موسوی لارگانی در طرح سوال از وزیر نیرو:

امنیت غذایی کشور موجب قطع وابستگی به غرب است

طراح سوال از وزیر نیرو با بیان اینکه آبهای زیرزمینی سرمایه بین نسلی است گفت: بخش کشاورزی تامین کننده امنیت غذایی کشور و توجه به آن موجب قطع وابستگی به خارج و جلوگیری از تحت فشار قرار دادن ایران توسط غرب است

به گزارش عیارآنلاین، در نشست علنی امروز (سه شنبه ۲۰ آبان) مجلس شورای اسلامی در جریان سوال از وزیر نیرو سید ناصر موسوی لارگانی طراح سوال با اشاره به ماده واحده تصویب شده در سال ۸۹ درارتباط با چاه‌های کشاورزی فاقد پروانه بهره برداری گفت: بستر اصلی برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی که باید دولت برای آن برنامه‌ریزی کند کشاورزی است.

سید ناصر موسوی لارگانی - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش کشاورزی تامین کننده امنیت غذایی کشور و توجه به آن موجب قطع وابستگی به خارج و جلوگیری از تحت فشار قرار دادن ایران توسط غرب است افزود: در صورت وجود امنیت غذایی حتی اگر تحریم سالها ادامه یابد مشکلی نخواهیم داشت اما اگر از نظر امنیت غذایی با چالش روبرو باشیم حتی یک سال تحریم نیز قابل تحمل نیست بنابراین ضرورت برنامه‌ریزی در بخش کشاورزی مشخص می‌شود.

وی افزود: هرچقدر به بخش کشاورزی کمک و توجه بیشتری شود به بخش اقتصاد مقاومتی که مورد تائید رهبر معظم انقلاب است توجه و کمک بیشتری شده و اثرات بسیار شگرفی در زندگی مردم مشاهده خواهیم کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه عدم وابستگی غذایی به خارج از کشور باعث می‌شود در مجامع بین المللی توانایی ایستادگی بر مواضع خود را داشته باشیم توضیح داد: اگر الان از نظر امنیت غذایی مشکلی نداشته باشیم در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ به طور جدی بر مواضع هسته ای خود ایستادگی خواهیم کرد.

موسوی لارگانی با بیان اینکه سالهاست که آبهای زیرزمینی به طور بی نهایت مورد بهره برداری قرار گرفته است افزود: این آبهای زیرزمینی سرمایه بین نسلی است و نسلهای آینده نیز باید از آن استفاده کنند بی توجهی و کم توجهی به قوانین تصویب شده در این زمینه باعث شده سطح آب در سالهای اخیر حداقل نیم متر یا حتی در برخی موارد بالای یک متر کاهش یابد.

وی با طرح این سوال که وزارت نیرو برای جبران کاهش سطح آب این چاههای مورد نیاز نسلهای آینده چه برنامه‌ریزی کرده است ادامه داد: اگر الان جنگ بر سر نفت است در آینده شاهد جنگ بر سر آب در سراسر دنیا خواهیم بود.

موسوی لارگانی با بیان اینکه تعداد حلقات چاه در سال ۸۲ ، ۴۰ هزار اما در سال ۹۲ این تعداد به ۷۸۰ هزار حلقه رسیده است یعنی بیش از ۲۰ برابر افزایش حلقه چاه را شاهد بودیم و این امر ناشی از عدم نظارت وزارت نیرو است ادامه داد: متاسفانه با اینکه مسئولان موظف به تامین آب بودند مدیریتی برای این کار مشاهده نکردیم .

وی با اشاره به خشکسالی های مداوم در کشور گفت: آب باید به شکل بهینه مدیریت شود در سال ۸۹ نمایندگان بر اساس نیاز کشور قانون مربوط به تعیین تکلیف چاههای کشاورزی قدیم را تصویب کرده و از وزارت نیرو درخواست اجرای آن را داشتند اما متاسفانه اقدامی صورت نگرفت و در حال حاضر از سوء مدیریت رنج می‌ بریم.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه قول افراد برای مردم آب ،‌تامین نکرده و مشکل کشاورزان را حل نمی‌کند تصریح کرد: وقتی نسبت به وجود این قانون احساس نیاز پیدا کردیم اجرای آن نیز ضروری است اما متاسفانه از دولت نهم تاکنون تعلل هایی را در اجرای این قانون شاهد بودیم.

این طراح سوال از وزیر نیرو با اشاره به سوال دوم خود مبنی بر علت عدم ارائه راهکاری عملی برای حل مشکل خشکسالی در کشور به ویژه در فلات مرکزی از سوی وزارت نیرو گفت: علت عدم رعایت مواد ۳۶ و ۴۴ قانون توزیع عادلانه آب چیست و چرا حق‌آبه رسمی کشاورزان و باغداران حق‌آبه دار رعایت نمی‌شود؟

وی با بیان اینکه از سال ۷۹ به تدریج با معضل خشکسالی در کشور به ویژه فلات مرکزی روبرو بودیم گفت: این موضوع در حال حاضر چند سالی است که بحرانی شده و معضلات اجتماعی و سیاسی بسیاری را در استانهای کشور رقم زده است.

موسوی لارگانی با بیان اینکه عدم برنامه ریزی مناسب وزارت نیرو برای حل این معضل مهم، تخصیص نامناسب و غلط منابع آبی کشور، عدم رعایت حق آبه‌های حق آبه داران کشور، عدم اجرای دقیق مواد ۳۶ و ۴۴ قانون توزیع عادلانه آب ، بی برنامگی وزارت نیرو جهت توزیع و بازیافت آبهای سطحی و فاضلاب در سطح کشور، عدم پرداخت خسارات ناشی از خشکسالی به کشاورزان و باغداران، صدور مجوزهای جدید بهره برداری و برداشت از آب در نقاط مختلف کشور در زمان خشکسالی به صورت غیرقانونی ، عدم توجه به معیشت کشاورزان و باغداران و دهها موضوع دیگر سوالات روزمره مردم کشور است که من به عنوان نماینده و خادم آنان هیچ پاسخ قانع کننده ای برای آنان ندارم.

وی با بیان اینکه ای کاش چیت چیان و زیرمجموعه وی به عنوان یکی از مسئولان و مسببین اصلی این اتفاقات پاسخ مناسبی برای این پرسش ها داشته باشند گفت: بنا بر آئین نامه اجرایی ماده ۱۸ قانون توزیع عادلانه آب مصوب ۲۷/۴/۱۳۶۳ مجلس شورای اسلامی اولویت مصارف آب را به ترتیب الف- شرب به باغهای موجود ج- آب کشاورزی و دامپروری د- مصارف صنعتی و ه – سایر مصارف؛ مشخص کرده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه اهمیتی که در مورد دوم مطرح شده مربوط به حفظ باغات است گفت: برای باغات فلاورجان، خمینی شهر و شهرستان دیگر در استان اصفهان که در اثر بی تدبیری درختان پنجاه ساله آن خشکیده‌اند چه کرده‌اید.

وی با بیان اینکه مشکل کشاورزان آذربایجان غربی را چگونه حل کردیم ادامه داد: بحث دریاچه ارومیه و تالاب‌های دیگر که رو به خشکی است و تالاب‌هایی که مسائل زیست محیطی آنها سلامت مردم را به مخاطره می اندازد نیازمند برنامه ریزی جدی است برای حل این مشکلات چه برنامه ریزی کرده‌اید.

موسوی لارگانی با بیان اینکه تالاب گاوخونی ، تالابی بین المللی است و تمام کشور به آن نیاز دارند تصریح کرد: گرد و غبار و نمک پراکنده شده از تالاب گاوخونی همه کشور را تهدید می کند برای خشکسالی این تالاب ها چه فکری کرده‌اید.

وی با بیان اینکه مردم شاهین شهر سالهاست که با پرداخت پول آب خریده‌اند اگر قدرت تامین آب را نداشتید چرا آنرا به مخاطره انداختید، طی ۷ سال گذشته به کشاورزان غرب اصفهان چه مقدار آب داده‌اید.

موسوی لارگانی با بیان اینکه براساس قانون حفظ باغات اولویت دوم را دارد گفت: هم اکنون جواب این سوالات و دغدغه‌های مردم کشور را در ارتباط با خشکسالی بیان کنید تاکنون هیچ قدمی برای حل این مشکل مشاهده نکردیم.

وی با بیان اینکه در اصفهان آب برای آشامیدن هم وجود ندارد توضیح داد: چه برنامه‌ریزی برای کشاورزان استان فارس که مقدار زیادی از گندم کشور را تامین می‌کنند دارید و برای سایر استانها که با خشکسالی مواجه اند چه برنامه‌ریزی کرده اید.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه به جای پیگیری برنامه‌های غیر مربوط به این مشکلات مردم بپردازید گفت: علت پرداخت ۳۲ میلیارد تومان به یک وکیل برای اخذ رای غیرقانونی چیست این مبلغ را صرف آب زیرزمینی ، تونل‌هایی که مردم سالهاست به آن امید دارند و اجرای قوانین مجلس می‌کردید.

وی با بیان اینکه کدام قانون اجازه جعل یک امضا را داده است تصریح کرد: در شهرستان بوکان سدی که مردم سالها چشم انتظار آن بودند تعطیل کردید. چرا به یکسری مسائل توجه نمی‌کنید.

موسوی لارگانی با بیان اینکه ملت شریف ایران برای این انقلاب و نظام بها و خون داده ‌اند گفت: این ملت از مسئولان انتظار دارند که اعتدال را در حد شعار نگه نداشته و عملیاتی کنند؛ براساس شعار اعتدال بودجه‌ها باید به صورت متعادل بین استانها تقسیم شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون شرکتهایی اقماری تاسیس کرده‌ایم گفت: چرا برای بازدید از مراکز کشاورزی سال گذشته ۵۰ هزار تومان و امسال این مبلغ به ۱۵۰ هزار تومان رسیده است گفت: کشاورزان این پول را از کجا آورده و این پول به جیب چه کسی ریخته می‌شود چرا از این امر جلوگیری نمی‌کنید.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: