۲۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۱۴

مشکل ما با وزارت کشاورزی بر سر آمار مصرف آب نیست

قائم مقام وزیر نیرو در مورد مناقشه موجود بین وزارت نیرو وزارت و جهاد کشاورزی بر سر آمار آب کشاورزی گفت: مشکل آمار نیست. مشکل ما واقعیت موجود در مورد منابع آبی است.

به گزارش عیارآنلاین، ستار محمودی با اشاره به این‌که مقام معظم رهبری نیز تاکید دارند بخش کشاورزی ۹۰ درصد آب کشور را مصرف می‌کند گفت: آمار بیان شده براساس آمار رسمی کشور است که مرکز آمار نیز اعلام کرده اما من نمی‌توانم روی آمار قسم بخورم.

ستار محمودی

وی در مورد قیمت آب نیز با اشاره به این‌که نرخ تمام شده آب منطقه به منطقه متغیر است گفت: به صورت میانگین قیمت تمام شده برای هر متر مکعب آب شرب ۱۰۰۰ تومان است درحالی که در بخش شهری ۳۰۰ تا ۳۲۰ تومان و در بخش روستایی ۱۰۰ تا ۱۱۰ تومان دریافت می‌شود.

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به این‌که قیمت تمام شده آب در بخش کشاورزی ۵۰ تومان است نیز گفت: از کشاورز در بخش سنتی نیمه مدرن و مدرن کمتر از هشت تومان به ازای هر متر مکعب دریافت می‌شود، بنابراین قیمت آب نسبت به قیمت تمام شده ارزان‌ترین است اما ممکن است با توجیه این که کشاورز بابت حفاری چاه و غیره هزینه پرداخت می کند تلقی شود که گران‌ترین است.

محمودی با تاکید بر این‌که ۵۵ درصد از آب کشور توسط آب‌های زیرزمینی تامین می شود گفت: در ازای ۵۰ درصد از این آب‌ها حتی تک ریالی گرفته نمی‌شود.

وی در مورد پیشنهاد وزارت نیرو برای واقعی شدن قیمت‌ها گفت: ایده آل برای ما قیمت تمام شده است اما شرایط به گونه ای نیست که بتوان این نرخ را تحمل کرد. آب کالای اجتماعی است و باید شرایط بازار و تحمل پرداخت مصرف‌کننده در نظر گرفته شود، بنابراین مجلس و دولت در این زمینه تصمیم می‌گیرند.

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به این‌که هدفمندی‌ یارانه‌ها مشخص کرده که در پنج سال باید قیمت آب به نرخ تمام شده برسد بنابراین باید سالانه ۲۰ درصد افزایش نرخ می داشتیم گفت: قیمت آب در سال ۱۳۹۴ بستگی به مجوزهای قانونی و تصمیم دولت دارد. در تمام دنیا آب با قیمت تمام شده عرضه می‌شود. البته به این معنا نیست که قیمت تمام شده همواره افزایش پیدا می کند بلکه می‌تواند کاهش نیز داشته باشد به گونه ای که با بهینه کردن مدیریت و شیوه های مصرف می‌توان باعث کاهش قیمت تمام شده شد.

محمودی با تاکید بر این‌که‌ در حال حاضر قیمت ذاتی آب در نرخ فروش آن دیده نشده است گفت:‌ پرداخت قیمت آب به نرخ تمام شده باعث بهبود خدمات هم می‌شود.

صادرات برق براساس سیاست‌های کلان است

وی در مورد صحبت‌های مطرح شده از سوی مسوولان نفتی کشور مبنی بر این که صادرات گاز بهینه تر از صادرات برق است و صدور برق به نرخ حتی گاز مصرفی آن نیز نیست گفت: یک حکم کلی کشوری بین تمام کشورها وجود دارد و آن این که صادرات برق باید دید که چه اثری بر روابط سیاسی، تعامل کشورها و نظایر آن دارد. در برخی قراردادهای صادراتی طرف مقابل خیلی انعطاف به خرج می دهد و در برخی قراردادها ما نیز انعطاف بسیار به خرج می دهیم. صادرات برق این انعطاف را دارد که ۳۶۰ درجه تغییر مسیر دهد در حالی که اگر با یک کشور بر سر صادرات گاز به نتیجه نرسیم نمی توانیم بگوییم مسیر لوله را ۴۰ درجه کج کرده و به کشور دیگر صادر می کنیم. در عین حال ایجاد اشتغال از طریق صادرات برق بسیار بیشتر از صادرات گاز است.

وی با تاکید بر این‌که سیاست صادرات برق را صرفا وزارت نیرو تعیین نمی کند گفت: به همین دلیل نیز در تابستان با وجود مشکلات در هنگام پیک مصرف برق باز هم صادرات داشتیم. البته این حرف که نباید برق را با زیان بفروشیم درست است.

تلاش برای برداشت بار از روی منابع عمومی برای سرمایه‌گذاری

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به برنامه ریزی های برای بودجه سال ۱۳۹۴ گفت: در بودجه سال ۱۳۹۴ تلاش می شود درخواست و تقاضا از منابع عمومی دولت برای سرمایه‌گذاری خارج شود. در تلاشیم که قراردادها به صورت بیع متقابل، BOT و بعضا BOO باشد. می خواهیم از منابع عمومی دولت برای مابه التفاوت قیمت تمام شده و فروش آب و برق استفاده کنیم تا بخش خصوصی جرات کند برای سرمایه‌گذاری ‌ورود پیدا کند.

محمودی با اشاره به این خبر که پرداخت مابه التفاوت قیمت فروش و نرخ تمام شده در بودجه عمومی دولت دیده شده است گفت: این مساله به ما کمک می کند که مدعی العموم مردم شویم و خدمات بهبود یابد.

قائم مقام وزیر نیرو با ابراز شرمندگی از بخش خصوصی به خاطر بدهی های وزارت نیرو گفت:‌ در این نمایشگاه صنعت برق نشان داد که هر سال نوآوری دارد و از دانش دنیا غافل نمی‌شود. امیدواریم اقتصاد کشور شکوفایی بیش از گذشته را به دست آورد.

محمودی با اشاره به نشست های جانبی نمایشگاه که منعکس کننده نظرات صنعتگران بوده است گفت: مصمم هستیم پس از نمایشگاه جایگاهی در وزارت نیرو شکل گیرد که با حضور نمایندگان بخش‌ها بتوانیم به مباحث و گله‌ها رسیدگی کنیم تا مشکلات مربوط به سیاست گذاری رفع شود.

منبع:ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: