۲۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۳
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران مطرح کرد

تبدیل صنعت برق ایران به مرکز صدور خدمات فنی و مهندسی منطقه

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: صنعت برق کشور با معرفی درست خدمات و توانمندی‌های خود، خواهد توانست به مرکز صادرات فنی و مهندسی منطقه تبدیل شود.

به گزارش عیارآنلاین، سیدمحمدرضا رضازاده در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران، با بیان اینکه نمایشگاه فضایی است که می‌توان به‌صورت متمرکز از توانمندی سازمان‌ها و شرکت‌ها آگاه شد، اظهار داشت: شرکت‌ها، دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی فعال در چرخه تولید و توزیع و خدمات برق، می‌توانند از فرصت نمایشگاه استفاده کرده و رودررو به طرح توانمندی‌ها، فرصت‌ها، چالش‌ها و مشکلات پیش رو بپردازند.

برق

وی افزود: نمایشگاه بین‌المللی برق فضایی را به‌وجود می‌آورد تا شرکت‌های داخلی با نوآوری‌های جهانی در صنعت برق آشنا شوند و برای شرکت‌های خارجی فرصت‌های حضور در بازارهای داخل ایران را در قالب‌های مختلف به نمایش می‌گذارد.

رضازاده با اشاره به حضور قابل‌توجه شرکت‌های خارجی در این دوره، گفت: گزارش ارایه‌شده در آیین گشایش این نمایشگاه حکایت از آن داشت که در دوره جدید استقبال شرکت‌های خارجی بیشتر از سال‌های گذشته بوده است و شرکت‌های داخلی نیز حضور فعال‌تری دارند، ما به‌عنوان متولی بخش نیروگاه‌های برق‌آبی کشور این نمایشگاه را فرصتی برای به‌روز کردن اطلاعات خود می‌دانیم.

وی افزود: حضور در چنین نمایشگاه‌هایی زمینه‌های تعامل و پتانسیل‌هایی را که در داخل کشور است تعریف کرده و در این فضا شرکت‌های داخلی و خارجی همکاری‌های جدی‌تری را بین خود تعریف می‌کنند.

رضازاده صنعت برق را صنعتی پویا خواند که در زمینه‌های مختلف جای رشد بسیاری دارد و تاکید کرد: با اجرای برنامه‌های راهبردی وزارت نیرو در چند سال آینده، ما خواهیم توانست به اندازه ۵۰ درصد ظرفیت امروز نیروگا‌ه‌های کشور به ظرفیت تولید برق کشور در بخش‌های سیکل ترکیبی، تجدیدپذیر و برق‌آبی اضافه کنیم و تعامل موجود در نمایشگاه، کمک به محقق‌شدن این اهداف است.

وی با بیان اینکه پس از انقلاب نیز ظرفیت‌های فنی و مهندسی خوبی در زمینه برق‌آبی در کشور شکل گرفته است و شاهد به ثمر رسیدن طرح‌های بزرگی هستیم، گفت: وقتی طرح‌های سد و نیروگاه برق‌آبی را احداث می‌کنیم، هدف فقط تولید برق نیست، بلکه اهداف متعددی مانند تامین آب کشاورزی، صنعت و آب شرب و نیز کنترل سیلاب و یا تلفیقی از این اهداف مدنظر است.

وی با اشاره به بازار بزرگ انرژی برق‌آبی در حاشیه ایران، افزود: در جغرافیای این قسمت از آسیا امکان توسعه برق‌آبی در کشورهای شمالی ایران بسیار زیاد است؛ برای نمونه تاجیکستان حدود شش درصد آب شیرین جهان را در خود دارد و رودخانه‌هایی که در این کشور جاری است، چندین برابر بزرگترین رودخانه‌های ما جریان آب دارند و همین الان حدود ۹۰ درصد تولید انرژی آن کشور برق‌آبی است.

رضازاده با بیان اینکه این کشور میزان تولید انرژی بالایی ندارد، گفت: با توجه به دانش و تخصص فنی موجود در کشور ما، این امکان وجود دارد که با معرفی درست خدمات فنی و مهندسی صنعت برق بتوانیم به مرکز صادرات فنی و مهندسی منطقه در زمینه‌های مختلف این صنعت ازجمله تولید برق‌آبی تبدیل شویم.

وی مزیت‌ نیروگاه‌های برق‌آبی را عدم استفاده از سوخت فسیلی و تولید انرژی پاک عنوان کرد و افزود: ارزش دینامیکی نیروگاه‌های برق‌آبی بسیار بالاست و می‌تواند به‌راحتی وارد مدار و از مدار خارج شود، این نیروگاه‌ها قابلیت کنترل فرکانس و پایداری شبکه را دارند و نقش آنها در بالا بردن عمر مفید نیروگاه‌های حرارتی بسیار بالاست.

رضازاده ادامه داد: بهره‌برداری ساده و بازده بالای واحدهای برق‌آبی از منافع اضافی این نیروگاه‌هاست که تنها در بخش برق داریم و در کنار آن، با احداث سد منافع بسیاری در بخش آب خواهیم داشت.

وی به ویژگی‌های احداث سدهای بزرگ برای کنترل بیشتر آب‌های جاری کشور اشاره کرد و افزود: در تابستان گذشته به‌دلیل نیاز کشور به برق، قرار شد حجم آب رهاشده از پشت سدهای کارون ۳، کارون ۴ و سد شهید عباسپور بیشتر از برنامه سالانه باشد که ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب را اضافه‌تر رها کردیم و اگر مخزن بزرگی همچون گتوند در پایین‌دست نبود، این آب می‌بایست رها و وارد خلیج فارس می‌شد.

وی ادامه داد: درصورت کنترل نکردن این میزان آب و ورود آن به دریا، وقتی به پاییز می‌رسیدیم برای تامین آب کشاورزی به مشکل می‌خوردیم، اما مخزن سد گتوند موجب شد که با ذخیره‌سازی آب رهاشده، مشکلی برای تامین آب کشاورزی نداشته باشیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: