۲۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۹
عضو کمیسیون انرژی

اقتصاد مقاومتی در بخش نفت و انرژی زمین مانده است / انحصاری بودن فعالیت در حوزه پتروشیمی‌ها

عضو کمیسیون انرژی گفت: هیچ کاری در زمینه بخش نفت و انرژی سیاستهای اقتصاد مقاومتی انجام نشده است.

به گزارش عیاآنلاین، سید مهدی موسوی نژاد در گفت‌وگویی با حضور در غرفه فارس در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در خصوص وضعیت اجرای سیاستهای مقاومتی در بخش نفت و انرژی اظهارداشت: در این بخش کار چندانی از سوی دولت صورت نگرفته و اقتصاد مقاومتی بدان معنا است که به سیاست‌های حمایت از تولید و زیرساخت‌ها توجه شود.

موسوی نژاد

وی ادامه داد: توجه به صادرات تولیدی مد نظر است که تاکنون برنامه‌ای مشاهده نشده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس، توجه به بخش خصوصی با ادعا و شعار حل نمی‌شود، تصریح کرد: یکی از مباحث ورود بخش خصوصی در حوزه نفت و انرژی است و نمی‌توان گفت که بخش خصوصی خودش به تنهایی این کار را انجام دهد.

به گفته این نماینده مجلس افرادی که الان تحت بخش خصوصی به صورت انحصاری فعالیت می‌کنند را نمی‌توان بخش خصوصی نامید و در حقیقت بخش دولتی را به عنوان بخش خصوصی معرفی می‌کنند اما اعتقاد داریم باید بخش خصوصی واقعی به شکل رقابتی وارد این بخش شود، تا بتوان به اهداف سیاستهای اقتصاد مقاومتی رسید.

وی در خصوص اینکه آیا ضعف قانونی در این بخش وجود دارد، گفت: دولت اگر ضعف قانون هم داشته باشد می‌تواند آن را پیشنهاد دهد اما به نظر نمایندگان، همه قوانین برای حمایت از بخش خصوصی وجود دارد و مانعی مشاهده نمی‌شود و مهم این است که اراده وجود داشته باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: زمانی که نمایندگان به طرق مختلف به هنگام مطالبه در هیدت مدیره‌ها و سهام آنها یا این شرکت‌ها شریک می‌شوند دیگر انگیزه‌ای وجود نخواهد داشت که بخش خصوصی دیگری در این بخش وارد شود، تا از کنار آن به منافعی برسیم.

عضو کمیسیون انرژی با اشاره به اینکه ابزارهای نظارتی توسط مجلس وجود دارد، تصریح کرد: مصادیق چنین مواردی زیاد است و اکنون مشاهده می‌شود در برخی استان‌ها برای مثال یک شهرداری فقط با یک پیمانکار قرارداد می‌بندد و موارد مشابه آن نیز در دیگر دستگاه‌ها وجود دارد و خبری از مناقصه، مزایده و … نیست.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: