۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۱۴

استفاده ۳ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای کشاورزی/نرخ تسهیلات کشاورزی ۱۷ درصد

مدیر عامل بانک کشاورزی با بیان این که حدود سه هزار میلیارد تومان در سال ۹۰، ۹۱ و ۹۲ و تا تاریخ ۹۳ از صندوق توسعه ملی گرفتیم، حدود ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به بودجه سال ۹۰ بود که در سال ۹۱ اجرا شد.

به گزارش عیارآنلاین، محمد طالبی مدیرعامل بانک کشاورزی امروز با حضور  در نمایشگاه مطبوعات ۹۳در پاسخ به اینکه بر اساس قانون ۱۰ درصد از اعتبارات صندوق توسعه ملی به صورت ریالی در بخش کشاورزی هزینه می‌شود، تاکنون چه مقدار از منابع صندوق توسعه ملی تبدیل به تسهیلات شده است و فکر می‌کنید تا پایان امسال چقدر از صندوق توسعه ملی اعتبار بگیرد، گفت:‌ یکی از تصمیماتی که در دولت و مجلس گرفته شده این است که بخشی از اعتبارات صندوق توسعه ملی به صورت ریالی در بخش کشاورزی هزینه شود و یکی از بانک‌هایی که نقش عاملیت بیشتری دارد بانک کشاورزی است. تقریبا حدود سه هزار میلیارد تومان در سال ۹۰، ۹۱ و ۹۲ و تا تاریخ ۹۳ از صندوق توسعه ملی گرفتیم، حدود ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به بودجه سال ۹۰ بود که در سال ۹۱ اجرا شد. طرح‌های خیلی خوبی در این زمینه که ظرفیت تولید گوشت، مرغ و تخم‌مرغ، صنایع تبدیلی ارزش پیدا کرد.

محمد طالبی- رئیس بانک کشاورزی

وی افزود:‌در سال ۹۱ حدود ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۲، ۲۵۰ میلیارد تومان استفاده شده و سال ۹۳ هم پیش‌بینی می‌کنیم ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار بگیریم.

مدیرعامل بانک کشاورزی در پاسخ به این سوال که اخیرا مصوب شد نرخ سود بخش کشاورزی از ۲۲ درصد به ۱۷ درصد کاهش یابد آیا این مصوبه اجرا می‌شود، گفت: بله در حال حاضر تسهیلات کشاورزی با نرخ ۱۷ درصد داده می‌شود.

طالبی در این باره که آیا بازار کاهش سود بانکی از ۲۲ درصد به ۱۷ درصد را دولت به بانک کشاورزی پرداخت شد، گفت: پیشنهاداتی همزمان با تصمیمی که دولت می‌خواست بگیرد، ارائه شد که مابه‌التفاوت سود نسبت به سود سپرده تأمین شود و امیدواریم دولت هم بررسی کند و تصمیم لازم را بگیرد.

مدیرعامل بانک کشاورزی در پاسخ به اینکه چه بخشی از اعتبارات بانک کشاورزی در بنگاه‌داری و شرکت‌ داری بوده است، گفت:‌ ما فعالیتی در زمینه بنگاه‌داری نداریم. شرکت‌هایی که در اختیار ما بوده است شرکت‌های کشت و صنعتی است که برخی توسط تصمیمات دولت به ما تحویل شده است و بارها اعلام کردیم که آیا می‌دانیم این شرکت‌ها را برگردانیم و بانک هم راحت شود و یک سری شرکت‌ها هم هستند که خدمات آی‌تی، خدمات صرافی خدمات کارگزاری مرتبط با عملیات بانکی انجام می‌دهند و تعدادی شرکت هم وجود دارد که شرکت‌های تملیکی هستند که چون بدهکاران بدهی ما را نداده‌اند، به ما رسیده است و اینها در اولویت فروش هستند، برنامه‌ریزی کردیم. بخشی از اینها را فروختیم. برای آن باقی مانده شرکت‌ها هم که خیلی زیاد نیستند، بر اساس مصوبه بانک‌ها می‌توانند ۴۰ درصد از سرمایه را که اصطلاحا در بنگاه‌داری استفاده کند عددها به ۵-۴ درصد می‌رسد و برای همین هم یک برنامه سه ساله به بانک مرکزی دادیم و فهرست کردیم اقداماتی که برای فروش این شرکت‌ها خواهیم کرد در سال ۹۳، ۹۴ و ۹۵ بنا به دستور دولت انجام می‌دهیم.

طالبی در این باره که با وجود بحران آب برخی ادعا می‌کنند که کانال‌های ۳ و ۴ پایاب سدها در بخش کشاورزی اجرا نشده است، بانک کشاورزی به تسهیلاتی برای این بخش پرداخت کرده است، گفت: اگر به سطوحی که تحت آبیاری فشار قرار گرفته، عدد آنها با تسهیلات بخش کشاورزی و با تسهیلات کم و امتیاز یارانه‌ای است که معمولا بانک‌های دیگر نمی‌توانند پرداخت کنند.

زیرساخت‌هایی که برای حوزه‌ آب لازم است، سرمایه‌بر هستند، امسال ۱۳۰۰ میلیارد تومان دولت برای بخش آب اعتبار گذاشته است و ۱۰ میلیارد دلار هم به مسئله توزیع شبکه‌ها و سینمای آبیاری اختصاص دادند. از سوی دیگر بانک کشاورزی به کشت‌های گلخانه‌ای و سایر روش‌های کشت بذرهای مقاوم به خشکی تسهیلات می‌دهد که در واقع کمک به جلوگیری از مصرف آب بیشتر است و با خط مشی‌هایی که به استان‌ها ابلاغ می‌کنیم، این گونه تسهیلات در اولویت‌ است و اصولا هر طرحی که در زمینه آب باشد، در اولویت ما است.

استان‌ها و شعب برای ساتل آب سقف بالاتر و با فرایند سهل‌تری تسهیلات می‌پردازند.

مدیرعامل بانک کشاورزی در این باره که آیا در زمینه طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در خوزستان خبر جدیدی وجود دارد، گفت: طرح بزرگ ۵۵۰ هزار هکتاری که در کشور اجرا می‌شود بی‌نظیر است. همه مقدماتی که برای انتخاب پیمانکاران لازم بود، توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است.

وی گفت: اعتبارات این پرونده از محل صندوق توسعه ملی است و بانک عامل پروژه هم کشاورزی است وظایفی که برای انجام این پرونده داشتیم، انجام دادیم و بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان پول دادند و به جهاد نصر داده شده و به تناسب پیشرفت کار به پیمانکاران پرداخت شده است و در ادامه دولت مصمم است، طبق زمانب ندی‌ها این کار را انجام دهد.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: