۲۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۷

تغییر شکل سهام عدالت در لایحه دولت/ پیشنهاد عرضه نفت خام در بورس انرژی با ۹۵ درصد قیمت فوب

دبیر شورای عالی بورس از تغییر مدل و شکل سهام عدالت در لایحه در دست تدوین وزارت اقتصاد خبر داد و گفت: پیشنهاد عرضه نفت خام در بورس انرژی با قیمت‌ رقابتی مطرح است و محموله‌های بزرگ اگر با قیمت مناسب در بورس عرضه شوند قطعا موفق خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، علی صالح‌آبادی با حضور در بیستمین نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی در خصوص عرضه محموله‌های بزرگ نفت خام در بورس انرژی، کارمزد معاملات آنلاین، عرضه‌های سازمان خصوصی‌سازی، سهام عدالت، تأمین مالی از طریق بازار سرمایه و چشم‌انداز بورس در بلندمدت پاسخ داد.

علی صالح‌آبادی

دبیر شورای عالی بورس در ابتدای صحبت‌های خود در خصوص تأمین مالی از طریق بازار سرمایه تأکید کرد: تأمین مالی فقط  از طریق انتشار سهام و اوراق نخواهد بود و قطعا بورس‌های کالایی در این زمینه نقش‌آفرینی خواهند کرد.

وی افزود: در این زمینه برای تقویت معاملات سلف در بورس انرژی به خصوص اوراق سلف نفتی با وزارت نفت در حال هماهنگی هستیم و این اوراق سهم خوبی از تأمین مالی را به خود اختصاص خواهد داد.

صالح‌آبادی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان به عرضه‌ محموله‌های بزرگ نفتی در بورس انرژی خوشبین بود، تصریح کرد: عرضه اگر با قیمت مناسبی انجام شود قطعا به آینده آن امیدوار هستیم؛ طبق آخرین اطلاعاتی کسب شده مجلس شورای اسلامی در لایحه‌ای در حال بررسی قیمت پایه نفت خام برای عرضه در بورس است این نرخ برای عرضه‌های داخلی و صادراتی رقابتی خواهد بود. در این رابطه پیشنهاد عرضه با ۹۵ درصد قیمت فوب مطرح است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چشم‌انداز بازار سهام در بلندمدت چطور ارزیابی می‌شود و اینکه رشد فعلی ادامه‌دار خواهد بود یا خیر، گفت: بازار سرمایه همواره در بلندمدت بازار خوبی بوده است و نسبت به بازارهای رقیب طی ۱۵ سال گذشته همواره سودی فراتر از آنان نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است.

وی گفت: طبیعی است که بازار در دوره‌های کوتاه‌مدت نوسان داشته باشد اما در بلندمدت این بازار بازار سودآوری است.

دبیر شورای عالی بورس مبنی بر اینکه پیگیری‌های انجام شده در زمینه کاهش کارمزد معاملات آنلاین سرانجام به کجا رسید، گفت: آن چیزی که قبلا در کانون کارگزاران به تصویب رسیده بود، سقف دریافت کارمزد برای معاملات بود اما اخیرا این کانون مصوبه‌ای برای حذف عدم امکان تخفیف در معاملات را ابلاغ کرد و از این پس کارگزاران به مشتریان خود امکان ارائه تخفیف را خواهند داشت.

صالح‌آبادی که گفت بانک‌ها موظف به عرضه مازاد ۴۰ درصد دارایی‌های خود شده‌اند و بر همین اساس عرضه سهام شرکت‌های آنان در بورس را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: حجم سهام بانک‌ها در بورس قابل توجه نیست، از طرف دیگر بانک‌ها باید ظرف ۳ سال اقدام به فروش مازاد دارایی‌های خود کنند.

وی ادامه داد: با هماهنگی بانک مرکزی و بانک‌ها به گونه‌ای عمل خواهیم کرد که عرضه سهام در اختیار بانک‌ها مشکلی برای بازار ایجاد نکند.

از صالح‌آبادی پرسید بحث‌هایی درباره بازگشت سهام عدالت به دولت مطرح است، آیا این مسئله حقیقت دارد.

 وی پاسخ داد: خیر در وزارت اقتصاد لایحه‌ای تهیه و به دولت ارسال شده که اگر به تصویب مجلس برسد مدل سهام عدالت تغییر خواهد کرد.

 صالح‌آبادی در پاسخ به اینکه آیا اکنون صاحبان سهام عدالت مالک سهام خود هستند، گفت: بله و با مشخص شدن ضوابط قانونی امکان معاملات آن در بورس فراهم خواهد شد.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: