۲۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۰

وام ۵۰ میلیونی کافی نیست/مسکن تا پایان سال در رکود انتظاری روبه پایین به سر می‌برد

دبیرکل اتحادیه املاک با بیان اینکه هنوز تدبیری از دولت تدبیر و امید در حوزه مسکن ندیده‌ایم، گفت: تا پایان سال بازار مسکن در رکود انتظاری رو به پایین قیمت‌ها به سر خواهد برد و نرخ‌ها هیچ تغییری نمی‌کند

به گزارش عیارآنلاین، مصطفی قلی خسروی با حضور در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها اظهار کرد: عرضه و تقاضا و تسهیلاتی که دولت ارائه می‌کند می‌تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد اما با وجود اینکه پرداخت وام ۵۰ میلیون تومانی خوب است این میزان کافی نیست و باید به کشورهای پیشرفته در این زمینه برسیم.

مصطفی قلی‌خسروی

وی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته تا ۸۰ درصد ارزش یک ملک را تسهیلات می‌دهند، تصریح کرد: وقتی زوجی می‌خواهند به عنوان مثال خانه‌ای به ارزش ۱۰۰ میلیون بخرند، اگر تسهیلات ۸۰ درصدی به آنها داده شود فقط ۲۰ میلیون تومان آورده نیاز است. باید این تسهیلات را فراهم کنیم و برنامه‌های حوزه مسکن را ۲۰۰ ساله تدوین کنیم.

دبیرکل اتحادیه املاک با بیان اینکه بازار مسکن دستوری کنترل نمی‌شود، بیان کرد: بازار مسکن سرهنگی نیست که مثلاً دستور بدهیم راه بیفتد. باید در این زمینه حرکتی را از دور مشاهده کنیم به عنوان مثال اگر درباره مسکن اجتماعی صحبت کنیم باید این طرح رونمایی و استارت آن زده شود.

قلی خسروی با تاکید بر اینکه با استارت مسکن اجتماعی رونق به بازار مسکن بازمی‌گردد، گفت: وام ۵۰ میلیون تومانی در خرید خانه‌های ۳۰۰-۴۰۰ میلیون تومانی نقشی ندارد اما اگر ۸۰ درصد قیمت ملک تسهیلات به خریداران ارائه شود قدرت خرید در بازار مسکن به وجود می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه باید برنامه‌های حوزه مسکن هرچه سریعتر آغاز شود، افزود: باید تسهیلات را در اختیار سازندگان قرار دهیم ضمن آنکه صنعت اجاره‌داری باید در کشور فعال شود.

دبیرکل اتحادیه املاک با اشاره به اینکه همچنان منتظر اجرای برنامه از سوی دولت تدبیر و امید هستیم، گفت: به این دولت امید داریم اما تدبیر آنها در حوزه مسکن را هنوز لمس نکرده‌ایم البته باز هم امیدواریم چرا که دولت آقای روحانی سعی کرده از اقتصاددان‌ها، سیاستمداران و دست‌اندرکاران اقتصادی استفاده کند. با این حال چیزی که بتوانیم آن را لمس کنیم از این دولت ندیده‌ایم و مردم همچنان منتظرند.

خسروی با اشاره به اینکه تا پایان سال بازار مسکن در رکود انتظاری به سمت پایین به سر می‌برد، گفت: بازار مسکن در سال آینده نیز به مذاکرات ایران با ۱+۵ بستگی دارد و نمی‌توان درباره آن پیش‌بینی کرد.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: