمی، کارنامه درخشانی دارد .

وی ادامه داد: مهم ترین ویژگی جهاد دانشگاهی این است که شعار ‘ما می توانیم را’ زنده کرده و عینیت بخشیده است و این روند چه در دوره جنگ تحمیلی و چه اکنون که در سیستم های الکترونیکی ، رایانه ای ، صنعت نفت ، سلولهای بنیادین به شکل کارهای بزرگی خودنمایی کرده و می کند.

معاون اول رییس جمهوری گفت: مهم ترین رسالت در بحث علم و توسعه فناوری زنجیره تجاری سازی ایده تا تولید است، اگر بتوانیم مراحل تولید ، پژوهش و تجاری سازی را انجام دهیم می توانیم موفقیت های بزرگ کسب کنیم.

وی تاکید کرد: استفاده از کالاهای خارجی را نباید به عنوان افتخار برای خودمان تلقی کنیم

، باید از دستاوردهای تولیدی داخل استفاده کرد و در این بخش تولید کالای با کیفیت و مصرف آن در کشور از پیام های اقتصاد مقاومتی است .

معاون اول رییس جمهوری گفت: امیدواریم کارهای خوبی که در کشور شروع شده به نتیجه برسد .

وی یکی از دغدغه های دولت در استان البرز وجود افراد رانت خوار و زمین خوار دانست و گفت: این افراد درصدد تصاحب و تغییر کاربری اراضی ملی و منابع طبیعی هستند که مسوولان استان باید ریشه این فسادها را بخشکانند.

معاون اول رییس جمهوری امروز سه شنبه از بخش های مختلف مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی کشور واقع درکمالشهر استان البرز بازدید کرد.

در حاشیه این بازدید ضمن رونمایی از چند دستاورد علمی ، تعدادی خطوط تولیدی صنایع بزرگ اقتصادی و صنعتی به طور رسمی راه اندازی شد.

اکنون واحدهای جهاد دانشگاهی هشت دانشگاه کشور در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی در البرز مستقر هستند

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: