۲۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۴

آموزش ۱۳۵ هزار مهارت‌آموز در سال جاری

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای استان تهران از آموزش ۱۳۵ هزار مهارت‌آموز در ۷ ماهه امسال خبر داد و گفت: ۳۵۰ هزار نفر در استان تهران سالانه آموزش‌ مهارتی کسب می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا خانپور با حضور در غرفه فارس در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها با اشاره به موضوع آموزش‌ فنی حرفه‌ای و مهارت‌آموزی اظهار داشت: دنیا به سمت مهارت‌آموزی رفته و افرادی که دانش فنی دارند، زمینه اشتغال مولد پایه‌دار آنها فراهم است.

مهارت - فنی و حرفه ای

وی تأکید کرد: در حال حاضر هرم شغلی و آموزشی کشور مشکل دارد و به ازای هر ۱۰ تکنسین باید یک کارشناس وجود داشته باشد اما این هرم وارونه شده و کارشناسان و فارغ‌التحصیلان تعدادشان بسیار زیاد است که فن و مهارت را نیز ندارند.

به گفته رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای استان تهران در بخش ساختمان بنای درجه یک، سنگ‌کار درجه یک نیاز داریم، اما از طرفی فارغ‌التحصیلان عمران و بیکار نیز وجود دارد، در حالی که اکنون یک نقاش ساختمان بیکار وجود ندارد و با این حساب افرادی که اکنون مهارت داشته باشند، بیکار نمی‌مانند.

وی تصریح کرد: اکنون ۵ هزار استاندارد شغل و شایستگی وجود دارد که در تهران ۴۷۲ حرفه آن مورد استفاده قرار گرفته و دلیل آن عدم رغبت جوانان به سمت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای با مدارک تحصیلی دانشگاهی است.

خانپور با بیان اینکه در استان تهران برنامه شناسایی مشاغل جدید و برنامه‌ریزی برای تدوین استانداردهای شغلی وجود دارد، بیان کرد: بسیاری از مشاغل در دنیا نیاز به بومی‌سازی دارد، تا بتوان زمینه را برای حضور جوانان هموار کرد و ۸۱ درصد آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در استان تهران توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

وی در مورد میزان آموزش‌دیده‌ها در ۷ ماه امسال تصریح کرد: حدود ۳۵۰ هزار نفر در استان تهران آموزش‌های مهارتی را سالانه کسب می‌کنند، الان حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار نفر آموزش‌های مهارتی را فرا گرفته و در حال فراگیری هستند.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای استان تهران در پاسخ به این سؤال که مهارت‌آموزی به سمتی می‌رود که متقاضیان فقط برای دریافت بیمه تأمین اجتماعی به سراغ مهارت‌آموزی می‌روند، گفت:‌ اکنون ۱۶ حرفه صنعت ساختمان و ۱۰ صنعت صنایع دستی می‌توانند از بیمه ارزان‌قیمت بهره‌مند شوند و بسیاری از کارگران در کشور فعالیت می‌کردند که جا برای فعالیت کارگران داخلی نبود و به منظور ایجاد انگیزه در این ۱۶ حرفه حضور نیروها و کارگران پررنگ‌تر شود و بحث مهارت‌آموزی آنها و تمدید گواهی‌نامه‌های آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

خانپور ادامه داد: در صورتی که فردی بخواهد بدون مهارت وارد این مشاغل که دارای مزیت است، بشود قطعاً جلوی آن گرفته خواهد شد.

وی در خصوص گلایه اتحادیه فرش دستباف به منظور لغو تفاهم‌نامه آموزشی از سوی سازمان فنی و حرفه‌ای عنوان کرد: این موضوع در استان تهران در حال انجام است و در ۴ مرکز آموزش‌ها برقرار شده و در عین حال آموزشگاه‌های آزاد نیز در این زمینه فعالیت می‌کنند، البته سقف بیمه به دلیل محدویت برای سقف بیمه تأمین اجتماعی کمی با مشکل روبه‌رو است که احتمالاً بیش از سقف ۲۰۰ هزار نفر به تأمین اجتماعی برای بیمه مراجعه می‌کنند.

به گفته وی در بحث قالی‌بافی نیز محدودیت بیمه‌ای وجود دارد که قابل حل است.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: