۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۵۲

هفت سد جدید در گلستان ساخته می شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان از برنامه ریزی برای افزایش تعداد سدهای این استان از ۱۴ به ۲۱ سد خبر داد و گفت: این اقدام در راستای مدیریت جامع سیلاب انجام می شود.

به گزارش عیارآنلاین، ایرج حیدریان روز سه شنبه در حاشیه کارگاه آموزشی مدیریت جامع سیل در دامنه شمالی البرز اظهار کرد: احداث این سدها بر مبنای سند آب استان تا افق ۱۴۲۰ پیش بینی شده است.

سد

وی به دو سد در حال ساخت استان اشاره کرد و افزود: سد «نرماب چهل چای» مینودشت با گذشت ۲،۵ سال از آغاز عملیات اجرایی ۴۳ درصد پیشرفت داشته و بر اساس دوره زمانی پیش بینی شده و با تخصیص ۱۵ درصد سهم دولت، طی ۴ سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

حیدریان با بیان این که منابع مالی این سد از محل فایناس داخلی تامین می شود، اضافه کرد: دومین سد در حال احداث استان گلستان سد «آقدکش» است که اکنون ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تخصیص اعتبارات لازم در بودجه سال آینده طی ۲،۵ سال آینده به مرحله بهره برداری می رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان در ادامه از بارش ۶۲ میلی متری باران از آغاز سال آبی جاری (مهر۹۳) تاکنون خبر داد و افزود: این میزان بارش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تغییری نداشته است.

حیدریان افزود: با توجه به این که بیشتر ریزش ها جذبی بوده، تاثیری در افزایش آب پشت سدهای استان نداشته است.

وی امیدوار است که با تداوم ریزش های جوی امسال حجم آب پشت سدها و نیز سطح منابع آب زیرزمینی استان افزایش یابد.

استان گلستان واقع در شمال ایران در سال های اخیر با مشکلات کمی بارش، کاهش سطح آب های زیرزمینی و بحران خشکسالی رو به رو شده است.

ظرفیت ۱۴ سد فعال استان گلستان حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب است که این روزها حداقلی از این میزان آب را دارند.

در کارگاه آموزشی یک روزه مدیریت جامع سیل در دامنه شمالی، معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها و مراتع کشور، استاندار گلستان و برخی مقامات استانی و دانشگاهی به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

همچنین مقالات مختلفی در قالب سخنرانی ارایه شد که تاکید بر مدیریت جامع مخاطرات محیطی مرتبط با آب، توسعه آمایش سرزمین و حریم رودخانه، پیش بینی – هشدار و مدیریت ریسک سیل و نقش بیمه و تعهدات حمایتی، ادراک سیل – آمادگی و نقش جوامع محلی، نقش پوشش گیاهی در مدیریت سیل، مهندسی رودخانه، مولفه های سیل ناگهانی و مدیریت آنها از مهمترین نکاتی بود که استادان دانشگاه و محققان ارایه کردند.

منبع:ایرنا

۱ دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: