چیت چیان در صحن علنی مجلس:

هواپیماهای بارورسازی ابرها اورهال شده است/ قطعی آب در بسیاری از چاه‌های کشاورزی

وزیر نیرو با حضور در صحن علنی مجلس به دو سوال ملی نماینده مردم فلاورجان در خانه ملت پاسخ داد.

به گزارش عیارآنلاین، حمید چیت چیان وزیر نیرو در جلسه علنی صبح امروز پارلمان که به منظور پاسخ به سوالات حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس حضور یافته بود اظهار داشت: به دلیل کاهش بارندگی و برداشت های غیرمجاز از منابع آب زیرزمینی، ۱۱۰ میلیارد مترمکعب از ذخایر استاتیک آب‌های زیرزمینی طی ۴۰ سال گذشته برداشت شده که این میزان غیرقابل جبران است.

چیت چیان

وی با بیان اینکه آب بسیاری از چاه‌ها در حال حاضر به همین علت قطع شده و به آب شور رسیده‌اند که مشکلاتی را برای کشاورزان به وجود آورده است، گفت: هر ساله حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب در این زمینه بیلان منفی داریم. یعنی ۱۰ میلیارد مترمکعب بیش از مقداری که آب وارد سفره‌های زیرزمینی می شود برداشت شده است.

وزیر نیرو با اشاره به قانون مصوب مجلس در خصوص تعیین تکلیف چاه های بدون مجوز درسال ۸۹ و ابلاغ آن در شهریور همان سال از سوی دولت به وزارت نیرو گفت: در اردیبهشت ماه سال ۹۰ با تدوین آیین‌نامه‌های مربوط به این قانون اقدامات خود را آغاز کردیم.

چیت چیان در خصوص برنامه‌های وزارت نیرو در ارتباط با خشکسالی نیز اظهار داشت: متأسفانه کشور در دهه‌های گذشته با خشکسالی‌های سختی مواجه بوده و علاوه براینکه متوسط بارش کاهش پیدا کرده، مصارف آب در بخش‌های صنعت، شرب و کشاورزی نیز افزایش بسیاری داشته است.

وی تصریح کرد: در سال‌های قبل ۱۶۰۰ میلیون مترمکعب ورودی آب به زاینده‌رود داشتیم که در این سال‌های اخیر به هزار میلیون مترمکعب کاهش یافته است و چاره این کار دست ما نیست و تنها باید مدیریت مصرف داشته باشیم که در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است.

وزیر نیرو با اشاره به اقدامات وزارت نیرو در مدیریت مصرف آب، احداث سد را اولین و مهمترین اقدام این وزارتخانه برشمرد و گفت: ایران جزو کشورهایی است که اقدامات گسترده‌ای را در سدسازی انجام داده است.

چیت چیان راهکار وزارت نیرو را انتقال آب به فلات مرکزی برشمرد و تصریح کرد: بیش از ۱۴۰۰ میلیون مترمکعب آب به منابع فلات مرکزی اضافه شده و در حال حاضر نیز هواپیماهای بارورسازی ابرها اورهال شده و آمادگی داریم تا بیش از ۵ تا ۱۰ درصد بارش در فلات مرکزی افزایش پیدا کند.

وی مدیریت پساب فاضلاب شهرها را اقدام دیگر وزارت نیرو برشمرد و افزود: ۱۱۴۷ میلیون مترمکعب پساب مورد استفاده مجدد قرار خواهد گرفت که بخشی از تصفیه خانه‌های به کارگیری پساب‌ها در حال حاضر ساخته شده و به کار گرفته شده است.

وزیر نیرو نصب ابزارهای اندازه گیری، ذخیره سازی موثر مدیریت مصرف و پرداخت خسارت را دیگر اقدامات وزارت نیرو در مدیریت مصرف آب عنوان کرد و اظهار داشت: در دی ماه سال گذشته شورای عالی آب تصویب کرد که کشاورزانی که آب آنها به ضرورت در بخش دیگری به کار گرفته می‌شود خسارت بدهیم که این خسارت‌ها پرداخت شده است.

چیت چیان در بخش دوم سخنان خود با بیان اینکه بارندگی در کشور کاهش یافته و آمارهای آن نیز مربوط به سازمان هواشناسی است، خاطرنشان کرد: دیگر مراکز بین المللی نیز هشدارهای پی در پی راجع به موضوع خشکسالی درخاورمیانه و به خصوص در ایران دادند.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو شورای هماهنگی آب زاینده رود را تشکیل داده است، گفت: تمام منابع آب موجود و مصارف را در این بخش مورد بررسی قرار دادیم و جدول آن مشخص شده است و در شورای عالی آب مصوب شده که آب مورد نیاز صنعت اصفهان از طریق پساب باشد تا به کشاورزان کمک کرده باشیم.

وزیر نیرو با اشاره به سخنان موسوی لارگانی مبنی بر خودکفایی و تأمین امنیت غذایی گفت: خودکفایی در کشاورزی تنها با آب میسر نمی‌شود. هر مترمکعب در دنیا به ازای هر مترمکعب آب دو و نیم کیلوگرم محصول برداشت می شود اما در کشور ما تنها ۸۴۰ گرم است که نشان از بهره وری بسیار پایین کشاورزی در کشور است و چاره کار بالا بردن بهره وری است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: