۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۹

تجارت با ایران را در هیچ شرایطی متوقف نمی‌کنیم/ایران میزبان موسسات ضمانت صادرات ۱۸ کشور

قائم مقام اتحادیه امان گفت: هیچ چیزی در روند تجارت با ایران تاثیرگذار نیست و هیچ گاه آن را متوقف نکرده‌ایم.

به گزارش عیارآنلاین، از روز گذشته پنجمین اجلاس اتحادیه کشورهای اسلامی با عنوان «امان» به میزبانی ایران و با حضور نمایندگان ۱۸ موسسه ضمانت صادراتی و بیمه‌ای از کشورهای عربستان، الجزایر، مصر، اندونزی، اردن، لبنان، مالزی، عمان، قطر، سودان، تونس، ترکیه، امارات و ایران به همراه ۱۲ موسسه از کشورهای اروپایی که با عنوان عضو ناظر این اتحادیه هستند، در ایران آغاز به کار کرد.

صادرات - واردات - گمرک

از مزایای برگزاری این اجلاس در ایران پذیرفتن نقش ایران علی‌رغم تمام تحریم‌ها در مبادلات تجاری با کشورهای اسلامی است.

عضویت ایران در اتحادیه امان دسترسی به اطلاعات خریداران خارجی را بیشتر فراهم کرده و امکان ارائه پوشش بیمه‌ای برای صادرکنندگان ایرانی با ضریب اطمینان بالاتری را فراهم می‌کند.

همچنین امکان رایزنی صندوق ضمانت صادرات برای تامین فاینانس به ویژه برای صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی و اجرای پروژه‌های عمرانی در کشورهای دیگر به ویژه کشورهای عضو اتحادیه امان نیز به وجود می‌آید.

کشورهای عضو اتحادیه امان سالانه بیش از ۲۰ میلیارد دلار از صادرات و سرمایه‌های جهان اسلام را صرف پوشش قرار می‌دهند.

محمد شعاری قائم‌مقام کل اتحادیه امان در خصوص این اجلاس و ارتباط با ایران علی‌رغم تمام تحریم‌ها گفت: با توجه به تحریم‌ها ما هیچ گاه ارتباط تجاری خود را با ایران متوقف نکرده‌ایم و در هر شرایطی آن را ادامه می‌دهیم و هیچ چیزی بر آن تاثیرگذار نیست.

وی برگزاری نشست اتحادیه امان در ایران را اهمیت ایران به عنوان یک کشور منطقه‌ای در خاورمیانه عنوان کرد و گفت: در این نشست بیشتر سعی می‌کنیم راجع به مسائل مربوط به تجارت و صندوق ضمانت صادرات صحبت کنیم و کاری به سیاست نداریم.

همچنین رائول عسکری قائم‌مقام بیمه اعتباری صادراتی ساچه که به عنوان یکی از شرکت‌های ایتالیایی در خصوص نحوه ارتباط با ایران و حضورش در اتحادیه امان گفت: حتی در زمان تحریم‌ها نیز ارتباط خود را با شرکا ادامه می‌دهیم اگرچه فشار تحریم‌ها کار را کمی سخت می‌‌کند.

وی ادامه داد: تحریم‌ها طی ۵ سال گذشته علیه ایران در شرایطی صورت گرفت که همکاری ما با موسسات ایران قطع نشد، چرا که ایران شریک مهمی برای شرکت‌های ایتالیایی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به برگزاری نشستی که امروز با مسئولان ایرانی برگزار شده خاطرنشان کرد: آماده‌ایم تا به محض برداشته شدن تحریم‌ها، همکاری‌ با ایران را در زمینه‌های مختلف آغاز کنیم.

 به دلیل اهمیت موضوع پوشش‌های بیمه‌ای و صدور ضمانت‌نامه‌های صادراتی در کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اسلامی نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت شخصا در کنار طاهر شه حامد رئیس صندوق ضمانت ایران در پنجمین نشست اتحادیه امان حضور یافت و نقطه‌نظرات خود را در این زمینه اعلام کرد.

به گفته مقامات ایرانی دو سال گذشته ایران پیشنهاد میزبانی اتحادیه امان در ایران را داده بود که پذیرفته نشده است، ولی با تغییر فضای سیاسی و گسترش روابط از سال گذشته امسال میزبانی برعهده ایران گذاشته شد.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: