۲۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۲۰

وزارت کشاورزی بر سر دو راهی

دبیر کل خانه کشاورز گفت: اگر تولید مرکبات در کشور به اندازه نیاز داخلی یا بیش از آن است واردات آن معنی ندارد.

به گزارش عیارآنلاین، عیسی کلانتری که در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها حضور یافته بود اظهار کرد: از آنجا که قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی تصویب شده و بر این اساس وزارت جهاد کشاورزی مسوول تنظیم بازار داخلی و خارجی محصولات کشاورزی است، این وزارتخانه باید براساس میزان تولید و نیاز داخلی کشور به مرکبات بازار داخلی را تنظیم کند.

عیسی کلانتری

وی افزود:‌ اگر تولید کمتر از نیاز داخلی است باید مقدار کمی مرکبات برای تنظیم بازار داخلی وارد شود و اگر تولید داخلی به اندازه نیاز داخلی یا بیش از آن است دیگر واردات آن محصول معنی ندارد.

وزیر اسبق جهاد کشاورزی ادامه داد:‌ وقتی وزارت جهاد کشاورزی مسوول تنظیم بازار است هم مسوولیت حمایت از تولید داخل را بر عهده دارد و هم وظیفه حمایت از مصرف‌کننده را. گرچه شاید در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی بر سر دو راهی قرار گیرد چرا که این قانون خاصیتش این است اما حالا که وزارت جهاد کشاورزی تصمیم بر اجرای این قانون گرفته باید به صورت اجتناب‌ناپذیر منافع مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان را در کنار یکدیگر ببیند. گرچه واردات مرکبات با ارز آزاد نیز مسلما بیشتر از قیمت‌های تولید داخل تمام می‌شود و به نظر نمی‌رسد صرفه اقتصادی داشته باشد.

منبع:ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: