۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۲

تعرفه ترجیحی با کشورهای اسلامی پیگیری می‌شود/ تلاش ایران برای پروژه‌های مشترک با کشورهای اسلامی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تنها ۱۲ درصد تجارت جهانی در کشورهای اسلامی متمرکز شده که باید با تشکیل اتحادیه امان به اجرای پروژه‌های مشترک در کشورهای اسلامی رو بیاوریم و حجم تجارت را دو برابر کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا نعمت‌زاده پیش از ظهر امروز در حاشیه پنجمین اجلاس اتحادیه امان در اتحادیه بیمه‌گران (اعتبار و سرمایه‌گذاران اسلامی) اظهار داشت: با توجه به اینکه ۲۵ درصد از جمعیت دنیا جزو ۵۷ کشور اسلامی است، اما فقط ۱۲ درصد تجارت جهانی در این کشورها متمرکز است و بخش عمده منابع هیدروکربنی جهان در این کشورها قرار دارد.

نعمت‌زاده

وی با اشاره به اینکه ۱۸ درصد کل تجارت‌ کشورهای اسلامی بین خودشان است، افزود: باید سطح تجارت کشورهای اسلامی افزایش یابد که این مسئله خودبه خود انجام نمی‌شود که نیاز به گسترش روابط سیاسی دارد.

نعمت‌زاده با تاکید براینکه گسترش روابط با کشورهای منطقه و سایر کشورها جزو سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران است خاطرنشان کرد: در کنار آن در بخش تجاری گسترش تعرفه ترجیحی منطبق با ضوابط خارجی نکته‌ای است که در ارتباط با کشورهای اسلامی مدنظر داریم، همان گونه که پاکستان و اخیرا ترکیه برای تعرفه ترجیحی در نظر گرفته شده‌اند.

وی با اشاره به اهمیت اتحادیه امان و نقش آن در توسعه روابط تجاری گفت: در مواردی که بانک‌ها و تجار نمی‌توانند ریسک مالی را تقبل کنند صندوق‌های صادراتی میتوانند این مسئله را پوشش دهند و در اتحادیه امان شرکت‌های بیمه صادراتی می‌توانند اطلاعاتشان در جهت پوشش بیمه‌‌ای با مبالغ بالاتر مبادله کنند. اگرچه ما در این زمینه چندان فعال نشده‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ذکر مثالی در جهت اهمیت پوشش‌های بیمه‌ای صادراتی با کشورهای اسلامی گفت: به عنوان مثال اگر بخواهیم یک پروژه را در کشور اسلامی اجرا کنیم، چند کشور با هم سندیکا می‌شوند که یکی مهندسی پروژه را انجام داده یکی اجرای آن را بر عهده بگیرد.

وی به نقش صندوق ضمانت صادرات ایران در این عرصه اشاره کرد و گفت: این اتحادیه از سال ۲۰۰۹ با حضور ایران پایه‌گذاری شد و با مصوبه دولت صندوق ضمانت صادرات نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را برعهده گرفت و امیدواریم که همانطور که کشورهای اروپایی با برداشتن مرزها و یکسان کردن پول خود به سمت جهانی شدن و افزایش قدرت تجاری خود پیش رفتند کشورهای اسلامی نیز بتوانند در این عرصه موفق عمل کنند.

در ادامه این نشست طاهر شه حامد رئیس صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: ما در ظرف ۵ سال گذشته گام‌های بلندی را در عرصه توسعه پوشش بیمه‌ای صادرات برداشته‌ایم و اکنون میزبانی پنجمین اتحادیه اجلاس امان نشانگر آن است که استقبال موسسات و شخصیت‌های اروپایی و همچنین کشورهای اسلامی برای فعالیت با ایران چشم‌گیر شده‌اند.

وی به این نکته هم اشاره کرد که در دوران تحریم همچنین فهرست پروژه‌های مختلف در ایران به دلایل سیاسی بالا و امیدواریم بتوانیم در کوتاه مدت مبادلات تجاری بین کشورهای اسلامی را دوبرابر کنیم.

رئیس صندوق ضمانت صادرات به اثر تحریم‌های بانکی در مبادلات تجاری اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال یکی از کشورها طلب ۲۵ هزار دلاری ما را به صورت دستی در هواپیما به ما تحویل داد.

به گزارش فارس، پنجمین اجلاس سراسری اتحادیه امان از ۱۹ تا ۲۱ آبان به میزبانی ایران با حضور نمایندگان ۳۰ کشور اسلامی و شرکت‌های معتبر ضمانت صادرات و بیمه‌ای اروپایی در تهران در حال برگزاری است.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: