رئیس کمیسیون علمی وفناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی:

نقض چرخه تبدیل ایده به ثروت نابودی اقتصاد دانش‌بنیان را در پی دارد

رئیس کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نظام ملی نوآوری یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای تنظیم سازوکار تجاری سازی فعالیت‌های دانش بنیان است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر محسن بکایی با بیان این مطلب، به تشریح اهمیت سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در حوزه علم و فناوری پرداخت و گفت: در بندهای سیاست‌های ابلاغی یکی از راه‌های مشخص شده برای افزایش سهم علم و فناوری در درآمد ملی، توجه و تقویت کسب و کار اقتصاد دانش بنیان است.

دانش بنیان

وی در ادامه تشریح کرد: تقویت کسب و کار اقتصاد دانش بنیان می‌تواند تکمیل کننده افزایش سهم علم و فناوری در GDP (تولید ناخالص داخلی) و صادرات باشد. یکی دیگر از راه‌های افزایش سهم علم و فناوری در درآمد ملی می‌تواند افزایش بودجه تحقیق و پژوهش باشد که در بندهای سیاست‌های ابلاغی به حداقل چهار درصد GMP (اصول بهینه تولید) هدف‌گیری شده است. نکته مهم آنکه برای این دو راه ما به زیرساخت‌هایی نیاز داریم. یکی از آنها نظام ملی نوآوری است که در این سیاست‌ها به آن اشاره شده و در واقع برای تنظیم سازوکاری برای تجاری‌سازی فعالیت‌های دانش بنیان است.

باید بیست هزار شرکت دانش‌بنیان داشته باشیم

بکایی در مورد رونق اقتصاد دانش بنیان تصریح کرد: از معیارهای اقتصاد مقاومتی آن است که شرکت‌های دانش بنیان گسترش پیدا کنند. در معاونت علم و فناوری سازوکار و بخش مشخصی برای این منظور وجود دارد. با سازوکار مشخص شده افراد می‌توانند از رشته‌های مختلف در بخش‌های دولتی و غیردولتی ایده‌های خود را به ثبت رسانده و برای عملیاتی شدن آنها نیز با حمایت‌های مالی و حقوقی که می‌شوند، ایده‌های خود را به محصول تبدیل کنند.

رئیس کمیسیون علمی و فناوری در ادامه اظهار کرد: ایده‌ای که به محصول تبدیل می‌شود، باید برای آن بازارکار وجود داشته باشد و ما در ارتباط با بازار کار مشکل داریم پیوندی که باید بین تقاضا و بازار کار و محصول وجود داشته باشد، خوب طراحی نشده است. برای کامل شدن این حلقه و محور نیاز به همفکری و هم گامی بین صنعت، بخش‌های اجرایی و بخش‌های علم و فناوری است. امیدواریم با هدف‌گیری درست در برنامه پنجم، پنج هزار و در افق چشم‌انداز، بیست هزار شرکت دانش بنیان داشته باشیم.

لزوم وجود تقاضای مؤثر برای محصولات دانش بنیان

بکایی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته برای تبدیل ایده‌های دانش بنیان به محصول گفت: در نقشه جامع علمی کشور در دو- سه سال اخیر اقداماتی در این خصوص انجام گرفته است. اقدامات معاونت علمی و فناوری نیز در واقع مسیر را درباره نحوه ورود و تخصیص تسهیلات مشخص کرده است. صندوق نوآوری و فناوری را در کنار آن تصویب کرده‌اند و بودجه‌ی خوبی را برای این کار کنار گذاشته‌اند. البته اینها نهایت مطلوب نیستند.

وی در ادامه تأکید کرد: برای اینکه این جریان به ایجاد درآمد و ثروت ملی بیانجامد، باید بخشهای اجرایی و صنعتی ما ملزم شوند که محصولات شرکت‌ها را خریداری کنند و از خارج از کشور وارد نکنند. باید تقاضای مؤثر برای محصولات دانش بنیان ایجاد شود. اگر چرخه ایده تا تولید به خوبی شکل نگیرد، در واقع چرخه ایده به ثروت از بین می‌رود و منجر به نابودی اقتصاد و علوم دانش بنیان می‌شود.

اولویت را باید به نخبگان بدهیم

عضو هیأت علمی دانشگاه شاهد مبنای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری را توسعه منابع انسانی و سرمایه‌های انسانی دانست و گفت: همانطور که در بندهای سیاست‌های ابلاغی نیز به آن تأکید شده، باید به شناسایی و جذب نخبگان و استعدادهای درخشان و حفظ و جذب سرمایه‌های انسانی پرداخت و باید برای آن یک برنامه‌ریزی استراتژیک انجام شود.

وی تصریح کرد: ما نیاز به یک برنامه ملی داریم که قسمت‌های مختلف این سرمایه‌ها را شناسایی کنند و زمینه را برای گسترش و ارتقای آن فراهم کنند. منابعی که در این زمینه لازم است، تأمین شود تا حفظ و جذب سرمایه‌های انسانی به شکل مطلوبی صورت بگیرد.

وی در ادامه افزود: تمام نهادهای ما چه در سطح نهادهای فکری و چه در سطح نهادهای اجرایی هر کدام به نحوی این سرمایه‌های انسانی را در اختیار دارند. مهم این است که اولویت در سرمایه‌های انسانی را به نیروی فکری و نخبگان بدهیم. باید مشارکت نیروی فکری و نخبگان را در فرایند سیاست‌های کلان علم و فناوری نهادینه کنیم. بدون این امر سرمایه‌های انسانی رشد نخواهد کرد.

اصلاح نظام پذیرش دانشجو با استعدادیابی

رئیس کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با بیان این مطلب که اصلاح نظام پذیرش دانشجو بحث دامنه‌داری است که از زمان تدوین نقشه جامع علمی کشور مطرح شد، گفت: خوشبختانه در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بند مشخصی درباره پذیرش دانشجو وجود دارد و مواردی را اشاره و اضافه کرده‌اند که تا قبل از آن در برنامه‌های وزارت علوم و سازمان سنجش وجود نداشت.

وی در ادامه تشریح کرد: دو مؤلفه‌ای که در پذیرش دانشجو بر اساس سیاست‌های ابلاغی رهبر باید در نظر بگیریم، نخست استعدادیابی و علاقه‌مندی و دوم توزیع عادلانه فرصت‌هاست. نظام پذیرش دانشجوی ما باید به گونه‌ای باشد که استعدادها شکوفا شود، توزیع عادلانه‌ی فرصت‌ها نیز از زمان پذیرش دانشجو تا انتها باید ادامه دار باشد. اگر این دو مؤلفه‌ به درستی اجرا شود، تا حد زیادی از مشکلات موجود در پذیرش دانشجویان رهایی می‌یابیم.

دانشگاه‌ها خود را مکلف به تربیت اسلامی بدانند

بکایی در خصوص چگونگی حفظ ارزشهای فرهنگی- اسلامی در استفاده از علم و فناوری به سایت شورای انقلاب فرهنگی گفت: خوشبختانه با تصویب سند دانشگاه اسلامی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تا حدودی این مسیر مشخص شده است. برای حاکمیت مبنا و ارزشهای اسلامی و فرهنگی، تمام قوا و دستگاه‌های مختلف باید به صورت هماهنگ عمل کنند و نباید صرفاً به صورت موردی به آن نگاه کنند.

وی در ادامه به تشریح این مساله پرداخت و افزود: هم در سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها و هم در این سیاست‌های ابلاغی به صورت مجزا و ریز به این امور پرداخته شده است. برای مثال باید برای تربیت دانشجویان و استادان مؤمن به اسلام برنامه داشته باشیم. دانشگاه‌ها باید خود را در این مساله مکلف بدانند. همچنین در زمینه توجه به مکارم اخلاقی و معارف و احکام اسلامی، مدیریت کلان آموزشی ما باید خود را مسؤول پاسخگویی به این محور بداند.

رئیس کمیسیون علمی و فناوری در پایان بندهای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری را در سه گروه کلی دسته‌بندی کرد و گفت: ماهیت این سیاست‌ها در سه گروه قابل جمع بندی است که نخست، اهداف بلند مدت و آرمانی، دوم اهداف میان مدت و سومین دسته اهداف کوتاه مدت هستند و بر این اساس می‌توان برای هر کدام برنامه‌های عملیاتی را طراحی و اجرا کرد، البته این برنامه‌ها باید با محوریت و هدایت شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد نقشه جامع علمی کشور باشد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: